Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Święcenia kapłańskie

Nowi ojcowie paulini

Sześciu diakonów przyjęło 2 czerwca w Bazylice Jasnogórskiej sakrament kapłaństwa z rąk bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Byli to diakoni: Tomasz Chmielewski (Zambrów); Dawid Kołodziejczyk (Starogard Gdański); Arkadiusz Jaczewski (Wołomin); Grzegorz Zakrzewski (Łomża); Dariusz Laskowski (Warszawa); Dominik Libiszewski (Kielce). W homilii bp Długosz mówił: - W kontekście swojej tajemnicy życia, bo znacie swoje wady, słabości, i tej prawdy, która stoi dziś przed wami - przyjęcia święceń kapłańskich, przez lata formacji towarzyszyło wam pytanie: Panie Boże, czy rzeczywiście chcesz, abym był paulinem? Dzisiaj Kościół was powołuje i chce już skończyć wasze niepokoje i niepewności. Wybiera was, żebyście byli kapłanami.
O. Andrzej Napiórkowski, rektor seminarium, powiedział: - Jako wspólnota zakonna i seminaryjna cieszymy się, że przez tych nowo wyświęconych ojców zakon może dalej posługiwać ludziom tam, gdzie Opatrzność Boża wyznaczy im miejsca posługiwania.

Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Idziemy drogą świętości Jana Pawła II

W Dniu Dziecka - 1 czerwca na Jasną Górę przybyło ok. 2 tys. dzieci. Hasłem były słowa: „Idziemy drogą świętości z Janem Pawłem II”. Obecni byli: ks. Jan Piotrowski - dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych i ks. Jacek Gancarek - dyrektor diecezjalny. Mszy św. w Bazylice przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, który nawoływał: - Trzeba każdego kochać. Ale jakbyśmy kochali tylko tych, których widzimy, z którymi żyjemy, to nie byłoby całkiem dobrze. Abp Nowak zaapelował o pomoc dla mieszkańców krajów misyjnych: - Możecie wołać: „Jezu, zbaw tych ludzi, niech nie giną z głodu!”.
Od rana przed Szczytem trwały zabawy i śpiewy prowadzone przez zespół „Missio” oraz przez Martę Nowakowską i Mirosława Wlazły. Dzieci przyniosły wykonane przez siebie kolorowe serca - symbole miłości do Jana Pawła II i wypisały na nich podziękowanie lub modlitwę do Papieża. Złożone przez dzieci ofiary zostaną przekazane na misje. Głównym organizatorem spotkania było Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci Archidiecezji Częstochowskiej.

Zapowiedzi

1 lipca - 70. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców; Pielgrzymka Kresowiaków i Towarzystwa Miłośników Lwowa; Pielgrzymka Bezrobotnych.

W skrócie

29 maja br. 25. rocznicę kapłaństwa obchodził o. Jan Pach, paulin. - Moje kapłaństwo jest bardzo mocno związane z Jasną Górą, bo oprócz nowicjatu i sześciu lat studiów w Krakowie, potem siedmiu lat w Rzymie cały czas przebywam właśnie tu. Jasna Góra nadaje sens mojemu kapłaństwu, życiu zakonnemu, w ogóle życiu człowieka powołanego - powiedział Jubilat. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. Drugiej Mszy św. jubileuszowej, 6 czerwca, przewodniczył o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów. O. Pach jest doktorem mariologii, dyrektorem Jasnogórskiego Instytutu Mariologiczno-Maryjnego oraz Biblioteki Maryjnej.

1 czerwca w nocnym czuwaniu 300 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z trzech polskich prowincji dziękowało za 150 lat istnienia zgromadzenia. Obecna była przełożona generalna matka Fabiola Ruszczyk.

2 czerwca w 27. Pielgrzymce Klubów Inteligencji Katolickiej modliło się ok. 600 osób z 35 Klubów z całej Polski. Mszy św. przewodniczył oraz wygłosił homilię bp Gerard Kusz z Gliwic. Po Mszy św. pielgrzymi wysłuchali wykładów: ks. Jarosława Międzybrodzkiego i Jana Olbrychta. Drogę Krzyżową prowadził KIK z Lubaczowa. Uczestnicy pielgrzymki złożyli kwiaty pod pomnikami Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

W dniach 2 i 3 czerwca zgromadziło się na Jasnogórskich Spotkaniach AA ok. 10 tys. anonimowych alkoholików i ich rodzin. Mottem były słowa: „Prawda o mnie wczoraj i dziś”. Mszę św. odprawił dla pielgrzymów bp Antoni Długosz.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję