Reklama

Nauczyciele chcą zarabiać więcej

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 31

Dominik Różański

Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował 29 maja dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Wzięło w nim udział tylko 23 proc. szkół. W opinii oświatowej „Solidarności” strajk był niepotrzebny i polityczny, bo i tak nazajutrz związkowcy usiedli do stołu, by rozmawiać z ministrem Romanem Giertychem o podwyżkach płac i wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli.
Tym bardziej że min. Giertych, znając związkowe postulaty, deklarował wcześniej, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby nauczyciele otrzymali w przyszłym roku, zgodnie z oczekiwaniami, podwyżki w wysokości 10 proc. powyżej inflacji. Uczciwie jednak przyznał, że nie może tego obiecać, bo oświata jest finansowana z budżetu państwa i o losie podwyżek zadecyduje we wrześniu Rada Ministrów podczas zatwierdzenia ustawy budżetowej, którą następnie prześle parlamentowi. Powiedział jednak jednoznacznie: - W czasach pokoju priorytetami dla państwa powinny być edukacja i zdrowie...
Zanim rozstrzygnie się przydział środków oświacie, minister przypomniał, że nauczyciele, zwłaszcza młodzi, mogą sobie dorobić, rozszerzając ofertę zajęć pozalekcyjnych. Zwrócił uwagę, że program „Zero tolerancji dla przemocy w szkole” przewiduje nie tylko dyscyplinujące kary dla uczniów, ale w ramach wypełniania im wolnego czasu daje młodzieży szansę realizacji zainteresowań i talentów. Do wykorzystania na zajęcia pozalekcyjne jest 700 mln zł. W tym roku 104 mln. Jeśli się te środki mądrze spożytkuje, przygotowując dla uczniów atrakcyjną propozycję „szkoły otwartej” przez cały dzień, także w soboty - od przyszłego roku istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy na ten cel z Unii Europejskiej.
Sprawą, która w środowisku nauczycieli budziła duży niepokój, były wcześniejsze emerytury, przedłużone wyłącznie na rok 2007. Tylko nauczyciele mieli termin do końca maja na złożenie wniosków o przyznanie przedemerytalnych świadczeń. Reszta uprawnionych zawodów ma na to czas do końca roku. Nie wiadomo było dotąd, czy ustawa o prawie do wcześniejszej emerytury dla nauczycieli zostanie utrzymana. Prace nad emeryturami pomostowymi ciągle trwają, a lista zawodów jest przedmiotem negocjacji w Komisji Trójstronnej. Dlatego, zwłaszcza w maju, w oświacie wystąpiły napięcia. - Powinno być powiedziane, że nauczyciel, który w 2007 r. uzyskał prawo do wcześniejszej emerytury, nie musi rozwiązywać stosunku pracy i iść na emeryturę natychmiast, bo może spokojnie zrobić to do 2008 r., nie tracąc dotychczasowych uprawnień - mówi Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. I twierdzi, że po tym, kiedy i minister pracy, i premier publicznie oświadczyli, iż nauczyciele nie stracą w przyszłym roku emerytalnych uprawnień, to nawet mimo braku ustawy środowisko pracowników oświaty powinno być spokojne. Można być niemal pewnym, że nikt ze względu na dobro społeczne nie zaryzykuje z tego powodu wielkiej awantury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję