Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prowokacja i manipulacja

Oświadczenie Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

W porozumieniu z o. Józefem Tobinem, generałem Zgromadzenia Redemptorystów, pragnę wyrazić naszą wspólną opinię i stanowisko wobec rzekomych wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, które opublikował tygodnik „Wprost”, a które w dalszym etapie przyjęły formę zniekształconą przez inne media.
Z dotychczas przeprowadzonych przez specjalnie powołany Zespół analiz wynika, że czas i miejsce opublikowania domniemanych wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka daje, naszym zdaniem, poważne podstawy do postawienia tezy, że wszystko ma znamiona poważnej prowokacji i manipulacji medialnej. Nie bez znaczenia jest fakt, że tygodnik ten niejednokrotnie już w pogardliwy i napastliwy sposób obrażał uczucia religijne Polaków.
Dużym niepokojem napawa nas poziom etyki dziennikarskiej w wolnej Polsce, gdzie w sposób niezgodny z kryteriami prawdy używa się wszelkich możliwych metod i technik w celu zdyskredytowania niektórych osób. Mając wystarczająco bolesne doświadczenie z przeszłości w naszej Ojczyźnie, nie można zaakceptować donosicielstwa jako metody zwalczania kogokolwiek. Wobec treści „taśm”, która nosi znamiona kompilacji, o. Tadeusz Rydzyk nie utożsamia się z przypisywanym mu antysemityzmem i my jako współbracia, którzy go znają, wiemy, że jest mu obca taka postawa. Ojciec też nigdy nie miał zamiaru obrażać kogokolwiek, a tym bardziej Pary Prezydenckiej.
Martwi nas fakt, że tendencyjnie przedstawiane informacje przez niektóre media, przy jednoczesnej wątpliwości dotyczącej autentyczności „taśm”, stały się źródłem skrajnych komentarzy wielu osobistości, w których bez wysłuchania drugiej strony i woli obiektywnego szukania prawdy wydawano skazujące wyroki na Ojca Dyrektora.
Fakt domniemanego nagrania „taśm” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu należałoby przypisać do działań całkowicie niezgodnych z „Prawem o szkolnictwie wyższym”, lekceważących odwieczny obyczaj niewkraczania na uczelnię z jakimikolwiek podsłuchami.
Oburza nas również fakt, że środki masowego przekazu w Polsce poddały także manipulacji Ojca Generała, przypisując mu, jakoby w najbliższym czasie miała być podjęta przez niego „ostateczna decyzja ukarania” o. Tadeusza Rydzyka, aby raz na zawsze rozwiązać problemy związane z jego działalnością. Informacja ta, rozpowszechniona przez agencje informacyjne, gazety, stacje radiowe i telewizyjne, wywołała wielki niepokój społeczny nie tylko pośród wielomilionowej wspólnoty słuchaczy Radia Maryja w Polsce, ale również poza jej granicami.
W imieniu rodziny zakonnej Redemptorystów zapewniam wszystkich ludzi dobrej woli, że pomimo naszych ludzkich słabości dokładać będziemy wszelkich starań, aby nasza ewangelizacyjna działalność jak najlepiej służyła budowaniu więzi społecznych i wychodziła naprzeciw duchowym potrzebom rodaków. Pragniemy bronić prawdy w miłości, ludzkiej godności i wolności człowieka oraz być otwarci na każdego, bez względu na jego pochodzenie, przekonania, stan społeczny i religię. Trwając w jedności z księżmi biskupami, którzy wyrazili uznanie i podziękowanie „za wielką pracę ewangelizacyjną prowadzoną przez Radio Maryja” w dniu 3 maja 2006 r., pragniemy służyć wszystkim ludziom w Ojczyźnie i poza jej granicami.
Radio Maryja, TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz inne dzieła są instytucjami wspólnie tworzonymi i utrzymywanymi przez rzesze Rodaków. Wyrażam z tego powodu wdzięczność wszystkim, którzy identyfikują się z nimi i służą im całkowicie bezinteresownie.
Wraz z Zarządem Prowincji otaczamy wspólną troską rozwój tych dzieł i jesteśmy przekonani, że obdarzeni charyzmatami nasi współbracia i ich współpracownicy mają szczególne znaczenie w wypełnianiu ewangelizacyjnej misji za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Reklama

O. Zdzisław Klafka CSsR, Przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

Warszawa, 21 lipca 2007 r.

Kondolencje po katastrofie polskiego autokaru

Ekscelencjo!
Informacja o tragicznym wypadku autokaru z Pielgrzymami z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, który miał miejsce w Vizille we Francji, głęboko wstrząsnęła każdym z nas, gdyż dotknęła tę jedyną rodzinę, którą tworzy Kościół w Polsce. W sposób szczególny jednak doświadczeniem bólu i cierpienia zostały naznaczone rodziny i najbliżsi tych, którzy zginęli w wypadku, oraz tych, którzy zostali ranni.
Łączę wyrazy współczucia i składam kondolencje rodzinom ofiar, zapewniając równocześnie o mojej modlitwie w intencji zmarłych, prosząc dla nich o miłosierdzie Boże, oraz w intencji rannych, prosząc dla nich o szybki powrót do zdrowia, a dla rodzin - o moc i siłę w trudnych chwilach doświadczenia.
W jedności i z braterskim pozdrowieniem

+ Józef Michalik, Arcybiskup Metropolita Przemyski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Przemyśl - Warszawa, 23 lipca 2007 r.

Kondolencje zostały skierowane na ręce abp. Zygmunta Kamińskiego, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Ekscelencjo,
Najczcigodniejszy Księże Arcybiskupie!
Na ręce Księdza Arcybiskupa składam wyrazy szczerego współczucia po tragedii, jaka dotknęła Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską i naszą Ojczyznę.
Łączę się w żałobie z wszystkimi, których ta tragiczna śmierć boleśnie dotknęła, nade wszystko z rodzinami opłakującymi swoich zmarłych krewnych. W serdecznej modlitwie powierzam wszystkich strapionych Matce Bolesnej stojącej pod Chrystusowym Krzyżem i tulącej martwe ciało swego Jedynego Syna. Niech Ona przygarnie wszystkich do siebie i ukoi ból przenikający serca. Tragiczny wypadek przerwał bieg życia na pielgrzymiej drodze. Niech litościwa Matka wyjdzie im na spotkanie w progach Domu Ojca.
Dobremu Bogu polecam także wszystkich rannych i ich bliskich. Archidiecezja Krakowska w tych dniach smutku i żałoby łączy się w modlitwie, zawierzając wszystkich Bożemu miłosierdziu

Stanisław Kardynał Dziwisz, Metropolita Krakowski

Kraków, 23 lipca 2007 r.

Krótko

Szef rządu Jarosław Kaczyński przybył 23 lipca na tereny pod Częstochową, które trzy dni wcześniej nawiedziła trąba powietrzna. Premier obiecał 90 najbardziej poszkodowanym rodzinom pomoc w wysokości 15 mln zł.

Polska przez trzy dni - od 23 do 25 lipca br. ogarnięta była żałobą po wypadku, w którym zginęło 26 polskich pielgrzymów. Niestety, koncertu nie odwołał ani nawet nie przesunął znany zespół rockowy „Rolling Stones”.

Bliska współpracownica prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak została 23 lipca mianowana ministrem sportu. Premier przedstawił ją jako świetną organizatorkę, co jest kwalifikacją niezbędną do organizacji EURO 2012. Do tej pory była ona szefową gabinetu prezydenta. Jej miejsce zajął Maciej Łopiński, a prezydenckim ministrem ds. komunikacji z mediami został Michał Kamiński.

Rząd uchylił rozporządzenie wicepremiera i ministra oświaty w sprawie kanonu lektur szkolnych. Przypomnijmy - nie było w nich Gombrowicza. Roman Giertych zapowiedział, że skieruje tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego ze względu na „braki formalne”. To kolejna z odsłon narastającego konfliktu w koalicji.

Samoobrona się sypie. Z partii odeszło dwóch posłów: Mirosław Krajewski i Waldemar Nowakowski. Swój ruch tłumaczą względami osobistymi. Coraz częściej pojawiają się spekulacje, że przywództwo Andrzeja Leppera słabnie. Na lidera typowany jest poseł Krzysztof Filipek.

Sejmowa Komisja Regulaminowa opowiedziała się za uchyleniem immunitetu poselskiego Stanisławowi Łyżwińskiemu, którego prokuratura oskarża m.in. o gwałt i podżeganie do uprowadzenia biznesmena. Łyżwińskiego bronili posłowie Samoobrony, twierdząc, że to sprawa polityczna. Sam zainteresowany zapowiedział ujawnienie sensacyjnych dokumentów, które mają wyjawić całą prawdę o jego sprawie.

Polscy lekarze uratowali życie 10-miesięcznej irackiej dziewczynce, która urodziła się z siniczą wadą serca. Gdyby nie operacja we Wrocławiu, dziewczynka by umarła. Trafiła ona do naszego szpitala dzięki polskim żołnierzom w Iraku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję