Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2007, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie

Rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

Procesja różańcowa 16 października przeszła z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę. W procesji była niesiona kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej. Mszy św. dziękczynnej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Jan Wątroba, z którym koncelebrowali m.in.: podprzeorzy Jasnej Góry - o. Piotr Polek i o. Kazimierz Maniecki, a także rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Włodzimierz Kowalik. Na wstępie o. Polek powiedział: - Kiedy Jan Paweł II rozpoczynał swój pontyfikat, prosił nas: „Pamiętajcie o mnie w modlitwie na Jasnej Górze i wszędzie”. A później, kiedy jego wspaniały pontyfikat kończył się, dopowiedział: „Pamiętajcie o mnie w modlitwie za życia i po mojej śmierci”. Bp Wątroba natomiast wyznał: - Przyszliśmy tutaj z modlitwą, trwamy na modlitwie i patrzymy na Jana Pawła II jako na tego, który uczył nas modlitwy. Był dla nas niedoścignionym mistrzem, nauczycielem, i to w bardzo wielu dziedzinach życia, zwłaszcza w życiu duchowym, religijnym, na naszych ścieżkach wiary, w naszym duchowym dojrzewaniu. Tak chcemy dziś na niego spojrzeć, przypominając sobie, jak wiele różnych form modlitwy ten Boży Sługa i Sługa człowieka sam praktykował, jak wiele nas uczył.
Dzień wcześniej na błoniach przed Szczytem uczniowie szkół Częstochowy i okolic oraz przedstawiciele parafii archidiecezji uczestniczyli w Biegu Papieskim. Wieczorem odbył się koncert pamięci Jana Pawła II z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna. Wystąpili: Zespół Muzyki Dawnej Accademia dell’Arcadia oraz soliści. Zabrzmiały utwory o. Amando Ivancicia, paulina.

Pracownicy wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska

„Przypatrzmy się powołaniu naszemu”

Pod takim hasłem przebiegała w dniach 13-14 października 17. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska. Uczestniczyło w niej ok. 2,5 tys. osób. Centralnym punktem była niedzielna Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła z Krakowa. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Kaznodzieja podkreślił, że wodociągowcy „pracują nad ludzką godnością”. „Człowiek bez wody, bez komunalnych urządzeń byłby pozbawiony swojej godności - stwierdził. Do zebranych przemówił również Antoni Tokarczuk, dyrektor Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Na placu przed Bazyliką poświęcono 7 ozdobnych włazów kanalizacyjnych - dar dla Jasnej Góry od wodociągowców. Za organizację pielgrzymki odpowiadały Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach oraz Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Communio in Christo

Pielgrzymi z Polski i Niemiec

Reprezentujący superiora Domu Generalnego Wspólnoty Communio in Christo ks. Hermann Walch przewodniczył dorocznej pielgrzymce tej międzynarodowej wspólnoty na Jasną Górę. 13 października uczestnicy pielgrzymki z Polski i Niemiec wzięli udział w konferencji nt. cierpienia oraz w Drodze Krzyżowej w Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce w Częstochowie.
W niedzielę 14 października modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. W kazaniu ks. Hermann Walch przypomniał charyzmat założycielki zakonu Matki Marii Teresy, której celem było szerzenie miłości bliźniego oraz urzeczywistnianie założeń Soboru Watykańskiego II. Podczas Mszy św. nowi członkowie Communio złożyli ślubowanie.
Dom Generalny Communio in Christo znajduje się w Niemczech - w Mechernich k. Kolonii. Wspólnota w Polsce liczy ok. 1,5 tys. osób. Odpowiedzialnym za dzieło w Polsce jest ks. Józef Zielonka, proboszcz parafii św. Jacka w Częstochowie. Filie działają m.in.: w Radomiu, w Skarszewach k. Gdańska, Toruniu i Miszewie Murowanym k. Płocka. Communio in Christo jest obecne również w Afryce, np. w Tanzanii, Nigerii i Zambii. Członkami Communio są biskupi, kapłani i osoby świeckie. Przynależność do wspólnoty zobowiązuje m.in. do służby na rzecz ubogich i potrzebujących. Wśród uczestników tegorocznej pielgrzymki była, należąca od dawna do Communio, Janina Mirończuk, założycielka i dyrektor Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II - Hospicjum „Światło” w Toruniu, która w tym roku otrzymała wyróżnienie „Totus Tuus”.

(A.W.)

Krótko

11-12 października trwało Sympozjum dla osób konsekrowanych nt. „Sakrament chrztu w duchowości osób zakonnych”. W spotkaniu uczestniczyło ok. 150 osób. Obecny był bp dr Stefan Cichy, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

12 października modliło się ok. 3,5 tys. maturzystów diecezji ełckiej. Wraz z młodzieżą przybył bp Romuald Kamiński.

13 października w 25. Pielgrzymce Środowisk Twórczych ok. 400 przedstawicieli polskiej kultury modliło się o beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła z Krakowa. Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Niewęgłowski, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

13 października ok. 800 osób - dyrektorów i pracowników sanepidów wraz z rodzinami modliło się na swojej 1. Pielgrzymce Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, biskup warszawsko-praski.

13 października modliło się ok. 3,9 tys. maturzystów archidiecezji lubelskiej. Z młodzieżą przybył bp Mieczysław Cisło.

13-14 października modliło się 500 uczestników Pielgrzymki Rodziny Rodzin. Z pielgrzymami przybyli: ks. Feliks Folejewski, pallotyn, oraz ks. Marek Szumowski.

14 października modliło się ok. 1,5 tys. osób pracujących w więziennictwie. Obecni byli m.in.: minister Beata Kempa, sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, płk Jacek Pomiankiewicz, dyrektor generalny Służby Więziennej, oraz Paweł Nasiłowski, zastępca dyrektora generalnego. Mszę św. odprawił ks. Paweł Wojtas, krajowy duszpasterz więziennictwa.

15 października - w związku z rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II, w towarzystwie nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka, na Jasną Górę przybyli: ks. prał. Pietro Parolin, podsekretarz II Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami, ks. prał. Marcel Šmejkal, pracownik Sekretariatu Stanu, oraz ks. Tadeusz Gerlach, pracownik Nuncjatury Apostolskiej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję