Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: otwarto wystawę „Spotkanie z Janem Pawłem II”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

wystawa

Marian Sztajner

„Spotkanie z Janem Pawłem II” – to tytuł wystawy, która została otworzona wieczorem 15 marca w Wieczerniku na Jasnej Górze. Ekspozycję stanowią zbiory autorstwa Zdzisława Sowińskiego, reżysera, operatora filmowego, fotografa.

Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem o. Alberta Szustaka – paulina. Po Mszy św. odbyła się w kaplicy różańcowej konferencja nt. „Spotkanie z Janem Pawłem II.”

Reklama

W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści: Andrzej Jaworski, Szymon Giżyński, Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i Małgorzata Sadurska, przedstawiciele mediów m. in. tygodnika katolickiego „Niedziela”, na czele z red. Lidią Dudkiewicz sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego „Niedzieli” i Radia Fiat, kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Otwierając konferencję dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej podkreślił „jak ważne jest w dzisiejszych zwrócenie uwagi na wkład Jana Pawła II w promowanie idei wolności opartej na miłości i prawdzie.” – Trzeba wciąż przypominać również o roli jaką odegrała Jasna Góra w życiu Jana Pawła II. To o Jasnej Górze Jan Paweł II powiedział, że tutaj zawsze byliśmy wolni – mówił dr Dąbrowski.

W imieniu abp Wacław Depo metropolity częstochowskiego ks. Piotr Zaborski rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że konferencja i wystawa „są wyrazem podziękowania dla Jana Pawła II, za jego miłość do Polski.”- Nie było Jana Pawła II bez jego polskości, bez jego pobożności maryjnej – przypomniał ks. Zaborski.

Reklama

Następnie poseł Małgorzata Sadurska przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polski parlamencie w czerwcu 1999 r., że „historia uczy, że demokracja bez wartości przeradza się w totalitaryzm.” Natomiast poseł Andrzej Jaworski dodał, że „warto dzisiaj przybliżać młodemu pokoleniu wielką postać Jana Pawła II”- Trzeba własnym postępowaniem realizować jego przesłanie.

Swoimi świadectwami ze spotkań z Janem Pawłem II podzielili się: s. Maria Goretti Nowak CBM , o. Albert Szustak – paulin i fotograf Zdzisław Sowiński.

S. Maria Goretti Nowak CBM wspominała swoje pierwsze spotkania z Janem Pawłem II jeszcze w czasach krakowskich. – Później piękne były te wspólne spotkania kolędowe z Janem Pawłem II w Watykanie – wspominała s. Maria Goretti, która dała również świadectwo uzdrowienia za wstawiennictwem bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II.

O. Albert Szustak przypomniał treść ostatniego listu Jana Pawła II wysłanego na Jasną Górę, w którym papież pisał m. in. „Klękając przed obliczem Jasnogórskiej Królowej, modlę się, aby mój naród, przez wiarę w Jej niezawodną pomoc i obronę, odnosił zwycięstwo nad wszystkim, co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej Ojczyzny. Polecam Jej macierzyńskiej opiece Kościół na ziemi polskiej, aby przez świadectwo świętości i pokory zawsze umacniał nadzieję na lepszy świat w sercach wszystkich wierzących.”

O. Szustak wspomniał dzień, w którym Jan Paweł II przekazał korony „Totus Tuus” dla Matki Bożej Częstochowskiej do kaplicy polskiej w Grotach Watykańskich i na Jasną Górę. – Kiedy odebrałem korony przeznaczone na Jasną Górę wówczas abp Stanisław Dziwisz powiedział mi,, że korony te Ojciec Święty błogosławił i przytulał całą noc – wspominał o. Szustak i przypomniał, że korony w Grotach Watykańskich 2 kwietnia 2005 r. o godz. 7.00 rano nałożył kard. Marian Jaworski ze Lwowa. – Kiedy wieczorem o godz. 21.37 tego samego dnia Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca zrozumiałem, że uczestniczyłem w czymś duchowo bardzo ważnym.- podsumował o. Albert Szustak.

Zdzisław Sowiński wspominając swoje spotkania z Janem Pawłem II na Jasnej Górze podkreślił, że „wcześniej już kard. Karol Wojtyła był dla mnie zawsze tajemniczą osobą.”

„Mówiąc o wszystkich spotkaniach z Janem Pawłem II i moich zdjęciach mogę powiedzieć, że fascynacja Jasną Górą splotła się z Janem Pawłem II.” – kontynuował Zdzisław Sowiński i podkreślił, że dla niego najważniejszym zdjęciem jest to, które pokazuje Jana Pawła II klęczącego na stopniach ołtarza w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na zakończenie konferencji zaprezentowana została również ikona Ojca Świętego Jana Pawła II pielgrzyma świata napisana w latach 2010-2014 przez mniszkę karmelitankę bosą z Karmelu na Islandii. Zainaugurowana została również akcja „Pora na nas” polegająca na naklejeniu na samochody „naklejek różańcowych”.

Po spotkaniu otwarta została w Wieczerniku wystawa zdjęć Zdzisława Sowińskiego pt. „Spotkanie z Janem Pawłem II”. Wystawa prezentowana będzie na Jasnej Górze do 29 marca 2014 r. - Symbolicznie wystawa z duchowej stolicy Polski - Częstochowy, przybędzie do Warszawy do Sejmu RP i kolebki „Solidarności” w Gdańsku.- podkreśla Artur Dąbrowski.

Organizatorami spotkania i wystawy byli: Zakon Ojców Paulinów, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Region Częstochowski NSZZ Solidarność, Muzeum Monet i Medali JP II, Solidarność i Niezawisłość, Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Druk Allegro, Księgarnia Latarnik

Jutro, 16 marca, jak dalsza część spotkania odbędzie się w kaplicy różańcowej od godz. 13 projekcja filmów: „Od początku do końca i początku. Projekt życia według Jana Pawła II”, reż. Piotr Jaworski, „Zanim stąd odejdę, proszę was…”, reż. Alina Czerniakowska oraz spotkanie z Aliną Czerniakowską.

2014-03-15 19:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa modlitewników w Radomiu

Wyjątkową wystawę modlitewników można oglądać od wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Na ekspozycji prezentowane są m.in. książeczki do nabożeństwa zesłańców syberyjskich czy popowstaniowych emigrantów. Ekspozycja przybliża też życie sługi Bożej Wandy Malczewskiej, która urodziła się w Radomiu.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję