Reklama

Z Jasnej Góry

Modlitwa i nawiedzanie grobów

Listopadowe dni pamięci i modlitwy

Pełna chwały uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - wspomnienie modlitewnej pamięci o tych, którzy od nas odeszli. Gorąca modlitwa do świętych i pamięć o zmarłych towarzyszyły też paulinom i jasnogórskim pielgrzymom. - Jasna Góra to wielka nekropolia, która mieści w sobie szczątki ludzi zasłużonych nie tylko dla Jasnej Góry, ale także dla Polski - podkreśla o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów. W podziemiach Kaplicy Matki Bożej i Bazyliki Jasnogórskiej znajdują się krypty, w których złożone są doczesne szczątki paulinów, a także dobrodziejów zakonu i sanktuarium. W okresie listopadowym jest dostępna jedna krypta pochodząca z XVII wieku, znajdująca się w Kaplicy Matki Bożej. Tę właśnie kryptę paulini otwierają co roku 1 listopada, aby umożliwić wiernym modlitwę i zwiedzanie. W tym roku krypta udostępniona będzie przez cały listopad. W niszach wykutych w skale pochowani są paulini, którzy zmarli w XX stuleciu. Odwiedzający kryptę mogą pomodlić się przy grobach m.in. trzech wybitnych generałów Zakonu Paulinów: o. Piusa Przeździeckiego, o. Piotra Markiewicza i o. Alojzego Wrzalika. W niszy bocznej ściany Kaplicy Matki Bożej stoi urna, a w niej prochy bohaterskiego paulina i patrioty, obrońcy Jasnej Góry - o. Augustyna Kordeckiego. Od 1968 r. paulini są grzebani na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. W 2008 r. w grobowcu tym pochowano: śp. o. Roberta Mirosława Łukaszuka, śp. o. Tadeusza Kubika i śp. o. Mieczysława Pyzika.
1 listopada w Bazylice Jasnogórskiej odprawione zostały uroczyste Nieszpory z procesją, połączone z wypominkami za zmarłych. Nabożeństwu przewodniczył o. Nikodem Kilnar. Zgodnie z tradycją oktawy Wszystkich Świętych, przez trzy dni odprawiane były Msze św. wspólnotowe za zmarłych: 3 listopada - za zmarłych ojców i braci paulinów; 4 listopada - za zmarłych rodziców i krewnych paulinów; 5 listopada - za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry.

Rekolekcje kapelanów szpitali i domów opieki społecznej

Otoczmy troską życie

Reklama

Kapłani z Polski i z zagranicy, którzy posługują na co dzień osobom chorym w szpitalach i domach opieki społecznej, spotkali się na dorocznych rekolekcjach jasnogórskich w dniach 3-6 listopada. Obecni byli: bp Stefan Regmunt - przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski oraz ks. Józef Jachimczak - krajowy duszpasterz służby zdrowia. - Podczas tych rekolekcji dziękujemy Panu Bogu za wszystkie dary, które przekazuje przez naszą posługę chorym i cierpiącym - mówił bp Regmunt, który przewodniczył pierwszej Mszy św. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Piotr Krakowiak - krajowy duszpasterz hospicjów. - Chcemy się zbliżyć do tematu, który jest tematem roku duszpasterskiego w całym Kościele w Polsce: „Otoczmy troską życie” - wyjaśniał ks. Krakowiak. - Chcemy zastanawiać się nad tym, jak jeszcze lepiej opiekować się ludźmi, którzy są nam powierzeni, czyli chorymi, pracownikami, i - to może będzie szczególnie nowe - wolontariuszami, którzy są i w hospicjach, i w szpitalach, a tam, gdzie ich nie ma, jak sprawić, żeby oni się pojawili.
Oprócz konferencji w programie każdego dnia były: Msza św., Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa na wałach, Nabożeństwo Pokutne oraz Nieszpory.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Nowy numer

Czytajmy „Jasną Górę”!

Najnowszy numer dwumiesięcznika „Jasna Góra” otwiera artykuł o. Jerzego Kielecha poświęcony trudnościom w praktyce spowiedzi sakramentalnej. O. Robert Jasiulewicz przedstawia dzieje sanktuarium Matki Bożej w Pasierbcu k. Limanowej. Uczestnicy Światowego Dnia Młodzieży w Sydney w artykule pod wymownym tytułem „Doświadczyliśmy miłości Chrystusa” wspominają lipcową wyprawę na Antypody. W numerze są również żałobne karty. Redakcja wspomina zmarłego w czerwcu br. o. Tadeusza Kubika oraz o. Piotra Mathe, który przez wiele lat pełnił funkcję przełożonego Zakonu Paulinów na Węgrzech. W cyklu prezentacji paulińskich placówek w świecie zamieszczono artykuł poświęcony klasztorowi we Vranowie nad Topl’ou na Słowacji. O książce Józefa Szaniawskiego pt. „Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy” pisze o. Eustachy Rakoczy. Artykuł „«Jasna Góra» ma 25 lat” poświęcony jest jubileuszowi ćwierćwiecza dwumiesięcznika „Jasna Góra”.

(A.W.)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-73-51, fax (0-34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl.

Rekolekcje u paulinów

Ponad 60 ojców i braci paulinów z klasztorów w Polsce, a także m.in. na Słowacji, Łotwie, w Czechach, Niemczech, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyło w dorocznych, listopadowych rekolekcjach na Jasnej Górze w dniach 3-8 listopada. W tym roku w sposób szczególny pamiętali o jubileuszu jaki przeżywa Zakon Paulinów - 700-lecia zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską. Nauki rekolekcyjne nt. „Przypatrzmy się, bracia, powołaniu naszemu” głosił ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny Seminarium Duchownego we Wrocławiu. - Nie możemy utracić tej gorliwości, z którą kiedyś pukaliśmy do drzwi seminarium czy klasztoru - mówi ks. Radecki. - Chcemy odświeżyć, umocnić, oczyścić swoją tożsamość kapłańską, zakonną. Chcemy na nowo rozpalić w sobie ten charyzmat, który wiąże się z sakramentem święceń i życiem konsekrowanym. Paulini słuchali codziennie kilku konferencji, uczestniczyli we wspólnych nabożeństwach i modlili się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Krótko

30 października Mszy św. za zmarłych sportowców, trenerów i działaczy sportowych przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W modlitwie uczestniczyły rodziny zmarłych, ich przyjaciele i koledzy zaangażowani w działalność Regionalnego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie.

30 października przybyła na Jasną Górę Grupa Rekonstrukcji Historycznej z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Osinach k. Puław. Pielgrzymka była podziękowaniem za ostatni rok działalności grupy oraz za udane widowisko zrealizowane 30 sierpnia br. w Puławach, przybliżające historię polskiego narodu po 17 września 1939 r. Z pielgrzymami przybył ks. Andrzej Mizura, proboszcz parafii.

Zapowiedzi

17-18 listopada - Unia Apostolska Kapłanów

21-22 listopada - Duszpasterze Młodzieży Uzależnionej

23 listopada - 18. Pielgrzymka Górników

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Jezus pyta: "Czy miłujesz Mnie więcej?

2021-07-29 13:20

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Aleksander Radecki

Ks. Aleksander Radecki

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Za kilka dni rozpoczniemy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję