Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 35

Aleksander Markowski, „Matko Miłosierdzia, Matko Miasta Wilna, Matko Kresów, pod Twoją Obronę uciekamy się” - olej 120x160 cm, 1985 r.

Aleksander Markowski, „Matko Miłosierdzia, Matko Miasta Wilna, Matko Kresów, pod Twoją Obronę uciekamy się” - olej 120x160 cm, 1985 r.

Pieśń miłości i tęsknoty - „Wilno” zaśpiewał 1 marca w częstochowskim kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przybyły z Jaszun koło Wilna Zespół Pieśni i Tańca „Znad Mereczanki”, pod przewodem Marii Alencynowicz. W śpiewaczym spotkaniu uczestniczyła młodzież mojej szkoły - Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej. Wzruszyły nas pięknie śpiewane przez zespół z Jaszun pieśni wileńskie. Występ Rodaków z Wileńszczyzny był lekcją patriotyzmu. Ucieszyłem się, że naszemu spotkaniu mógł towarzyszyć mój obraz „Matko Miłosierdzia, Matko Miasta Wilna, Matko Kresów, pod Twoją Obronę uciekamy się”. Matka Boża pochylona nad ukochanym Wilnem. Kościoły jak relikwiarze. W miejscu domów, płonące miłością, ludzkie serca. Jak wstążki rzucone na łąkę - rzeki Wilia i Wilenka. W dłoni Matka Miłosierdzia trzyma swój relikwiarzyk osobisty - Kaplicę w Ostrej Bramie. Boże Miłosierdzie... 13 czerwca parafia częstochowskiego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej udaje się z pielgrzymką do Wilna. Powróci do Częstochowy z wileńską kopią Obrazu Chrystusa Miłosiernego.
Pozdrawiam najserdeczniej uczestników odbywającego się w dniach 15-19 czerwca w Jastrzębiej Górze VII Zjazdu i XVII Krajowego Zlotu „Jaworzniaków” - Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-56. Gorąco dziękuję panu Juliuszowi Gerungowi - prezesowi Zarządu Głównego Związku za umieszczenie w piśmie „Jaworzniacy” mojego apelu o wzniesienie w Warszawie MUZEUM POLSKIEGO ZWYCIĘSTWA 1920 r. i za słowa: „«Jaworzniacy» gorąco popierają ten apel”. Osobiście, jako syn legionisty, uczestnika wojny polsko-sowieckiej - całym sercem opowiadam się za utworzeniem takiego MUZEUM”. Panie Juliuszu i wszyscy „Jaworzniacy”, bohaterowie walki z komuną - DZIĘKUJĘ!
W imieniu swoim i Akcji Katolickiej przy parafii św. Bonifacego w Warszawie na Czerniakowie zapraszam na otwarcie wystawy mojego malarstwa - w niedzielę 17 czerwca o g. 14.00 w krużgankach kościoła św. Jana z Dukli parafii św. Bonifacego przy ul. Bernardyńskiej 1. Tytuł wystawy: „W stronę światła”.

„Wilno”

melodia: ks. Teodor Brazis

Ktoś jeszcze chciałby przemocą zatrzymać ten kruchy czas,
Ktoś jeszcze raz chciałby przebiec przez wspomnień ogromny las.
Patrzy, jak z rąk się wymyka ostatnia z możliwych szans.
Nagle rozumie, że dłużej nie umie tak żyć!

Wilno, czy ty pamiętasz mnie?
Wilno, gdzie urodziłem się.
Jest do dziś przy Ostrej Bramie dom,
Zawsze był ozdobą moim snom.
Wilno, los dał nam drogi dwie,
Inną dał tobie, inną mnie.
Nie dziw się dziś w oczach moim łzom.
Wilno!

Ktoś nocą stoi przy oknie i płacze, bo dobrze wie,
że to milczenie to przedsmak rozpaczy, skrywanych łez!
Znowu bez reszty w bezdennej tęsknocie zatonie myśl,
tylko zostanie po nocach czekanie na świt.

Wilno, czy ty pamiętasz mnie?...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję