Reklama

Kościół

Niemcy: współprzewodnicząca „Drogi Synodalnej” za ułatwieniami aborcji

Czołowa aktywista świecka i współprzewodnicząca niemieckiej „Drogi Synodalnej”, Irme Stetter-Karp zażądała „ogólnokrajowego świadczenia aborcji”, przyznając, że nie powinna być ona traktowana jako „zwykła usługa medyczna”.

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

W komentarzach opublikowanych przez niemiecki tygodnik Die Zeit, 65-letnia przewodnicząca Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich napisała, że aborcja „nie jest regularną interwencją medyczną i nie powinna być traktowana jako taka”, dodając jednak, że opowiada się za „etycznie odpowiedzialnym działaniem ze strony wszystkich zaangażowanych”. Następnie zaznaczyła, że „Jednocześnie musi być zapewnione ogólnokrajowe świadczenie medycznego zabiegu aborcyjnego. Obecnie tak nie jest, ponieważ szczególnie na obszarach wiejskich brakuje opieki ginekologicznej!.

Centralny Komitet Katolików Niemieckich jest wraz z Konferencją Episkopatu Niemiec organizatorem kontrowersyjnej „Drogi Synodalnej”. Jako urzędująca przewodnicząca tej organizacji świeckich, Stetter-Karp jest również współprzewodniczącą niemieckiego procesu „Drogi Synodalnej”.

Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) Matthias Kopp podkreślił w czwartek, 14 lipca, że „Stanowisko przedstawione przez przewodniczącą ZdK Irme Stetter-Karp o konieczności wprowadzenia ogólnokrajowej oferty aborcji jest sprzeczne ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Niemiec”. Wyjaśnił, że zamiast „ogólnokrajowej opcji aborcji” potrzebna jest „ogólnokrajowa kwalifikowana poradnia dla kobiet", zaś Kościół katolicki z zasady odrzuca aborcję. Zaapelował o krzewienie ochrony życia. „Kościół katolicki będzie nadal konkretnie i politycznie działał zarówno na rzecz ochrony życia nienarodzonych, jak i na rzecz trosk i potrzeb kobiet szukających porady. Dzieje się tak dlatego, że Kościół katolicki uważa pomoc kobietom, które z powodu ciąży znajdują się w niebezpieczeństwie lub w sytuacji konfliktu za centralną część swojej posługi charytatywnej. Odrzucenie aborcji i konkretna pomoc dla kobiet w ciąży w sytuacjach kryzysowych należą ściśle do siebie i są wzajemnie niezbędnymi aspektami zaangażowania Kościoła w kompleksową ochronę życia” - powiedział Kopp. Przypomniał nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego, który wyraźnie stwierdza: „Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia” (n. 2270). „Takie stanowisko zajmuje Kościół od pierwszego wieku i jest ono niezmienne" – podkreślił rzecznik niemieckiego episkopatu.

Reklama

Uwagi Stetter-Karp ostro skrytykowała również Alexandra Linder, przewodnicząca Federalnego Stowarzyszenia na rzecz Prawa do Życia w Niemczech (Bundesverband Lebensrecht), organizującego coroczny Marsz dla Życia w Berlinie. Zarzuciła Stetter-Karp, że dała się nabrać na „fałszywe twierdzenia lobby aborcyjnego” i wezwała do lepszego doradztwa i wsparcia dla matek spodziewających się dzieci. „Liczby aborcji w Niemczech wcale nie maleją, co można łatwo zauważyć w niezmiennie wysokim ich wskaźniku. Ponadto z powodu braku obowiązkowej sprawozdawczości większa część aborcji nie jest w ogóle rejestrowana statystycznie” - podkreśliła.

Rząd Federalny Niemiec zniósł w marcu zakaz reklamowania aborcji, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez Federację Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ), organizację zrzeszającą katolickie stowarzyszenia dziecięce i młodzieżowe. Skrytykowała ona również fakt, że aborcje nie są w pełni dostępne w całych Niemczech. W kraju tym zezwala się na aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, z obowiązkowym doradztwem w zatwierdzonym przez państwo ośrodku, a także późniejsze aborcje w pewnych okolicznościach. W pandemicznym roku 2020 odnotowano tam około 100 000 aborcji na 83 miliony mieszkańców.

Po decyzji niemieckiego rządu federalnego w marcu konferencja biskupów niemieckich opublikowała oświadczenie wyrażające ostrożną krytykę rządowych planów zniesienia zakazu reklamy aborcji.

2022-07-15 12:25

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rasa panów pisze na nowo historię II wojny światowej

Niedziela Ogólnopolska 26/2013, str. 33-34

[ TEMATY ]

film

telewizja

Niemcy

Kadr z filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Przez trzy wieczory w polskich domach „gościł” niemiecki film pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”. Za pokazanie tego serialu niemieckiej propagandy w TVP Juliusz Braun powinien sobie dodać von przed nazwiskiem. A może i otrzymać odznaczenie niemieckie jakiegoś zasłużonego polakożercy, np. Stresemanna? Odznaczenie należy mu się także za dobór dyskutantów po emisji.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję