Reklama

Świeccy realizują swoje powołanie w świecie

Benedykt XVI do uczestników II Światowego Kongresu Ruchów Kościelnych i Nowych Wspólnot w maju 2006 r.: „Nieście światło Chrystusa do wszystkich środowisk społecznych i kulturowych, w których żyjecie. Zapał misyjny jest świadectwem głębi doświadczenia wciąż odnawianej wierności własnemu charyzmatowi, która pozwala uniknąć znużenia i egoizmu, zamykając nas w sobie samych... Dzięki niezwykłemu połączeniu miłości Boga i miłości bliźniego życie staje się piękne, a na pustyni, na której często przychodzi nam żyć, znowu rozkwitają kwiaty”.

W Warszawie sesją podsumowującą zakończy się 16 i 17 czerwca III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Kongres miał na celu odczytanie nowych kierunków działań zrzeszeń katolickich w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Chodziło też o zdynamizowanie pracy ewangelizacyjnej tych zrzeszeń.

Globalizacja i inne problemy

Reklama

Przez 2 lata członkowie ruchów i stowarzyszeń spotykali się na kongresach tematycznych, w których szczegółowo omawiali m.in. takie zagadnienia, jak: ewangelizacja, formacja duchowa, młodzież, rodzina, globalizacja, ekologia, problemy ludzi starszych, gospodarka.
Prelegenci zwracali uwagę na wiele ważnych spraw, z którymi należy się zmierzyć, jak np. globalizacja. Członkowie ruchów obecnych na całym świecie z coraz większym niepokojem obserwują narastającą wraz z globalizacją niesprawiedliwość społeczną. Mówiono także o coraz gorszej sytuacji osób starszych w Polsce. Jest ich coraz więcej. Ważne, aby te osoby nie miały poczucia marginalizacji w życiu społecznym, a także w życiu Kościoła.
Wiele miejsca podczas kongresowych obrad poświęcono pracy z dziećmi. Członkowie ruchów zauważyli potrzebę dodatkowej formacji religijnej dzieci. Sama katecheza szkolna, aczkolwiek bardzo ważna, nie wystarczy. Zwrócono uwagę na potrzebę pogłębionej katechezy w rodzinie oraz na konieczność objęcia troską dzieci z rodzin zaniedbanych i patologicznych. Te dzieci, których jest coraz więcej, potrzebują wsparcia duchowego, materialnego i edukacyjnego.

Docenić wagę apostolstwa świeckich

To, oczywiście, tylko niektóre problemy i zagadnienia omówione w trakcie spotkań tematycznych. - Najważniejsze, że Kongres pomógł członkom ruchów na nowo odkryć specyfikę apostolatu i duchowości świeckich. Powołanie człowieka świeckiego realizuje się w świecie. To przede wszystkim tam świeccy spotykają Boga, co nie jest łatwe wśród hałasu, pośpiechu, napięć i konfliktów. Dlatego tak ważna jest formacja świeckich - mówi o. Adam Schulz SJ, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.
O. Schulz dodaje, że Kościół lokalny - diecezje, parafie, powinien docenić wagę apostolstwa świeckich w świecie: - Niestety, często księża proboszczowie uważają, że posługa apostolska świeckich powinna być realizowana w parafii. Oczywiście, w parafii też powinna, ale misja świeckich realizuje się przede wszystkim w świecie. Dlatego też członkowie ruchów apostołują w szpitalach, więzieniach, prowadzą szkoły, wyższe uczelnie, ośrodki młodzieżowe i dla niepełnosprawnych. Głoszą Chrystusa poza granicami Polski: w Rosji, Kazachstanie, Afganistanie, Mongolii, ale także w Anglii i Irlandii.
Kościół hierarchiczny kiedyś podejrzliwie patrzył na ruchy. Dziś to się zmieniło. Ruchy i stowarzyszenia stały się stałą częścią wspólnoty Kościoła. Mogą liczyć na wsparcie ze strony biskupów oraz proboszczów, którzy chętnie widzą ruchy w swoich parafiach. Niestety, są wyjątki. - Są tacy proboszczowie, którzy ciągle mówią, że nie życzą sobie żadnego ruchu, bo to im będzie przeszkadzać w normalnej pracy duszpasterskiej - ubolewa o. Schulz.
Na sesji podsumowującej Kongres będzie czas na to, aby jeszcze raz powrócić do omawianych przez 2 lata zagadnień. Ważne będzie wystąpienie abp. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, który powie o roli świeckich w Kościele i o tym, jaką rolę ruchów i stowarzyszeń widzi Benedykt XVI.

Trochę statystyki

Sesja podsumowująca to także świetna okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i policzenia się. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, obecnie zaangażowanych w różnych grupach, ruchach i stowarzyszeniach jest ponad 2,5 mln osób. To statystycznie 7,8% Polaków. Najliczniejsze są ruchy o charakterze pobożnościowo-formacyjnym, oparte na tradycyjnych formach życia duchowego, skoncentrowane wokół kultu Matki Bożej, Jezusa Miłosiernego i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Żywy Różaniec np. ma w tej chwili 1 mln 115 tys. członków. - Obserwujemy jednak także ogromny rozwój małych wspólnot i grup, które nie do końca identyfikują się z danym ruchem, ale korzystają po części z jego formacji, duchowości, spotkań - informuje o. Schulz.
Wszystkich ruchów i stowarzyszeń działających w Polsce jest ponad 150.

Materiały kongresowe można znaleźć na stronie internetowej: www.kongresruchow.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję