Reklama

Boże Ciało 2007

Mocne słowa biskupów

Tradycyjnie już mocno brzmiały słowa polskich biskupów wypowiedziane 7 czerwca br. podczas procesji Bożego Ciała w różnych diecezjach kraju. Hierarchowie odnosili się do aktualnych spraw, którymi żyją Polacy.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik nawiązał do sprawy ochrony życia poczętego. Mocno wsparł poprzedniego marszałka Sejmu Marka Jurka oraz związanych z nim parlamentarzystów, którzy na znak niejasnej do końca polityki PiS odeszli z tego ugrupowania, rezygnując z zaszczytnych stanowisk. „Piękno sumienia tych polityków należy naśladować” - podkreślił abp Michalik. Skarcił zaś PiS, nadający ton koalicji, stwierdzając, że partia nie zdała egzaminu moralnego.
W Krakowie, w dniach obchodów 750-lecia lokacji miasta, procesja przebiegała pod hasłem „Duchowi architekci Krakowa”. Przewodniczący procesji kard. Stanisław Dziwisz powiedział w kazaniu, że święci decydowali i wciąż decydują o wielkości królewskiego grodu i są najważniejszymi obywatelami miasta. Odwołując się do przykładu św. Jadwigi Królowej, stwierdził, że „że władza, która nie dostrzega potrzeb podwładnych, nie otrzyma błogosławieństwa Bożego. Bez troski o zwykłego obywatela, tego ubogiego, chorego, słabego, uciskanego podatkami, nie da się w państwie budować rodzinnego szczęścia. Im więcej troski ze strony władzy o najuboższych, najbardziej potrzebujących, tym lepsze prognozy na jutro Ojczyzny.”
Częstym motywem biskupich homilii był handel w niedzielę i w dni świąteczne. Tegoroczne Boże Ciało zbiegło się z akcją protestacyjną pracowników wielkich sieci handlowych, którzy mają dość pracy w święta. Szczególnie dobitnie zabrzmiał głos abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański stwierdził, że prawo świętowania jest prawem człowieka i państwo ma obowiązek je zagwarantować. Ubolewał, że w dyskusji przelicza się jedynie złotówki, a z pola widzenia ginie wykorzystywany człowiek.
Strajkujących wsparł ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski. „Poprzyjmy protest pracowników instytucji, które zmuszają do pracy w święta” - zaapelował, wywołując brawa zgromadzonych wiernych.
Biskupi odnieśli się też do strajkujących lekarzy. Biskup łomżyński Stanisław Stefanek nazwał strajk „klasyką terrorystycznej metody”.
Abp Stanisław Nowak z Częstochowy mówił natomiast, że lekarze mają rację, gdy walczą o lepszy zarobek, ale pacjenci mają też prawo do leczenia. Jego zdaniem, nie może być tak, że fachową pomoc medyczną znajdzie tylko bogaty człowiek. Najbiedniejsi też mają prawo do leczenia.
Szczególnie podniosły charakter miała procesja Bożego Ciała we Wrocławiu. Uroczystości przewodniczył kard. Francis Arinze - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w związku z trwającymi właśnie obchodami 10. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w 1997 r. we Wrocławiu.

(Red.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję