Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: policjanci pielgrzymi w swoje święto u Maryi

„Maryi, która umacnia nadzieję tego, który się do Niej ucieka” przywieźli na Jasną Górę modlitwę za Ojczyznę, by chroniła ją od wszelkich niebezpieczeństw. W obchodzone dziś Święto Policji uczestnicy 9. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny na Jasnej Górze przy pamiątkowej tablicy „Gloria Victis” złożyli hołd funkcjonariuszom II RP zamordowanym przez Sowietów po 17 września 1939 r.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

policja

policjant

Biuro Prasowe Jasnej Góry

26 cyklistów, policjantów, pracowników cywilnych, ich rodzin oraz przyjaciół, w ciągu czterech dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę. Przyjechali wczoraj po południu, by dziś w obchodzone Święto Policji uczestniczyć w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” oddali hołd 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej zamordowanym przez Sowietów Płaskorzeźba „Chwała Zwyciężonym” została wmurowana w ścianę Kaplicy podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Policji w 2001 r.

Ofiarami sowieckich represji padła czwarta część całego korpusu przedwojennej polskiej policji. W przypadku żołnierzy Wojska Polskiego wyrok śmierci wydano tylko na oficerów, natomiast wśród policjantów nie zastosowano takiego rozróżnienia. Wielu z nich było mordowanych w wyjątkowo podstępny sposób.

- Ta pamięć jest dla nas bardzo ważna - powiedział podinspektor Mariusz Ciechanowski, pomysłodawca pielgrzymek.

Zauważył też, bo sam jest już na emeryturze, że pielgrzymki pomagają też utrzymać nie tylko duchową formę, ale i tę fizyczną też. - To służba, Policjantem się nie bywa, ale jest, 24 godziny na dobę. To zostaje nawet na emeryturze - podkreślił policjant. Wyjeżdżając z Lublina policjanci-pielgrzymi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę.

Jak przyznała kpt. Marta Wiatrowicz, trasa była wymagająca, bo wszyscy byli w świetnej formie. Osiągano prędkość powyżej 30 km na godzinę. Kpt. Wiatrowicz jest z Białej Podlaskiej. Na co dzień jest funkcjonariuszką Straży Granicznej, a na pielgrzymkę wybrała się z mężem policjantem „prosić o łaski i siły na czas służby”.

- Proszę w szczególności o to, żeby nas społeczeństwo wspierało, żeby doceniało naszą służbę, bo jest ona bardzo ciężka i bardzo wymagająca, żebyśmy mieli to wsparcie społeczeństwa - powiedziała też kpt. Marta Wiatrowicz, która dziś zostanie mianowana na stopień majora.

Reklama

Pielgrzymka Rowerowa Policji organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji - ks. Bogdana Zagórskiego.

- Składamy Tobie Maryjo nieprzespane noce, odłożone plany, czas ofiarowany drugiemu człowiekowi, codzienne ocieranie łez cierpienia i bólu zadawanego przez innych, czas spędzony na służbie kosztem najbliższych. Przynosimy codzienną cichą, odpowiedzialną i mozolną pracę wielu tysięcy, często anonimowych funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych - mówił w modlitwie apelowej kapelan.

Podziel się cytatem

24 lipca 1919 r. powołano do życia polską Policję Państwową, której zadaniem było strzeżenie porządku i dbanie o bezpieczeństwo obywateli.

2022-07-24 11:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra częściowo otwarta dla pielgrzymów

Niedziela Ogólnopolska 18/2020, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojcowie paulini zachęcają do wykorzystania możliwości nawiedzania sanktuarium. Przypominają jednocześnie o konieczności posiadania maseczek ochronnych.

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję