Reklama

Z Polski

Nowy konfrater zakonu paulinów

Wyróżnienie dla dr. Stanisława Piusa

Chirurg ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni k. Częstochowy - dr Stanisław Pius został przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów w dowód uznania za wieloletnią fachową pomoc medyczną, jaką świadczy wobec ojców i braci paulinów. Uroczystość miała miejsce 3 czerwca br. podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, z udziałem rodziny, przedstawicieli służby zdrowia i przyjaciół dr. Piusa, wśród których obok obecnego generała Zakonu o. Izydora Matuszewskiego byli trzej przełożeni generalni poprzednich kadencji: o. Józef Płatek, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie, a także o. Jan Nalaskowski i o. Stanisław Turek. Przyjmując dr. Piusa do Konfraterni, o. Izydor Matuszewski wyjaśnił, że w misji zleconej Zakonowi Paulinów przez Bożą Opatrzność uczestniczą oprócz zakonników także kardynałowie, biskupi, kapłani oraz świeccy zrzeszeni w Konfraterni, sięgającej swymi początkami XIV wieku. - Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi, paulini mogą lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy są współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu - zarówno w życiu, jak i po śmierci.
Nowy konfrater podziękował za zaszczyt szczególnego włączenia do wspólnoty paulińskiej, widząc w tym uznanie dla służby zdrowia, a szczególnie dla pracy całego zespołu medycznego szpitala w Blachowni. Życzył ojcom i braciom, by zachowali się w zdrowiu i nie musieli korzystać z pomocy lekarskiej, ale zaznaczył, że w dalszym ciągu mogą zawsze na niego liczyć.
Dr Stanisław Pius od ok. 40 lat pracuje jako chirurg w tym samym miejscu - w szpitalu w Blachowni. Wysoko ceniona jest jego fachowość, ale także ofiarność w pracy i pełen cierpliwości, dobroci stosunek do pacjentów. Jego postawa wzorowego lekarza została niedawno nagrodzona najwyższymi honorami. W 2005 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, w czasie III Nadzwyczajnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, dr Pius został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2006 r. uzyskał honorową odznakę „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznaną przez ministra zdrowia.
Nowy konfrater powiedział dla Biura Prasowego Jasnej Góry, że od najmłodszych lat jest bardzo mocno związany z Jasną Górą. - Przyjechałem tutaj w wieku 16 lat. Zamieszkaliśmy z rodziną na ulicy Kordeckiego. Byliśmy związani z zakonnikami przez mojego śp. ojca Bolesława, który wprowadził mnie tu, na Jasną Górę. Stąd zaczęły się moje przyjaźnie z ojcami, które trwają do dnia dzisiejszego - wyznał.
Gratulujemy dr. Stanisławowi Piusowi wielkiego zaszczytu włączenia do Konfraterni Zakonu Paulinów. Niech Matka Boża Jasnogórska w sposób szczególny opiekuje się Panem Doktorem, jego Rodziną i Pacjentami.

Redakcja

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Bez wkładu Polaków nie byłoby europejskiej wspólnoty

Abp Kazimierz Nycz spotkał się 5 czerwca w Warszawie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem. Spotkanie miało charakter prywatny, bez udziału dziennikarzy. Poettering złożył kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Wygłosił też wykład o przyszłości Europy w audytorium dawnej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, część podziękowań za to, że wspólnota europejska przetrwała aż do dzisiaj, należy się Polakom, ruchowi „Solidarność”. - Nie zapominajmy także o wielkim moralnym dorobku, jaki zostawił nam wielki Polak Jan Paweł II, który mówił: „Nie lękajcie się!”. - Bez zdecydowania Polaków w momencie upadku komunizmu, bez waszego uporu i wkładu nie byłoby w całej Europie, a szczególnie w Europie Środkowej, także we wschodniej części mojego kraju - Niemiec, poczucia europejskiej wspólnoty - podkreślił Hans-Gert Poettering.

Krótko

Aleksander Kwaśniewski został szefem Rady Programowej Lewicy i Demokratów.

Prof. Zbigniew Religa został 5 czerwca wypisany ze szpitala po operacji usunięcia nowotworu z lewego płuca. Operacja się udała. Teraz ministra zdrowia czeka kuracja onkologiczna.

Strajkujący lekarze nie mogą dojść do porozumienia z rządem. Premier poinformował, że nie ugnie się przed żądaniami podwyżki pensji w tym roku, bo groziłoby to rozwojowi gospodarczemu kraju.

Jaka będzie siła polskiego głosu po reformie systemu głosowań w Unii Europejskiej? Polska obstaje przy propozycji tzw. systemu pierwiastkowego, który dawałby jej większy wpływ na decyzje Unii. W tej sprawie przebywał 5 czerwca w Polsce przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, ale nie udało mu się przekonać prezydenta ani premiera do rezygnacji z tego stanowiska.

Parlamentarzyści PiS przygotowują ustawę antynikotynową. Według zapowiedzi, będzie ona pełna radykalnych zakazów. W praktyce - pozwoli na palenie tylko we własnym domu.

Do opinii publicznej trafił raport komisji specjalnej Wyższego Urzędu Górniczego badającej przyczyny tragedii w kopalni Halemba, w której zginęło 23 górników. Raport obarcza winą za tragedię ówczesne kierownictwo Halemby. W dokumencie wytknięto karygodne zaniedbania, z których wniosek jest jeden: górników posłano na dół po niemal pewną śmierć.

Trwa awantura o lektury szkolne. Włączył się premier, który stwierdził, że żadnego wycofywania literatury klasycznej XIX i XX wieku nie będzie.

Do bieżącej sytuacji nawiązywali polscy biskupi, prowadząc procesje Bożego Ciała w swoich diecezjach. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik złożył podziękowania dla byłego marszałka Sejmu Marka Jurka i parlamentarzystów, którzy poszli za głosem sumienia w kwestii obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Skrytykował natomiast rządzący PiS za niejasne stanowisko w tej kwestii.

Prezydent USA George Bush przebywał 8 czerwca z kilkugodzinną wizytą w Polsce. Rozmawiał z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Juracie na Helu o projekcie tarczy antyrakietowej.

Strajk włoski w hipermarketach ogłosiła na 7 czerwca „Solidarność”. Część wielkich sklepów zamknęła jednak swe podwoje. Strajk ma związek z ustawą, nad którą pracuje Sejm, a która zakazuje handlu w 12 dni świątecznych w roku. Być może wejdzie w życie przed 1 listopada.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję