Reklama

Ze świata

Kongo

Uchodźcy w pułapce

Ponad 1,6 mln uchodźców w Demokratycznej Republice Konga znalazło się w pułapce, bez dostępu do pomocy humanitarnej - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband. Ludzie ci nie mają dostępu do pożywienia, wody pitnej ani do innych artykułów pierwszej potrzeby. Grozi to wybuchem epidemii chorób zakaźnych i niedożywienia - podkreślił polityk w ekonomicznej stolicy Tanzanii - Dar es-Salaam.
W towarzystwie francuskiego ministra spraw zagranicznych Bernarda Kouchnera spotkał się on tam z prezydentem Tanzanii - Jakayą Kikwete, który obecnie stoi na czele Unii Afrykańskiej. Przez intensywne działania dyplomatyczne Francja, Wielka Brytania, Belgia i Stany Zjednoczone starają się od kilku dni przywrócić pokój w tym regionie.
Wschodnia część Konga jest areną walk między wojskami rządowymi a rebeliantami z Narodowego Kongresu Obrony Ludu, dowodzonymi przez gen. Laurenta Nkundę. Jego żołnierze dotarli 29 października pod Gomę, stolicę prowincji Nord-Kivu. Ogłosili wówczas jednostronne zawieszenie broni, które - zdaniem francuskiej agencji AFP - jest przestrzegane.
1 listopada Miliband i Kouchner spotkali się w Kigali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame, wspierającym zbuntowanego generała, który - tak jak on - należy do plemienia Tutsi. Tymczasem władze Rwandy zarzucają, że władze Demokratycznej Republiki Konga nie rozbroiły rwandyjskich rebeliantów z plemienia Hutu, ukrywających się na terytorium Konga.

Kard. Dziwisz we Włoszech

Premio Nazionale i modlitwa na Monte Cassino

Reklama

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odebrał 30 października w Rzymie państwową nagrodę Premio Nazionale Pompeo Sarnelli. Stowarzyszenie Kulturalne im. Pompeo Sarnelli - które ma swoją siedzibę w Bisceglie - przyznaje wyróżnienia za działalność na polu kulturalnym Włoch i działa pod auspicjami prezydenta Republiki Włoskiej. W imieniu prezydenta nagrodę wręczył senator Francesco Amoruso, który jako uzasadnienie podał: „pielęgnowanie myśli i dzieła wielkiego Papieża Jana Pawła II i promowanie kultury włoskiej poza Italią”. Warto dodać, że rok wcześniej podobne premio odebrał Ojciec Święty Benedykt XVI.
W tym samym dniu w godzinach wieczornych kard. Dziwisz został podjęty przez burmistrza Rzymu Gianni Alemanno, aby porozmawiać o możliwości zacieśnienia współpracy kulturalnej i oświatowej między miastem Rzym a archidiecezją krakowską. Na zakończenie spotkania burmistrz Alemanno został zaproszony do złożenia wizyty w Krakowie i zaproszenie przyjął.
Końcowy etap pobytu we Włoszech kard. Dziwisz spędził na Monte Cassino. W uroczystość Wszystkich Świętych - w obecności ambasadorów RP przy Stolicy Apostolskiej i Republice Włoch oraz 3-tysięcznej rzeszy wiernych - celebrował nabożeństwo na polskim cmentarzu. W homilii Metropolita Krakowski podkreślił, że na każdym cmentarzu spoczywają święci i grzesznicy; chrześcijanie nadzwyczajni i ci, którym z wielkim trudem przyszło realizować ewangeliczne przesłanie. Taka jest prawda o nas samych, taka jest prawda o człowieku. - Dlatego uroczystość Wszystkich Świętych jest wezwaniem do nawrócenia i opowiedzenia się po stronie miłości - powiedział kard. Dziwisz.

Ks. Robert Nęcek, Rzym

Wielka Brytania

Zimowe Święto Światła?

Zimowe Święto Światła (Winter Light Festival) ma w Oksfordzie zastąpić Boże Narodzenie. Władze miejskie podjęły już uchwałę w tej sprawie, uzasadniając swoją decyzję tym, że obchody staną się teraz „bardziej otwarte”, a nie - jak to było do tej pory, „za bardzo chrześcijańskie”. Gorący sprzeciw wyrażają mieszkańcy tego brytyjskiego miasta. To obecne zniesienie Świąt Bożego Narodzenia w Oksfordzie wpisuje się w trwającą od lat w Wielkiej Brytanii tendencję „bycia otwartym” na jednych, jednak kosztem dyskryminacji innych. Dlatego na kartkach zamiast życzeń „Merry Christmas”, czyli „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”, Brytyjczycy piszą poprawne politycznie świąteczne życzenia: „Season’s Greetings”.
- Już lepiej by było, aby zrobiono to w imię ateizmu - stwierdził abp Gianfranco Ravasi, komentując w Radiu Watykańskim decyzję władz komunalnych Oksfordu o obaleniu Świąt Bożego Narodzenia. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podkreślił, że - jego zdaniem - intencją pomysłodawców nie było nawiązanie dialogu z wyznawcami innych religii, ale raczej „odbarwienie aż po zatarcie własnej tożsamości”.

Ludzie

Królowa Zofia

Królowa Hiszpanii wywołała burzę wywiadem rzeką, który ukazał się w jej 70. urodziny. Dotknęła w nim wielu aktualnych kwestii z życia społecznego i politycznego. Jej zdaniem, prawo cywilne nie może stać ponad prawem naturalnym. - Zdecydowana większość rodzin to rodziny normalne, jakimi zawsze były rodziny naturalne: mąż, żona, dzieci, wnuki - powiedziała królowa Zofia. Dodała, że bez względu na siłę panującej mody czy też stosowanej propagandy pewne rzeczy nie zmieniają się: mężczyzna i kobieta jako para początkowa to prawo wpisane w naszą naturę. Podkreśliła, że jeżeli osoby homoseksualne „chcą żyć razem” i „pobrać się”, to mają do tego prawo w zależności od ustaw swojego kraju, ale niech nie nazywają tego małżeństwem, ponieważ taki związek nim nie jest. Są inne możliwe nazwy, takie jak „kontrakt społeczny” czy „kontrakt jedności”.
Królowa opowiedziała się również przeciwko aborcji i eutanazji. Ta ostatnia jest zabójstwem, do którego szuka się wspólników. - Życie i śmierć nie są w naszych rękach - przypomniała małżonka króla Hiszpanii.

Krótko

44. prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych został Barack Obama. To pierwszy Afroamerykanin, który zasiądzie w Białym Domu. Demokraci uzyskali też miażdżącą większość w Senacie. Republikanie pocieszają się jednak tym, że nadal mają możliwość blokowania najbardziej kontrowersyjnych ustaw.

Bp Robert W. Finn z diecezji Kansas City-St. Joseph uważa, że katolicy, którzy popierają Baracka Obamę, ryzykują, narażając swoje dusze na potępienie. Jego zdaniem, stosunek Obamy do aborcji jest „fanatyczny”.

Pierwszym od 1949 r. niemieckim purpuratem odwiedzającym Państwo Środka jest kard. Friedrich Wetter. W czasie pobytu w Szanghaju na początku listopada br. emerytowany arcybiskup Monachium i Fryzyngi odprawiał Msze św. dla miejscowych katolików niemieckojęzycznych.

Chorwacja na progu UE. Według Komisji Europejskiej, negocjacje z tym krajem mogą zostać zakończone w 2009 r., a sama akcesja miałaby się wtedy odbyć w 2011 r. Chorwacja byłaby drugim krajem z dawnej Jugosławii wchodzącym do wspólnoty europejskiej.

Rosyjskie organy ścigania rozwiązały sprawę zabójstwa dwóch jezuitów. Aresztowany w tej sprawie 38-letni mężczyzna przyznał się do winy i okazał skruchę. Według jego zeznań, powodem zabójstwa jezuitów „był nagły przypływ nienawiści”.

Syn najbardziej poszukiwanego terrorysty świata Osamy Bin Ladena - Omar poprosił o azyl polityczny w Hiszpanii.

Japonia nie zniesie kary śmierci. Kraj Kwitnącej Wiśni nadal mówi stanowcze „nie” międzynarodowym naciskom.

Chiny zacieśniają kontakty z Tajwanem. Przedstawiciel Chin przebywał z wizytą na wyspie, gdzie podpisał 13 porozumień dotyczących wymiany handlowej oraz ustanowienia stałych połączeń komunikacyjnych.

Nadmuchiwany kościół zamierza kupić niemiecka diecezja Essen i oddać go do użytku wiernych jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Świątynia ma być miejscem, w którym będą odprawiane nabożeństwa Słowa Bożego i odbywać się będą spotkania poświęcone problematyce wiary.

Rosja tonie w alkoholu. Ponad 3 mln Rosjan cierpi na skutek zaburzeń związanych z używaniem substancji uzależniających, większość stanowią alkoholicy. Rosja zajmuje smutne miejsce lidera, rocznie na jedną osobę przypada 18 litrów alkoholu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 77. rocznica rzezi ludności cywilnej na warszawskiej Woli

2021-08-05 19:29

[ TEMATY ]

Warszawa

II wojna światowa

rzeź Woli

Wikipedia

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Historyk Norman Davies uznał 5 i 6 sierpnia 1944 r. za „dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy. Żaden ze sprawców ludobójstwa dokonanego na Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję