Reklama

Rok św. Pawła w „Niedzieli”

Jesteśmy w Roku św. Pawła. Mówiąc: „jesteśmy”, mam na myśli naszą redakcyjną pracę związaną z ewangelizacją, w tym roku szczególnie pod znakiem św. Pawła. Sięgając głębiej, zauważymy, że to zadanie zlecił Kościołowi sam Chrystus w słowach przytoczonych przez św. Mateusza: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody...” (28, 19). Wszyscy ochrzczeni są zatem zobowiązani do głoszenia Chrystusa. Ale żeby głosić Chrystusa, trzeba Go poznać i umiłować, trzeba być uskrzydlonym Jego nauką i pragnąć prawdziwego szczęścia dla wszystkich - królestwa Bożego. Oczywiście, bardzo ważne są te najzwyczajniejsze sprawy dotyczące naszego utrzymania, zdrowia, wykształcenia dzieci, ale jeszcze ważniejsze jest to, co mieści się w sercu człowieka, co stanowi o sensie naszego życia.
Dla św. Pawła sensem życia stało się niesienie ludziom Chrystusa. Nie było tak od początku. Wiemy, że św. Paweł to dawny Szaweł, który prześladował chrześcijan, który - gdy zabijano Szczepana, pilnował jego szat, który siał spustoszenie wśród chrześcijan. I oto Szaweł olśniony światłem Chrystusa, otworzył oczy, i odtąd kroczy już jako człowiek Ewangelii, człowiek, którego serce wypełniają już inne treści. Musiało to budzić zaskoczenie. O tym, że taka postawa okazała się zwycięska - mimo tylu przeszkód, z jakimi musiał się zmierzyć, a w końcu męczeńskiej śmierci - świadczy choćby obecny rok związany z 2000. rocznicą urodzin tego Apostoła Narodów, który na zawsze wpisał się w historię chrześcijaństwa i Kościoła.
Włączamy się więc, jak tylko możemy najlepiej, w ewangelizację, która w tym roku odbywa się pod znakiem tego Świętego - Świętego tak bardzo barwnego, o bardzo ciekawym życiorysie, tak gorliwego w działaniu dla Chrystusa i żarliwego w miłości do Niego - pragnąc, by nasi Czytelnicy jeszcze bardziej otworzyli się na Chrystusa.
Zaraz na początku Roku św. Pawła wydaliśmy więc niewielki album pt. „Święty Paweł. Apostoł Narodów”, przybliżający postać i miejsca związane z życiem Apostoła. Z poprzednim, 45. numerem „Niedzieli” ukazał się kolejny albumik - „Święty Paweł. Posłał mnie Pan, abym głosił Ewangelię”, w którym obok pięknych zdjęć, wykonanych przez naszych redaktorów, mamy także nauczanie św. Pawła. Serdecznie zachęcam nie tylko do nabywania tych niewielkich, lecz pięknych wydawnictw, ale także do studiowania nauczania Apostoła, który objawia nam Chrystusa i Jego misję na ziemi.
Polecamy także refleksje na temat św. Pawła zawarte w książeczce „Krocząc za św. Pawłem”. W druku jest też większy album, pt. „Za Świętym Pawłem ku Chrystusowi”, bogaty w piękne fotografie oraz wybrane treści nauczania Pawłowego. Album będzie w sprzedaży jeszcze w listopadzie. W opracowaniu jest również „grecki” album o św. Pawle, koncentrujący się na pobycie Apostoła na europejskich terenach Imperium Rzymskiego, gdzie posługiwano się językiem greckim - język ten jest także językiem Ewangelii, również Listy św. Pawła są pisane w języku greckim. W tym albumie spotkamy się też z bardzo ciekawą poezją, opartą na tekstach św. Pawła. Piękne teksty o. Bartłomieja Józefa Kucharskiego, karmelity, nawiązują do kultury helleńskiej, na której opierało się także chrześcijaństwo.
Mówiąc dzisiaj o tym wszystkim, chciałbym zaprosić naszych Czytelników do pochylenia się nad postacią św. Pawła. „Niedziela” chce służyć nie tylko tekstami o nim na swoich łamach, ale również propozycjami wydawniczymi, które mogą ubogacić nasze życie, pogłębić naszą wiarę i przynależność do chrześcijaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję