Głównym celem kampanii „Postaw na Rodzinę” było uświadomienie uczniom wartości podstawowej komórki społecznej, jej funkcji i znaczenia dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Wśród zrealizowanych treści znalazły się te związane z rodzajami rodzin jak nuklearna (tj. rodzina mała, dwupokoleniowa składająca się z rodziców i ich biologicznych dzieci), wielopokoleniowa czy zastępcza.
Omawiane były role społeczne, pełnione przez poszczególnych jej członków, czego można nauczyć się od rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa. Przedstawiano tradycje rodzinne, zwyczaje, sposoby spędzania wolnego czasu. - Uczniowie w zabawie symulacyjnej urządzali urodziny, projektowali rodzinne domy marzeń oraz tworzyli drzewa genealogiczne. Zgłębiali temat fenomenu dziedziczenia genetycznego oraz odkryli tajemnice, kim są krewni "po mieczu", a kim "krewni po kądzieli" – relacjonowała jedna z nauczycielek jugowickiej szkoły w gminie Walim, dodając, że jeszcze w grudniu kampania obejmie także rodziców. – Rodzina jest siłą, to wniosek, który płynie z podejmowanych przez nas działań. Tą myślą chcemy się dzielić ze światem – dodała.
Natomiast od kilku lat uczniowie szkół ponadpodstawowych sprawdzają swoją wiedzę o wartościach małżeńsko-rodzinnych uczestnicząc w Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie. Pierwszy etap szkolny Olimpiady odbył się w połowie listopada. Zaprawionymi w boju są uczniowie ze Świdnicy, Bolesławca i Wałbrzycha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu