Reklama

„Commonweal”

Nie do zastąpienia

Wróćmy jeszcze do pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Brazylii. Wiele się mówiło o kontekście, w jakim odbywa się ta pierwsza w Ameryce Łacińskiej wizyta apostolska Następcy Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. Na pierwszym planie wymieniano inwazję Kościołów protestanckich, szczególnie zielonoświątkowców, którzy werbują ludzi ochrzczonych w Kościele katolickim. Problem omawia traktujący o religii, polityce i kulturze magazyn „Commonweal”.
Autor tekstu potwierdza, że Brazylia jest nadal największym krajem katolickim na świecie, ale dla zielonoświątkowców, mimo że jest ich sześć razy mniej niż katolików, też jest największą populacją wyznawców na kuli ziemskiej. Katolików jest ok. 140 mln, a zielonoświątkowców - ok. 24 mln. Czym zielonoświątkowcy zdobywają nowych wyznawców, szczególnie tych, którzy przybywają do miast? Atmosferą rodzinności we wspólnocie, emocjonalnymi elementami liturgii oraz umiejętnością wyzwolenia sił wewnętrznych w człowieku, które pozwalają mu radzić sobie z przeciwnościami życia, w Brazylii - szczególnie z biedą. Ale to nie wszystko.
Bodaj największą przyczyną tych kłopotów Kościoła w Brazylii i w innych państwach Ameryki Łacińskiej jest brak kapłanów. Mimo mówienia o roli świeckich, kapłanów nie da się zastąpić. W Brazylii jest ok. 50 tys. parafii, a jednocześnie ten kraj ma najniższy współczynnik kapłanów w stosunku do świeckich. Jeden przypada na 7,5 tys. katolików. We Włoszech jeden ksiądz przypada na tysiąc katolików. Żeby zrównać się ze średnią włoską, potrzeba byłoby w Brazylii 140 tys. kapłanów. Dziś jest ich niewiele ponad 18 tys.

(pr)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję