Reklama

Polska

Ks. prof. Przygoda: niech troska o ubogich będzie wciąż żywa

- Do przezwyciężenia ubóstwa potrzebne jest długofalowe zaangażowanie społeczne, oparte na zasadzie solidarności i sprawiedliwości – powiedział ks. prof. Wiesław Przygoda, konsultor Komisji Charytatywnej KEP z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich, który będzie obchodzony w niedzielę, 13 listopada, pod hasłem: „Chrystus dla was stał się ubogim”.

[ TEMATY ]

ubodzy

konsultor

Karol Porwich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Przygoda, który był gościem Radia Plus Radom nawiązał do słów Chrystusa, że „ubogich macie zawsze u siebie”. Stwierdził też, że słowa te są wciąż aktualne, również w naszych czasach. Dodał, że jeszcze trzy lata temu wydawało się, że problem skrajnego ubóstwa mamy już za sobą, że dzięki nowym programom pomocy społecznej, rządu i samorządu udało się mocno ograniczyć ubóstwo zwłaszcza w środowisku najbardziej wrażliwym, w środowisku dzieci. - Niestety, najpierw pandemia COVID-19, następnie wojna w Ukraina, a w konsekwencji światowy kryzys energetyczny przywołały na nowo widmo ubóstwa – powiedział kierownik Katedry Teologii Charytatywnej KUL.

Reklama

Ks. Przygoda przypomniał, że w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek przywołuje koszmar wojny w Ukrainie, która niesie śmierć i zniszczenie. Mówił, że wojna jest „rzeczywiście źródłem najgorszych form ubóstwa, jakie można sobie tylko wyobrazić”. - Niesie śmierć i sieroctwo, okaleczenia, ale często pozostaje trwałe kalectwo na całe życie. Wojna niesie bezdomność, głód, brak perspektyw na wykształcenie, czy znalezienie pracy. W konsekwencji zmusza człowieka do emigracji, która znowu staje się źródłem nowych form ubóstwa. Przy tej okazji chciałbym podziękować wielu naszych rodakom, rodzinom, klasztorom, zakonom, seminariom duchownym i wielu stowarzyszeniom za okazaną pomoc Ukraińcom – powiedział ks. Przygoda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do orędzia powiedział, że do przezwyciężenia ubóstwa potrzebne jest długofalowe zaangażowanie społeczne oparte na zasadzie na solidarności i sprawiedliwości.

Ks. Przygoda powiedział, że Chrystus pozostaje dla nas najlepszym wzorem do naśladowania, dlatego nie wolno nam nigdy gardzić ubogimi. Trzeba ich zauważyć, znaleźć dla nich czas, pocieszające słowa a niekiedy trzeba koniecznie im pomóc materialnie lub duchowo. Mówił, że ubodzy są nam stale potrzebnie, aby przez nich sam Chrystus nas ubogacał swoją miłością, która nigdy nie przemija, lecz trwa na wieki.

- Niech nie ostygnie wrażliwość społeczna w Kościele, niech troska o ubogich będzie wciąż żywa – zakończył konsultor Komisji Charytatywnej KEP.

2022-11-10 16:23

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Jak to jest ze współczesną młodzieżą? Chcą, czy nie chcą się angażować w życie Kościoła? Jest wielu dalekich od tego świata, ale są też tacy, którzy swoją młodość przeżywają „po Bożemu”, z wiarą, mocą i wielkimi chęciami do działania.

Św. Stanisław Kostka - patron dzieciaków i właśnie młodzieży, przy tym - naprawdę świetny i odważny gość - sprawia, że zaczynamy się zastanawiać… chodzą to ci młodzi na Msze, czy nie chodzą? Po bierzmowaniu uciekają z Kościoła? Nie chce im się wchodzić w kościelne życie, jest to dla nich nudne, mało ciekawe? Czy taka młoda osoba, która jest zaangażowana we wspólnotę, budynek kościoła jest dla niej drugim domem, może zostać określona po młodzieżowemu przez swoich rówieśników „lamusem” i dziwakiem? Oczywiście, może. Nie ma co się czarować, publiczne przyznanie się do wiary jest obarczone ryzykiem wyśmiania, szydzenia i odsunięcia się z życia wielu ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o spadku zaufania do Kościoła: biję się w piersi

2025-09-18 07:12

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Zaufanie do Kościoła spadło w 9 lat z 58 proc. (2016) do 35,1 proc. (2025). Biję się w piersi, chociaż wiem, że to nie wystarczy - napisał w środę na portalu X biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Według opublikowanego w środę badania IBRiS łączny odsetek osób, które deklarują zaufanie („zdecydowanie” lub „raczej”) do Kościoła katolickiego, spadł z 58 proc. we wrześniu 2016 roku do 35,1 proc. we wrześniu 2025 roku. To spadek o 22,9 punktu procentowego. Jednocześnie poziom nieufności wzrósł w tym samym okresie prawie dwukrotnie, z 24,2 proc. do 47,1 proc.
CZYTAJ DALEJ

Doboszowice. Niezwykła wiadomość z Włoch

2025-09-18 23:50

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Doboszowice

ks. Artur Merholc

Archiwum parafii

Ks. Artur Merhoc podczas Eucharystii w kościele parafialnym

Ks. Artur Merhoc podczas Eucharystii w kościele parafialnym

Parafia pw. św. Mikołaja w Doboszowicach otrzymała wyjątkową wiadomość – decyzją Arcybiskupa Bari-Bitonto we Włoszech, wspólnota będzie mogła przyjąć relikwie swojego patrona, św. Mikołaja.

W czwartkowy wieczór 18 września ks. proboszcz Artur Merholc poinformował parafian: – Dziś mogę z radością ogłosić, że oficjalnie otrzymaliśmy zgodę na przekazanie relikwii św. Mikołaja. Odbierzemy je 13 listopada, podczas naszej parafialnej pielgrzymki do Włoch. W imieniu arcybiskupa odpowiedziała mi jego sekretarz. To wielka radość dla całej naszej wspólnoty!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję