Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

O chrystologii św. Pawła

Chrystologii św. Pawła poświęcił Benedykt XVI swą katechezę 5 listopada podczas audiencji generalnej. Papież zauważył, że Apostoł łączył oryginalność przepowiadania z wiernością tradycji Kościoła. Benedykt XVI powiedział, że Pawłowy model uprawiania teologii i kaznodziejstwa jest stale aktualny.
Papieską katechezę streścił polskim pielgrzymom ks. prał. Paweł Ptasznik: - Całe nauczanie Apostoła koncentruje się na tajemnicy Chrystusa, którego Bóg Ojciec wskrzesił z martwych. Ten, który został ukrzyżowany i objawił nieskończoną miłość Boga, dla nas zmartwychwstał i żyje między nami. On nas usprawiedliwił. Paweł mówi o zmartwychwstaniu jako o fakcie, który dokonał się w historii. Na dowód podkreśla, że zmartwychwstały Pan ukazywał się Apostołom wielokrotnie, a w końcu i on doświadczył Jego obecności. Dlatego Apostoł nie przestawał głosić tej prawdy przy różnych okazjach w Antiochii, w Atenach, wobec Sanhedrynu, gubernatora Feliksa, króla Agryppy, czy żydów w Rzymie. Nie było to opowiadanie tylko o fakcie historycznym, który nie ma wpływu na naszą rzeczywistość. Św. Paweł wykazywał, że dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa cała ludzkość została stworzona do nieśmiertelności i zmierza do wiecznego życia z Bogiem.
Wśród pielgrzymów licznie zgromadzonych na Placu św. Piotra było wielu Polaków, w tym wrocławski arcybiskup senior kard. Henryk Gulbinowicz. Zwracając się do naszych rodaków, Ojciec Święty powiedział: - Serdecznie witam pielgrzymów z Polski. Pozdrawiam przełożone sióstr elżbietanek, zgromadzone w Rzymie na konferencji plenarnej. Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. To główna prawda teologii św. Pawła i centrum naszej wiary. Niech ta prawda kształtuje naszą codzienność, abyśmy dostąpili owoców zbawienia. Niech Bóg wam błogosławi!

Forum Katolicko-Muzułmańskie

Apel w sprawie chrześcijan z krajów islamskich

Publiczna sesja Forum Katolicko-Muzułmańskiego odbyła się 6 listopada na Uniwersytecie Gregoriańskim. W jej trakcie odczytano deklarację końcową. Uczestnicy spotkania przyznają, że w czasie obrad pojawiły się zarówno podobieństwa, jak i różnice między obiema religiami.
W dokumencie jest też mowa, choć nie wprost, o wolności religijnej. Jego sygnatariusze stwierdzają, że „autentyczna miłość bliźniego wymaga poszanowania osoby i jej decyzji w sprawach sumienia i religii. Obejmuje to prawo jednostek i wspólnot do praktykowania własnej religii prywatnie i publicznie. (...) Mniejszości religijne mają prawo do poszanowania swych religijnych przekonań i praktyk”.
Choć deklaracja nie wspomina o prawie do zmiany religii, to jednak stwierdza, że katolicy i muzułmanie są powołani do bycia narzędziami miłości i harmonii między wierzącymi i pośród wszystkich ludzi, wyrzekając się ucisku, agresywnej przemocy i terroryzmu, zwłaszcza takiego, który dokonywany jest w imię religii.
O podjęcie problemów chrześcijan zamieszkujących kraje zdominowane przez islam zaapelowała do uczestników Forum grupa 144 chrześcijan z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Reprezentowali oni wspólnoty katolicką, prawosławną i protestancką.
Sygnatariusze dokumentu wyrażają uznanie dla wysiłków na rzecz dialogu chrześcijańsko-islamskiego, w tym listu wystosowanego przed rokiem do społeczności chrześcijańskiej przez grupę 138 uczonych muzułmańskich. Podkreślają, że mimo to sytuacja chrześcijan w krajach islamskich, wskutek narastania fali fundamentalizmu islamskiego, uległa ostatnio zdecydowanemu pogorszeniu.

Modlitwa „Anioł Pański”

Reklama

Życie wieczne to zanurzenie się w oceanie nieskończonej miłości - powiedział Benedykt XVI 2 listopada w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.
Wskazał, że nadzieja na życie wieczne oparta jest na śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, który jest zawsze przy każdym z nas. - Nadzieja chrześcijańska nie jest jednak indywidualna, jest zawsze nadzieją dla innych. Nasze egzystencje są wzajemnie powiązane, a dobro i zło, które każdy czyni, dotyczy zawsze innych. Dlatego modlitwa duszy pielgrzymującej na świecie może pomóc innej duszy, która oczyszcza się po śmierci. Oto dlaczego dziś Kościół wzywa nas, byśmy modlili się za naszych drogich zmarłych i zatrzymali przy ich grobach na cmentarzu - wyjaśnił Ojciec Święty.

Stosunki dyplomatyczne z Botswaną

Stolica Apostolska i Republika Botswany nawiązały 5 listopada stosunki dyplomatyczne. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w Nuncjaturze Apostolskiej w Pretorii w RPA.
Jak przypomina watykańskie Biuro Prasowe w specjalnym komunikacie, Botswana jest republiką prezydencką należącą od 30 września 1966 r. do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Na czele państwa stoi prezydent Seretse Ian Khama, wybrany 1 kwietnia br.
W nocie cytuje się napis, jaki wita podróżnych na lotnisku w stolicy kraju Gaborone: „Dumni jesteśmy, że w naszym kraju nie ma korupcji. Nasze prawodawstwo nie przewiduje łapówek. Uszanujcie to”.

Nowa metoda oceny pracowników

Wprowadzenie nowej metody oceny swoich pracowników, od której zależeć będzie ich kariera, a więc i zarobki, zapowiedziano w Watykanie. Przewidziano skalę stopni od „doskonały”, przez „dobry” i „dostateczny” do „niedostatecznego”. Ten ostatni dyskwalifikuje pracownika w oczach przełożonych i odbiera mu możliwość domagania się podwyżki zarobków, które wahają się od 1300 do 2300 euro miesięcznie, w zależności od stanowiska.
„Cenzurki” dotyczyć będą zarówno świeckich, jak i duchownych pracujących w Watykanie. Ci ostatni nie kryją swoich zastrzeżeń, przypominając, że kapłani mają nieco inny rozkład dnia od osób świeckich ze względu na obowiązki duszpasterskie.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Nie potrzeba wam, bracia, pisać o czasach i chwilach, sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak jak złodziej w nocy
(1 Tes 5, 1-2).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólne dobro

2021-07-24 09:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Artem Kniaz

Już w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję