Reklama

Kościół

Wszystko z miłości, nic na siłę. Pielgrzymka „Niedzieli”

– Potrzebna nam jest dzisiaj szczera refleksja moralna i intelektualna poprzez służbę medialną naszego tygodnika – powiedział abp Wacław Depo. 17 września metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej 26. Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

media

dziennikarze

pilegrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej hasłem były słowa zmarłego 400 lat temu św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy: „Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę”.

Karol Porwich/Niedziela

W homilii abp Depo przytoczył słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II w 1988 r. w Strasbourgu, które w jego ocenie bardzo dobrze oddają misję tygodnika „Niedziela”: „Moi obowiązkiem jest podkreślenie z mocą, że jeśli by doszło do zepchnięcia na margines religijnego i chrześcijańskiego podłoża tego kontynentu, wówczas zanegowane zostałoby nie tylko całe dziedzictwo przeszłości europejskiej, lecz także poważnie narażona zostałaby przyszłość godna człowieka europejskiego, każdego człowieka – wierzącego lub niewierzącego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o współczesnych złożonych procesach kulturowych, metropolita częstochowski ponownie odwołał się do nauczania papieża Polaka: „Tej próbie towarzyszy swego rodzaju agnostycyzm i obojętność religijna wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niby spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię”.

Jasna Góra/Twitter

Zacytował również wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, autora „Niedzieli”, dotyczącą polskich realiów: „Obserwujemy już nie konfrontację między prawdą a fałszem, ale świadome wprowadzanie i powiększanie zamętu. W tym zamęcie fałsz przestaje się jawić jako groźny, a samo pojęcie fałszu staje się niepotrzebne i bezużyteczne, zresztą jak i pojęcie prawdy. A przecież już św. Tomasz stwierdzał, że największym wrogiem prawdy jest zamęt, bo na jego usługach jest podważanie Bożych praw i ludzkich odniesień, a co za tym idzie – ich ośmieszanie i odrzucenie”.

– Jakżeż potrzebna nam jest dzisiaj szczera refleksja moralna i intelektualna poprzez służbę medialną naszego tygodnika o naszej godności, o naszym powołaniu, o waszej służbie, o waszej misji, nietraktowanej tylko w formie zawodu, ażeby podjąć na nowo odpowiedzialność za siebie, za nasze wspólnoty rodzinne, za Ojczyznę i Kościół – podkreślił abp Depo.

Podziel się cytatem

TRANSMISJA CZĘŚĆ 1.

TRANSMISJA CZĘŚĆ 2.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że od stopnia zaangażowania dziennikarzy „na kryteriach prawdy i sprawiedliwości oraz od daru nadziei, która jest zmysłem widzenia świata od strony Boga, zależy rozwój kultury na miarę człowieka”.

Reklama

Po Komunii św. akt zawierzenia Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odczytał ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu Niedziela i redaktor naczelny portalu niedziela.pl.

– Nigdy nie zwątpcie w to, co czynicie w imię Boga – życzył na zakończenie dziennikarzom katolickim abp Depo.

Pierwsza część pielgrzymki miała miejsce w redakcji przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie. Witając jej uczestników, ks. Mariusz Bakalarz zwrócił uwagę, że celem pielgrzymowania „Niedzieli” jest zasłuchanie się w słowo Boże i uczenie się od Matki Słowa Wcielonego oraz od św. Franciszka Salezego, jak nieść to słowo światu.

– Dziś przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”, portal niedziela.pl, studio radiowe i telewizyjne (...) mówimy o Bogu. Chcemy głosić Ewangelię przełożoną na język tego świata. Chcemy stawać się przewodnikami na drodze do świętości i umocnienia wiary – zaznaczył ks. Bakalarz.

Mówiąc o troskach i zmartwieniach, które również były przedstawiane Bogu podczas pielgrzymki, prezes Zarządu Instytutu Niedziela wskazał na lęk o byt i pewność jutra wywołany pandemią, wojną na Ukrainie, inflacją i skutkami globalizacji. Zwrócił uwagę, że drożejące usługi i koszty produkcji zmusiły redakcję do podniesienia ceny „Niedzieli”. – Mamy świadomość, że większość naszych czytelników to ludzie żyjący bardzo skromnie, dla których każda złotówka, zwłaszcza teraz, staje się cenniejsza. Tym bardziej z wielką wdzięcznością myślimy o naszych czytelnikach i tym bardziej polecamy ich dziś Panu Bogu – dodał ks. Bakalarz.

Wykład nt. „Z Carlo Acutisem w sieci pomysłów” wygłosiła dr hab. Monika Przybysz, medioznawca i teolog, prof. UKSW i publicystka „Niedzieli”. Poruszyła kwestię świadomego korzystania z mediów społecznościowych. Zwróciła uwagę, że bł. Carlo Acutis wykorzystywał internet do tego, by dzielić się swoimi talentami, tworząc strony instytucji kościelnych i prezentujące cuda eucharystyczne. Prelegentka podkreśliła również, że młody błogosławiony stawiał na relacje – te w świecie rzeczywistym, a nie przypadkowe i płytkie w rzeczywistości wirtualnej.

Reklama

Profesor Przybysz podziękowała „Niedzieli” za pogłębione artykuły poradnikowe autorstwa specjalistów, dzięki którym wielu rodziców i dziadków otrzymuje cenną pomoc w wychowaniu dzieci.

Podziel się cytatem

Jasna Góra/Twitter

Prelegentka zauważyła, że dzieci szukają w sieci także informacji o religii i zachęciła, aby nigdy się nie poddawać i by publikować tam treści religijne. Zaproponowała zaangażowanie dzieci do współtworzenia fanpage’a parafii na Facebooku. – Młody człowiek, który nic nie robi w Kościele, nudzi się – przekonywała.

Profesor Przybysz zaapelowała, aby nie wstydzić się aktywności w mediach społecznościowych w obawie przed hejtem. – W wielu krajach ludzie są zabijani za wiarę, a my czasem boimy się wrzucić jakieś zdjęcie z wydarzenia religijnego – ubolewała.

Publicystka „Niedzieli” podkreśliła konieczność rozmawiania z dziećmi i młodzieżą, którzy są zalewani fake newsami. Zachęciła także, aby w mediach społecznościowych wyjść z naszych „baniek” i zaprosić do grona znajomych niewierzących, aby być dla nich świadkami Chrystusa, tak jak Carlo Acutis.

Medioznawca przestrzegała przed zbyt długim korzystaniem ze smartfonów i komputerów i wezwała rodziców, aby oni sami stali się dla swoich dzieci przykładem rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych, które są projektowane tak, by nas uzależniać. – Media społecznościowe to jest hazard – zaznaczyła. Zachęciła, aby na wzór bł. Carlo Acutisa wybierać w sieci to, co jest najbardziej wartościowe oraz by tak jak on pamiętać o częstym uczestnictwie we Mszy św., codziennej modlitwie i czytaniu Pisma Świętego.

Wśród zagrożeń związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych prof. Przybysz wymieniła: brak dobrej znajomości osób, trudności w budowaniu relacji, kontakt z zafałszowaną rzeczywistością, samotność i brak dialogu. Dziękowała także za to, że „Niedziela” jest przestrzenią wysłuchania czytelników. Za Viviane Reding powiedziała także: „Bóg przebacza i zapomina, ale internet nigdy”.

2022-09-17 17:01

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ks. Andrzej Majewski SJ nowym szefem Redakcji Katolickiej Polskiego Radia

[ TEMATY ]

media

radio

Od 1 kwietnia b.r. kierownictwo Redakcji Katolickiej Polskiego Radia obejmie ks. Andrzej Majewski, jezuita. Do września 2017 roku był on dyrektorem programowym Radia Watykańskiego.

Andrzej Majewski urodził się 27 stycznia 1961 r. w Żarach. W szkole średniej prowadził szkolny radiowęzeł. W 1980 r. wstąpił do zakonu jezuitów. W trakcie studiów teologicznych w Warszawie przygotowywał relacje z różnych wydarzeń do Radia Watykańskiego. Dlatego w 1984 r. został wysłany na dwuletni staż do papieskiej rozgłośni, gdzie m.in. czytał na antenie serwis informacyjny. Po powrocie do Polski kontynuował studia, jednak po święceniach kapłańskich (w 1990 r.) wrócił w 1991 r. do Radia Watykańskiego, gdzie w latach 1995-2001 kierował jego polską sekcją.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Rozważanie 15

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję