Reklama

Papieskie diademy dla Opiekunki Rodzin we Włoszczowie

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 27

W.D.

3 czerwca został ukoronowany papieskimi diademami słynący łaskami XVII- wieczny obraz Najświętszej Maryi Panny Opiekunki Rodzin we Włoszczowie. W uroczystości, która miała miejsce na stadionie OSiR, uczestniczyło blisko 10 tys. wiernych z różnych stron diecezji. Eucharystię pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza koncelebrowali: biskup rzeszowski Kazimierz Górny, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup polowy WP Tadeusz Płoski, biskup poznański Grzegorz Balcerek, biskup sandomierski Edward Materski, biskup przemyski Adam Szal, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, biskup pomocniczy Marian Florczyk.
W homilii bp Górny apelował do rodzin, aby strzegły wartości moralnych i przekazywały wiarę młodemu pokoleniu. Podkreślał, że kondycja rodziny polskiej jest zagrożona zwłaszcza przez aborcję, eutanazję, a także przez brak polityki promującej rodziny.
Aktu koronacji dokonali kard. Gulbinowicz, bp Ryczan oraz ks. prał. Edward Terlecki - proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.
W uroczystym Akcie Oddania Rodzin Kościoła Kieleckiego Najświętszej Maryi Pannie Opiekunce Rodzin bp Ryczan zawierzył wszystkie rodziny, prosząc, aby Maryja „była troskliwą ich Opiekunką i strzegła w nich skarbu wiary”.
Kult maryjny we Włoszczowie od stuleci był bardzo silny. Według przekazywanej przez trzy wieki tradycji, poczynając od maja 1642 r., Maryja ukazywała się małym dzieciom. Pobożność maryjna wśród mieszkańców wzrosła, gdy sprowadzono z Krakowa obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus. Modlący się przed obrazem wierni doznawali wielu łask. W XVIII i XIX wieku we Włoszczowie wprowadzono kilka nabożeństw maryjnych. Tradycją również stało się błogosławieństwo dzieci przed obrazem w poniedziałek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, praktykowane do dziś. Nowy rys pobożności maryjnej we Włoszczowie nadał strajk młodzieży w obronie Krzyża w grudniu 1984 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję