Reklama

Z Polski

Kościół i media

„Jan Paweł II - Papież mediów”

Pod hasłem „Jan Paweł II - Papież mediów” odbyła się 5 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencja naukowa, którą zorganizował Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Dyrektor Instytutu - ks. prof. Antoni Lewek podkreślił, że Papież z Polski był przyjacielem mediów i sam był człowiekiem medialnym. A ze wszystkich dotychczasowych Papieży napisał najwięcej tekstów dotyczących mediów i dziennikarstwa.
- „Moi kochani dziennikarze” - w ten sposób Papież Polak zwracał się często do przedstawicieli mediów. Wiedział bowiem, że media to potęga i znakomite narzędzie ewangelizacji. - Jan Paweł II był wielki i dlatego stał się osobą medialną - taką tezę postawił ks. dr Krzysztof Marcyński z UKSW. Podkreślił, że Papież naturalnie i w sposób perfekcyjny posługiwał się językiem ciała i gestami. - Jego gesty stały się rozpoznawalne i powszechne dzięki telewizji, i to ona była najlepszym medium dla popularności Papieża. Wiedział doskonale, że w cywilizacji obrazkowej gesty są istotną formą komunikowania się z ludźmi. Znany wszystkim obraz rozłożonych ramion Papieża to gest otwarcia na kontakt i współpracę, którym Ojciec Święty komunikował branie w ramiona całego świata jak matka czy ojciec, którzy wyciągają ramiona, aby przygarnąć swoje dzieci - mówił ks. Marcyński.
Redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś mówił o wprowadzeniu programu edukacji medialnej dla kleryków w seminariach duchownych. Program taki pomógłby w „oswojeniu” przyszłych księży z mediami. Coś takiego dokonuje się już w Częstochowie, gdzie klerycy mają praktyki w redakcji „Niedzieli”. Uczą się tam nie tylko, jak pisać i redagować teksty, ale korzystają również ze studia radiowego, telewizyjnego i internetowego.
Rzecznictwo prasowe w Kościele - to temat wystąpienia ks. dr. Józefa Klocha, rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Prelegent przypomniał, że wśród rzeczników Episkopatów Europy są 3 kobiety, 14 mężczyzn i 14 duchownych. Jest jeden biskup. 5 Episkopatów nie ma w ogóle rzeczników. Ks. Kloch podkreślił, że wszędzie rzecznicy kształtują obraz Kościoła i są profesjonalistami.
Dr Monika Przybysz z UKSW mówiła o idealnym modelu Biura Prasowego w instytucjach kościelnych. Podkreśliła, że Biuro Prasowe ma nie tylko rzetelnie informować, ale też formować i ewangelizować. Dobry rzecznik powinien pracować w zespole i poświęcić się przede wszystkim tej pracy, ograniczając inne zaangażowania.
Na zakończenie konferencji odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Stowarzyszenia „Edukacja Medialna i Dziennikarska” im. Jana Pawła II.

Piotr Chmieliński

Nowe tłumaczenie

Biblia dla każdego

Reklama

Ukazał się najnowszy przekład z oryginału Starego i Nowego Testamentu Pisma Świętego. - Staraliśmy się, aby nowe tłumaczenie było zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla teologów - mówi ks. Bogusław Zeman SSP, kierownik redakcji nowego tłumaczenia.
Do tłumaczenia, redagowania i komentowania zaangażowani zostali najwybitniejsi polscy bibliści i językoznawcy. W sumie było to aż 85 osób. Dziś możemy korzystać z efektu ich 12-letniej pracy, którym jest wydanie najnowszego przekładu całego Pisma Świętego, wydanego przez Edycję św. Pawła. - Od czasów Biblii Tysiąclecia upłynęło już wiele lat, dlatego też nadszedł czas, aby Kościół w Polsce dostał nowe tłumaczenie - uważa ks. prof. Jan Łach, redaktor naukowy tłumaczenia Biblii.
Choć - jak zapewniają wydawcy - treści Biblii pozostają niezmienne, to jednak historię Nowego i Starego Przymierza należy tłumaczyć wciąż na nowo. - Została ona na nowo wypowiedziana w języku zrozumiałym dla współczesnych Polaków - mówi ks. Bogusław Zeman. Nowe tłumaczenie z języków oryginalnych zostało oddane we współczesnej, literackiej polszczyźnie, pozbawionej zawiłości składniowej, archaizmów i hebraizmów. Nowością jest także opracowanie graficzne - na każdej stronie, oprócz tekstu biblijnego, umieszczono przypisy zewnętrzne na marginesach, a u dołu strony - komentarze wyjaśniające sens przesłania oraz kontekst.
Ks. Łach zdradza, że przed wydaniem nowego przekładu teksty były czytane przez młodzież. W ten sposób sprawdzano, czy język użyty przez tłumaczy jest wystarczająco komunikatywny. Z drugiej zaś strony teksty nie straciły nic na wierności oryginałowi. - Wierność i zrozumiałość - te dwie idee, które można połączyć, przyświecały nam podczas pracy - podkreśla ks. prof. Zdzisław Pawłowski, tłumacz i autor komentarza.
Najnowszy przekład Biblii uzyskał zatwierdzenie Konferencji Episkopatu Polski, która wydała zgodę na jego publikację i rozpowszechnianie wśród wiernych - imprimatur udzielił bp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP. Powiedział on: - Ten nowy przekład jest wielkim darem dla Kościoła w Polsce. Zwrócił uwagę, że Biblia Paulistów wpisała się w ważne wydarzenia kościelne: Rok św. Pawła i zakończenie Synodu Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła.

Artur Stelmasiak

Wody geotermalne

Pełnym sukcesem zakończył się 6 listopada pierwszy etap badań geotermalnych, prowadzonych w Toruniu na zlecenie Fundacji „Lux Veritatis” - z otworu na głębokości ponad dwóch kilometrów trysnęła pierwsza gorąca woda. Źródła geotermalne, które będą eksploatowane gospodarczo, są zlokalizowane 500 metrów niżej. Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że toruńska inwestycja może zapewnić duże dostawy gorącej wody, np. do ogrzewania budynków.

Krótko

Dwie trzecie Polaków ocenia źle albo bardzo źle obecny Sejm - wynika z sondażu „Rzeczpospolitej”. Połowa nie widzi różnicy w jakości pomiędzy pracą aktualnych parlamentarzystów a tych z poprzedniej kadencji.

Do końca maja 2009 r. Polska ma sprzedać aktywa stoczni w Gdyni i Szczecinie, zgodnie ze zobowiązaniem zdecydowała Komisja Europejska. Oznacza to zgodę na realizację planu awaryjnego dla stoczni w Gdyni i w Szczecinie. Rząd ma czas do końca maja, by stocznie uniknęły zwrotu wielomiliardowej pomocy publicznej.

Jeden z największych na świecie magnatów medialnych Rupert Murdoch wycofał się z polskiego rynku. Murdoch był od ponad dwóch lat współwłaścicielem TV Puls. Niestety, stacja nie osiągnęła wystarczającego sukcesu i w obliczu globalnego kryzysu finansowego Australijczyk dał za wygraną.

Były minister w kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego Marek Ungier usłyszał zarzuty prokuratorskie. Grożą mu dwa lata więzienia za ukrycie przed prezydentem jednego dokumentu.

Związkowcy z kilku centrali protestowali 5 listopada przed Sejmem i Kancelarią Premiera. Kilka tysięcy osób wyrażało swój sprzeciw wobec ustawy o emeryturach pomostowych. Nie zabrakło petard i stanowczych haseł.

Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nią, prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z około miliona, które obecnie mają taką możliwość.

Policja aresztowała w Krakowie 46-letniego mężczyznę. Świadomie zarażał kobiety wirusem HIV. Umawiał się z nimi przez Internet.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję