Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski na zakończenie Dni św. Jana Pawła II w Krakowie: nieustannie pokazywał Chrystusa

– Ukazywał prawdę o człowieku w Chrystusie i przez Chrystusa, zwłaszcza wtedy, kiedy wskazywał na tajemnicę miłości człowieka objawiającej się przede wszystkim w życiu małżeńskim i rodzinnym – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu na zakończenie XVII Dni Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W homilii odwołał się do znajdującego się w „Tryptyku rzymskim" pytania: „Gdzie jesteś, źródło?". Zwrócił uwagę, że może być ono rozumiane dużo bardziej głęboko – metafizycznie, a nawet religijnie – przyjmując kształt pytania: „Gdzie jesteś, Źródło wszelkiego istnienia?", to znaczy: „Gdzie jesteś Jezu Chryste?". – Głoszenie niewidzialnego Boga, objawionego nam w Jezusie Chrystusie, będzie trwało aż do skończenia świata, aż Go ujrzymy takim, jaki jest – mówił metropolita krakowski dodając, że Jan Paweł II w swojej poezji podkreślał, że poszukiwanie źródła, jakim jest Chrystus, jest związane często z wielkim trudem, ale trzeba być w tym wytrwałym. Taki był w swoim życiu Karol Wojtyła – Jan Paweł II, który pokazywał nieustannie Chrystusa także innym ludziom.

Arcybiskup zaznaczył, że Jan Paweł II zwracał uwagę – zarówno w swoim papieskim nauczaniu, jak i w poezji – na piękno stworzenia (zwłaszcza piękno gór), wagę tworzenia oraz rozpoznawanie siebie w Chrystusie, bo człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga nie może zrozumieć swojej godności i swojego powołania bez Chrystusa. – Ukazywał prawdę o człowieku w Chrystusie i przez Chrystusa, zwłaszcza wtedy, kiedy wskazywał na tajemnicę miłości człowieka objawiającej się przede wszystkim w życiu małżeńskim i rodzinnym – mówił metropolita krakowski cytując papieski List do rodzin „Gratissimam sane".

Arcybiskup zwrócił uwagę, że Jan Paweł II ukazywał Chrystusa żyjącego w Kościele poprzez tajemnicę Bożego miłosierdzia. – Ukazywał Chrystusa jako jedyną podstawę przebaczenia, miłosierdzia i pojednania – zarówno w życiu osobistym, jak i całych społeczności i narodów – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na kanonizację św. Siostry Faustyny, spotkanie z Alim Agcą czy wezwanie narodów dawnej Jugosławii do pojednania.

Metropolita dodawał, że nauczanie o Chrystusie, który jest źródłem istnienia świata i fundamentem naszej godności osobistej, naszego powołania do wieczności, Jan Paweł II potwierdzał swoim życiem i swoją wiarą.

Reklama

Na końcu przywołał papieskie homilie z pielgrzymki do Polski w 1991 r., gdy Jan Paweł II apelował o ochronę dzieci nienarodzonych oraz troskę o naród i ojczyznę. „Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: «Wolno zabijać», nawet: «Trzeba zabijać», tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu?" – mówił wówczas Ojciec Święty, a abp Marek Jędraszewski dodawał, że dziś zgoda na aborcję „na życzenie" ma być przepustką na listy partyjne w wyborach parlamentarnych.

Metropolita krakowski zwrócił jeszcze uwagę na gest błogosławieństwa światu gałązką oliwną, gdy Jan Paweł II nie mógł już wypowiedzieć słów w Niedzielę Wielkanocną 27 marca 2005 r. – Pożegnał nas swym błogosławieństwem – mówił arcybiskup życząc, aby kończące się Dni Jana Pawła II w Krakowie pozostawiły „błogosławiony ślad w sercach wielu ludzi".

Po Mszy św. rozdano nagrody laureatom konkursów literackiego i fotograficznego, które odbywały się w ramach Dni Jana Pawła II.

XVII Dni Jana Pawła II w tym roku przebiegały pod hasłem „Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa". Głównym organizatorem dorocznych Dni Jana Pawła II jest Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa; zaczęły one być organizowane w Krakowie i całej Małopolsce po śmierci Jana Pawła II jako wspólna inicjatywa uczelni wyższych z regionu. W tym roku inicjatywa została uhonorowana nagrodą Totus Tuus w kategorii „Propagowanie nauczania Jana Pawła II".

2022-11-10 20:23

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: koncert Krzysztofa Krawczyka ku czci bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Kraków

koncert

Krzysztof Krawczyk w krakowskiej filharmonii zaśpiewał utwory kojarzone z Janem Pawłem II, pieśni maryjne i swoje największe przeboje. 22 października, w dzień liturgicznego wspomnienia papieża Polaka, koncert „Abba Ojcze!” zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję