Reklama

Kard. Paul Poupard doktorem honoris causa KUL-u

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 5

Katarzyna Link

W uznaniu „ogromnego wkładu w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi” kard. Paul Poupard - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i Papieskiej Rady ds. Kultury otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wręczenie tytułu nastąpiło 4 czerwca, podczas obchodów święta patronalnego uczelni - Najświętszego Serca Jezusa.

Świadek Ewangelii w kulturze

Reklama

„W swoich badaniach Ksiądz Kardynał otwiera pole dla interdyscyplinarnej współpracy we współczesnym świecie, a chrześcijańskim przesłaniem dociera do wielu środowisk, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju pełnego spektrum współczesnych badań naukowych” - głosi uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który nadał kard. Poupardowi najwyższe akademickie wyróżnienie. W laudacji na cześć 67-letniego kardynała abp Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL-u i członek Papieskiej Rady Kultury, podkreślił, że laureat, przewodniczący pracom zespolonych watykańskich rad, jest rzecznikiem dialogu nauki i wiary, świadkiem Ewangelii we współczesnej kulturze, pełnej zwątpienia, i optymistą, podejmującym przesłanie nadziei Jana Pawła II. Metropolita Lubelski podkreślił, że w kręgu działań kard. Pouparda pozostają „najbardziej wrażliwe dziedziny życia, w których chrześcijańskie świadectwo miłości i prawdy idzie w parze z procesem głębokich przemian kulturowych współczesności”. Zauważył również, że w refleksji nad kulturową sytuacją współczesnego świata u laureata można odnaleźć „tę samą troskę o Prawdę, Piękno i Sens, wyrażające istotę pontyfikatu Jana Pawła II. Świadomość przełomowych wydarzeń łączy się w niej z całkowitym zawierzeniem Bogu, który jest Panem ludzkich dziejów”. Abp Życiński przypomniał zasługi kard. Pouparda w inspirowaniu tworzenia ośrodków kultury katolickiej w krajach rozwijających się oraz zwrócił uwagę na jego zainteresowanie dialogiem interdyscyplinarnym, który „stwarza szansę wypracowania komplementarnych ujęć i prowadzi do budowania wspólnoty między środowiskami akademickimi”.

Rzecznik dialogu nauki i wiary

Kard. Poupard w swoim przemówieniu, zwracając uwagę na znaczenie i aktualność relacji między Kościołem a kulturą, przypomniał, że dialog to „relacja żywa, udoskonalająca, w której fundamentem wzajemnego oddziaływania podmiotów jest pragnienie poznawcze, otwarte, pokorne, pełne szacunku, wolne od przesądów, skierowane na prawdę”. Podkreślił, że „otwarcie na drugą osobę, pobudzone poszukiwaniem prawdy i ciekawością drugiego «ty», usposabia człowieka do uważnego słuchania i ochrania wydarzenie dialogiczne od ryzyka popadnięcia w niezrozumiały monolog, który wznosi mury podziałów, zamiast pomagać w ich usuwaniu”. Przypomniał, że wiele murów runęło „dzięki historycznemu wkładowi, jaki wniósł nieprzerwany i owocny wysiłek Jana Pawła II, który z ogromną wytrwałością promował dialog i osobiście zaangażował się w propagowanie kultury dialogu”. Jako świadectwo nieustannego nawoływania Ojca Świętego do odnowienia dialogu Kościoła z kulturą, kard. Poupard wskazał powołanie w 1982 r. Papieskiej Rady Kultury i podkreślił, że Ojciec Święty mówił, iż wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą. - Realizować taki ideał dialogu w życiu własnym i wraz z innymi w życiu wspólnot chrześcijańskich oznacza prawdziwe odkrycie i realizację powołania chrześcijańskiego. Wiara chrześcijańska w pełni doświadczona i hojnie współdzielona w procesie dialogu ma moc witalną dla świata - podkreślił kard. Poupard.
Podczas uroczystości została zaprezentowana książka „Świętość wobec wyzwań historii. Rekolekcje paryskie”, wydana przez „Gaudium”, zawierająca teksty rozważań rekolekcyjnych wygłoszonych przez kard. Paula Pouparda w Paryżu w Wielkim Poście w 2003 r.
Wręczenie honorowego tytułu zostało poprzedzone Mszą św. pod przewodnictwem watykańskiego gościa w kościele akademickim KUL-u, w czasie której społeczność akademicka odnowiła Akt Zawierzenia Sercu Jezusowemu. Po Eucharystii przed gmachem Collegium Norwidianum KUL-u odsłonięto pomnik Cypriana K. Norwida.

Kard. Paul Poupard urodził się w 1930 r. w Bouzillé we Francji. Doktorat z teologii i historii uzyskał na Sorbonie. Pracował w Sekretariacie Stanu i w Instytucie św. Dominika w Rzymie. Podczas Soboru Watykańskiego II asystował papieżom Janowi XXIII i Pawłowi VI. Przez 10 lat pełnił funkcję rektora Instytutu Katolickiego w Paryżu. Od 1979 r. członek Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 1980 r. wiceprzewodniczący Sekretariatu ds. Niewierzących, a od 1982 r. przewodniczący Komitetu Wykonawczego Papieskiej Rady ds. Kultury. Pracował jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu z Niewierzącymi, włączonej w struktury Papieskiej Rady ds. Kultury, którą kierował od 1988 r. W 1985 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, a od 2006 r. decyzją Benedykta XVI jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, powstałej z połączenia Papieskich Rad: ds. Dialogu Międzyreligijnego i Kultury. Kard. Poupard to członek wielu towarzystw kulturalnych i naukowych, nagrodzony przez Akademię Francuską, kawaler Legii Honorowej, doktor honoris causa uniwersytetów w Louvain, Fu Jen (Tajwan), Aix-en-Provence, Bukareszcie, Budapeszcie, Quito, Puebla de los Angeles i Santiago de Chile.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję