Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kompas życia Pawła. Letnia Szkoła Biblijna

Wokół listów św. Pawła koncentrowała się tegoroczna 6. edycja Letniej Szkoły Biblijnej u oo. dominikanów w Ustroniu Hermanicach.

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Biblijna

Dominikanie Hermanice

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej wsłuchani w wykład ks. Kowalskiego.

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej wsłuchani w wykład ks. Kowalskiego.

Spotkania trwające blisko tydzień poprowadził ks. dr hab. Marcin Kowalski – jedyny Polak, który jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej decydującej o stanowisku Kościoła wobec Biblii i nauk biblijnych.

Cieszę się, że ponownie zostałem zaproszony w to piękne miejsce jakim są Hermanice, gdzie w rodzinnej atmosferze już drugi rok z rzędu mogliśmy czytać jednego z najważniejszych apostołów Nowego Testamentu, św. Pawła, który pozostawił po sobie najwięcej pism – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski.

Listy Pawłowe podzielił na dwie części. Pierwszą rozważał w ub.r. Drugą część rozważaną w 6. edycji poświęcił korespondencji z Koryntianami, czyli 1. i 2. Listowi do Koryntian, a także Listowi do Rzymian.

Reklama

Dwa pierwsze, to dojrzałe listy Pawła, które wysyłał do wspólnot, jakie założył, a List do Rzymian to swoisty ewenement, ponieważ ta wspólnota nie została przez niego założona. Listy łączy to, że są długie i dotykają mnóstwa problemów, z jakimi borykały się wspólnoty wczesnochrześcijańskie, co także i dla nas jest aktualne – dodaje prelegent.

W jednym z wystąpień zauważył, że u św. Pawła w rozpoczęciu listów powtarza się klasyczna formuła: „z woli Bożej posłany, uczyniony apostołem dzięki powołaniu przez Chrystusa”.

Powołanie zawsze jest punktem, do którego odnosi się Paweł w adresie swojego listu. To jest siła każdego proroka, siła każdego chrześcijanina głoszącego Słowo Boże także swoim życiem. To moment, w którym Pan Bóg dotknął nas łaską i powołał. Każdy z nas ma taki moment, w którym Bóg do nas mówi, może poprzez jakieś doświadczenie, czy osobę. Wola Boża to kompas życia Pawła. Ona jest tym, co chrześcijanie powinni rozeznawać na każdym etapie swojego życia – zaznacza kapłan.

Jak precyzuje proboszcz hermanickiej parafii NMP Królowej Polski o. Cezary Jenta OP, Szkoła Biblijna ma na celu uczyć czytania Pisma Świętego. W tym roku, obok prelegenta, gościli również ciekawych uczestników jak np. dwóch profesorów belwederskich, którzy zajmują się sztuczną inteligencją, panią histopatolog, czy naukowca z PAN z instytutu fizyki w Warszawie. Część osób uczestniczyła osobiście, część drogą internetową.

Dominikanie zapraszają do udziału 28-30 sierpnia w Letniej Szkole Duchowości Chrześcijańskiej pt.: „Czy sakramenty mają coś wspólnego z duchowością?”. Poprowadzi ją rekolekcjonista i liturgista o. Dominik Jurczak OP. Informacje i zapisy: dominikanie.szkola@gmail.com .

2022-07-22 20:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukasz pracy? Szukasz pracownika? Dominikanie pomogą!

[ TEMATY ]

dominikanie

epidemia

koronawirus

bezrobocie

Monika Jaworska/dominikanie

– Nasze działania są odpowiedzią na obecną sytuację bezrobocia, jaka nastała w związku z epidemią koronawirusa. Otrzymaliśmy sygnały, że wiele osób – także na naszych terenach, utraciło pracę. Zbankrutowały również firmy. Postanowiliśmy ludziom pomóc w znalezieniu pracy – mówi przełożony wspólnoty dominikanów w Ustroniu-Hermanicach o. Cezary Jenta OP.

Dominikanie postanowili pomóc. A w jaki sposób chcą to zrobić? Mianowicie poprosili pracodawców dysponujących wakatami, aby informowali dominikanów o możliwości zatrudnienia na dane stanowisko. Zaapelowali również do osób poszukujących pracę, aby śledzili pojawiające się oferty pracy i zgłaszali swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję