Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Europejski - wystawa

„Duchowe korzenie Europy”

Reklama

Duchowe Korzenie Europy - to tytuł wystawy zorganizowanej w 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystawę przygotowało specjalnie dla Parlamentu Europejskiego warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. W jej centralnym miejscu znalazła się makieta z cytatem ze słynnego przemówienia Papieża wygłoszonego 11 listopada 1988 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Przewidział w nim rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje będące wówczas po drugiej stronie żelaznej kurtyny. „Moim marzeniem jako najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego, a zarazem tego, który pochodzi z Europy Wschodniej i dobrze zna aspiracje ludów słowiańskich - tego «drugiego płuca» naszej jedynej europejskiej ojczyzny jest, by Europa, suwerenna i wyposażona w wolne instytucje, poszerzyła się pewnego dnia aż do granic, jakie wyznacza jej geografia, a nawet bardziej jeszcze historia” - mówił Jan Paweł II 20 lat temu w Strasburgu.
Na wystawę składają się też fragmenty innych wystąpień, wygłoszonych podczas papieskich podróży do 27 państw Unii Europejskiej. W poprzedzającym otwarcie wystawy sympozjum wzięli udział m.in.: prymas Polski kard. Józef Glemp, bp Tadeusz Pieronek, włoski polityk Rocco Buttiglione oraz prof. Chantal Delsol. Organizatorami byli europosłowie PiS i PO: wiceprzewodniczący PE Adam Bielan, szef Komisji Spraw Zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski, szef Komisji Petycji Marcin Libicki, Wojciech Roszkowski i Bogusław Sonik.

IV Forum Teologów Europy Środkowo-Wschodniej

„Być człowiekiem - być prorokiem”

Reklama

W Łucku na Ukrainie 12 października br. zakończyło się trwające cztery dni IV Forum Teologów Europy Środkowo-Wschodniej pod hasłem „Być człowiekiem - być prorokiem”. Uczestniczyli w nim teologowie katoliccy obu obrządków i prawosławni oraz historycy, etycy, prawnicy, duszpasterze i lekarze z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Czech, Słowacji i Rosji. Wygłoszono kilkadziesiąt referatów, w których prelegenci zaprezentowali m.in. antropologię Benedykta XVI, naukę o człowieku wyrażoną w dokumentach Soboru Watykańskiego II i w tradycji patrystycznej oraz świadectwa męczeństwa i heroizmu duchownych i świeckich na Białorusi, Ukrainie i w Polsce. W dyskusjach podejmowano kwestie dotyczące źródeł archiwalnych oraz budowania dialogu ekumenicznego w obecnych realiach.
Forum narodziło się z inicjatywy teologów lubelskich jako odpowiedź na apel Jana Pawła II, by w teologii bardziej uwzględniać świadectwo wiary współczesnych męczenników. Głównym twórcą nowej struktury współpracy europejskich intelektualistów jest o. prof. Stanisław Napiórkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podkreślił on, że główne cele Forum to: budowanie teologii wyrastającej z naszego dziedzictwa kulturowego, prezentacja chrześcijańskiej wizji człowieka, dokumentowanie świadectw o heroicznej wierze i miłości ludzi przeżywających dramat totalitarnego terroru oraz kształtowanie kultury pojednania między Kościołami i narodami. Na zakończenie Forum bp Marcjan Trofimiak odprawił Mszę św. w łuckiej katedrze. W homilii wspomniał o biskupach i kapłanach, którzy w czasach totalitaryzmu nieśli posługę duchową na ziemiach obecnej Ukrainy.
Tegoroczne Forum Teologów Europy Środkowo-Wschodniej zostało zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wołyński Uniwersytet Narodowy (Łuck), Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (Lublin), Instytut Badań Kościelnych (Łuck), Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (Warszawa) oraz Kurię Diecezji Łuckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Antoni Nadbrzeżny

Francja - zapowiedź

Jubileuszowe obchody w PMK w Paryżu

W Ośrodku Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu świętowane będą jubileusze: 10-lecia Studium Filozoficzno-Etyczno-Społecznego im. Jana Pawła II w Paryżu oraz 90-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Obchody rozpoczynają się 23 października spotkaniem absolwentów Studium. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa zainauguruje 24 października nowy rok akademicki 2008/2009. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Włodzimierz Dłubacz (KUL). 25 października odbędzie się sesja naukowa „Lubelska Szkoła Filozoficzna”, zorganizowana przez paryskie Studium Filozoficzno-Etyczno-Społeczne i Katedrę Filozofii Boga KUL. Później uczestnicy wysłuchają poematu „Tryptyk rzymski” w wykonaniu Andrzeja Seweryna.
W niedzielę 26 października w polskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy placu Concorde o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Glempa. O godz. 16 w Ośrodku PMK (20, rue Marsoulan, 75012 Paris, m° Nation) odbędzie się spotkanie z ks. prof. Sławomirem Nowosadem, prorektorem KUL, a następnie projekcja filmu o KUL oraz koncert.

Ludzie

Bp Sarat Chandra Nayak

Biskup Sarat Chandra Nayak z Berhampur w stanie Orissa - diecezji, która została najbardziej dotknięta aktami bandytyzmu hinduistów - wezwał społeczność międzynarodową do interwencji, oskarżając władze lokalne i policję swego kraju o ponoszenie pełnej odpowiedzialności za przemoc dokonywaną na chrześcijanach. Bp Nayak potępił działania fundamentalistów i żąda natychmiastowego zaprzestania destrukcji Kościoła Jezusa Chrystusa. Od czasu trwania pożogi prześladowań w Indiach do dziś zginęło już 30 osób, a 30 tys. musiało opuścić swoje domy. Kapłani są obnażani i wystawiani na widok publiczny, torturowani, zakonnice gwałcone, kobiety i dzieci bite i porywane.
- Niegodziwcy są coraz śmielsi i dalej kroczą ze swoją agresją z wioski do wioski - powiedział bp Nayak. Oskarżył rząd o grzech zaniedbania, łamanie praw człowieka i wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia próby nacisków na rząd indyjski. - Inicjatywa wyrażenia swojego sprzeciwu powinna wyjść od różnych rządów - zauważył.

Krótko

USA skreśliły Koreę Północną z listy krajów wspierających terroryzm. W zamian za to Phenian zgodził się na inspekcję swoich instalacji jądrowych.

Iracki premier Nouri al-Maliki delikatnie wyprosił brytyjskich żołnierzy ze swego kraju. W wywiadzie prasowym powiedział, że brytyjskie wojska nie są już potrzebne, aby utrzymać porządek w Iraku.

Przed wyborami prezydenckimi w USA nadal prowadzi Barack Obama, wyprzedzając, w zależności od sondaży, o ok. osiem punktów kandydata Republikanów - Johna McCaina. Sztab tego ostatniego nadal liczy na przekonanie do swojego kandydata 10 proc. niezdecydowanych wyborców.

Wybory na Litwie wygrali konserwatyści. Zyskali 19,5 proc. głosów przy 48-procentowej frekwencji. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie nie będzie miała swoich przedstawicieli w parlamencie. Nie przekroczyła progu wyborczego, zyskując 4,82 proc. głosów.

Rosja, mimo kryzysu gospodarczego, wyda w 2009 r. na zakup broni i sprzętu wojskowego równowartość niemal 50 mld dolarów.

zefowie państw i rządów bez dyskusji zatwierdzili na szczycie w Brukseli skład 12-osobowej grupy refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej, w której znalazł się Lech Wałęsa.

Wskutek rosnących cen żywności niemal miliard ludzi na świecie cierpi głód - poinformowała brytyjska organizacja pomocowa Oxfam 16 października, w Światowym Dniu Żywności i Walki z Głodem.

Kończący kadencję litewski Sejm nie przyjmie rządowego projektu ustawy o pisowni polskich nazwisk, chociaż litewscy posłowie niejednokrotnie zapewniali stronę polską, że to uczynią.

Odezwali się pakistańscy porywacze Polaka Piotra S. W nagraniu wyemitowanym przez jedną ze stacji telewizyjnych w zamian za jego uwolnienie zażądali wypuszczenia z więzień schwytanych talibów.

Jörg Haider, najbardziej wyrazisty i zarazem kontrowersyjny austriacki polityk, zginął 12 października w wypadku samochodowym. Miał we krwi 1,8 promila alkoholu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Święcenie pokarmów

Kościół ustanowił sakramentalia, czyli „święte znaki, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe. Sakramentalia nie udzielają łaski Ducha Świętego na sposób sakramentalny, lecz przez modlitwę Kościoła uzdalniają do przyjęcia łaski i dysponują do współpracy z nią. Wśród sakramentaliów znajdują się najpierw błogosławieństwa (osób, posiłków, przedmiotów, miejsc). Każde błogosławieństwo jest uwielbieniem Boga i modlitwą o Jego dary” (KKK 1667-1671). Modlitwa i błogosławienie pokarmów znane jest już w Starym Testamencie, czyni to także Jezus: „On tymczasem wziął pięć chlebów i dwie ryby, podniósł wzrok ku niebu, pobłogosławił je, połamał i dawał uczniom, aby rozdawali ludziom” (Łk 9, 16).
CZYTAJ DALEJ

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

2025-04-19 16:13

[ TEMATY ]

wandalizm

Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Poranek Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.

Na wieść o tym wydarzeniu bp Tadeusz Lityński napisał do naszego proboszcza poruszające słowa: „Zło nie śpi”. Ale równie szybko pokazało się, że dobro też nie śpi – dobro czuwa. Biskup Adrian Put wskazał możliwe działania, a pan Tomasz Kwiatkowski, Wójt Gminy Bogdaniec, błyskawicznie zareagował: zakupił z własnych środków potrzebne materiały, zapewnił konsultację z Konserwatorem Zabytków. Jeszcze tego samego dnia pan Sławek Podgórski i pan Darek Dobryniewski z ekipą przystąpili do pracy – zamalowali ślady wandalizmu z sercem, oddaniem i poświęceniem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję