Reklama

Audiencja Generalna, 31 stycznia 2007

Najbliżsi współpracownicy św. Pawła

Niedziela Ogólnopolska 6/2007, str. 4-5

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia i Siostry!

Kontynuując podróż pośród protagonistów początków chrześcijaństwa, poświęcimy dzisiaj naszą uwagę niektórym współpracownikom św. Pawła. Musimy uznać, że Apostoł jest wymownym przykładem człowieka otwartego na współpracę: w Kościele nie chce czynić sam wszystkiego, ale opiera się na wielu różnych osobach. Nie możemy zatrzymać się przy tych wszystkich cennych pomocnikach z powodu ich liczby. Wymieńmy tylko niektórych z wielu: Epafrasa (Kol 1, 7; 4, 12; Flm 23), Epafrodyta (por. Flp 2, 25; 4, 18), Tychika (por. Dz 20, 4; Ef 6, 21; Kol 4, 7; 2 Tm 4, 12; Tt 3, 12), Urbana (por. Rz 16, 9), Gajusa i Arystarcha (por. Dz 19, 29; 20, 4; 27, 2; Kol 4, 10). Również niewiasty, jak Febę (por. Rz 16, 1), Tryfenę i Tryfozę (por. Rz 16, 12), Persydę, matkę Rufusa, o której św. Paweł mówi: „Która jest i moją matką” (por. Rz 16, 12-13), nie zapominając o małżonkach, jak Pryska i Akwila (por. Rz 16, 3; 1 Kor 16, 19; 2 Tm 4, 19). Dzisiaj spośród tej wielkiej rzeszy współpracowników i współpracownic św. Pawła obejmiemy naszym zainteresowaniem trzy osoby, które odegrały szczególnie znaczącą rolę w pierwotnej ewangelizacji: Barnabę, Sylasa oraz Apollosa.
Barnaba - znaczy „Syn Pocieszenia” (Dz 4, 36), co jest pseudonimem żydowskiego lewity, który urodził się na Cyprze. Po osiedleniu się w Jerozolimie był on jednym z pierwszych, którzy przyjęli chrześcijaństwo po zmartwychwstaniu Pana. Z wielką ochotą sprzedał ziemię, którą posiadał, powierzając pieniądze ze sprzedaży Apostołom, na zaspokojenie potrzeb Kościoła (por. Dz 4, 37). To on był gwarantem nawrócenia Szawła dla wspólnoty chrześcijańskiej w Jerozolimie, która jeszcze nie dowierzała dawnemu prześladowcy (por. Dz 9, 27). Wysłany do Antiochii w Syrii, poszedł odnaleźć Pawła w Tarsie, dokąd on się wycofał, i razem z nim był przez cały rok, poświęcając się ewangelizacji tego ważnego miasta, w którego Kościele Barnaba znany był jako prorok i nauczyciel (por. Dz 13, 1). Barnaba bowiem już w chwili pierwszych nawróceń pogan zrozumiał, że nadszedł czas Szawła, który schronił się w Tarsie, swoim rodzinnym mieście. Tam udał się, aby go odszukać. W tym bardzo ważnym momencie niejako przywrócił Pawła Kościołowi, jeszcze raz dał mu Apostoła Narodów. Z Kościoła w Antiochii Barnaba był posłany na misje razem z Pawłem, odbywając tzw. pierwszą podróż misyjną Apostoła. W rzeczywistości była to podróż misyjna Barnaby, gdyż to on był odpowiedzialny, a Paweł przyłączył się jako współpracownik, docierając do rejonów Cypru oraz centralno-południowej Anatolii, w dzisiejszej Turcji, z takimi miastami, jak: Attalia, Perge, Antiochia Pizydyjska, Ikonium, Listra oraz Derbe (por. Dz 13, 1-14). Razem z Pawłem udał się później na tzw. sobór jerozolimski, gdzie po głębokim zastanowieniu Apostołowie oraz starsi zdecydowali o zniesieniu praktyki obrzezania w chwili przystąpienia do chrześcijaństwa (por. Dz 15, 1-35). Tylko w ten sposób oficjalnie spowodowali powstanie Kościoła pogan, Kościoła bez obrzezania: jesteśmy dziećmi Abrahama dzięki wierze w Chrystusa.
Ci dwaj, Paweł i Barnaba, toczyli później spór na początku drugiej podróży misyjnej, gdyż Barnaba chciał zabrać jako towarzysza Jana, zwanego Markiem, podczas gdy Paweł nie chciał, gdyż młodzieniec odłączył się od nich podczas poprzedniej podróży (por. Dz 13, 13; 15, 36-40). Zatem również wśród świętych są możliwe spory, niezgodność, kontrowersje. Wydaje mi się to bardzo pocieszające, gdyż widzimy, że święci nie „spadli z nieba”, są ludźmi takimi jak my, mającymi nawet złożone problemy. Świętość nie polega na tym, że nigdy się nie zbłądziło i nie zgrzeszyło. Świętość wzrasta w zdolności do nawrócenia, skruchy, gotowości do rozpoczynania od nowa, przede wszystkim w zdolności do pojednania i przebaczenia. I tak Paweł, który był raczej nieprzyjemny i przykry wobec Marka, w końcu spotka się z nim. W ostatnich Listach św. Pawła, do Filemona oraz w Drugim Liście do Tymoteusza, właśnie Marek ukazuje się jako „mój współpracownik”. Nie chodzi zatem o to, aby nigdy się nie pomylić, ale o zdolność pojednania i przebaczenia, która czyni nas świętymi. Wszyscy możemy uczyć się tej drogi świętości. W każdym razie Barnaba, wraz z Janem Markiem, wyrusza w kierunku Cypru (por. Dz 15, 39) około 49 roku. Od tego momentu gubią się jego ślady. Tertulian przypisuje mu List do Hebrajczyków, co jest nawet prawdopodobne, gdyż pochodząc z pokolenia Lewiego, Barnaba mógł być zainteresowany tematem kapłaństwa. Zaś List do Hebrajczyków interpretuje w sposób wyjątkowy kapłaństwo Jezusa.
Innym towarzyszem Pawła był Sylas - jego imię jest formą grecką imienia hebrajskiego (być może „sahel”, co znaczy „prosić, przywoływać”, i posiada ten sam rdzeń, jaki ma „Saul - Szaweł”) i ma też formę łacińską: Sylwan. Imię Sylas występuje jedynie w Dziejach Apostolskich, natomiast imię Sylwan pojawia się tylko w Listach św. Pawła. Sylas był Żydem z Jerozolimy, jednym z pierwszych, którzy stali się chrześcijanami, i w tym Kościele cieszył się wielką czcią (por. Dz 15, 22), uważany był za proroka (por. Dz 15, 32). Został posłany „do braci w Antiochii, w Syrii i w Cylicji” (Dz 15, 23), aby zanieść im decyzje podjęte przez Sobór w Jerozolimie i wytłumaczyć je. Oczywiste jest, że był uznany za zdolnego do podjęcia tego rodzaju mediacji między Jerozolimą a Antiochią, między judeochrześcijanami oraz chrześcijanami pochodzenia pogańskiego, celem służenia jedności Kościoła w różności rytów pochodzenia. Gdy Paweł odłączył się od Barnaby, przyjął właśnie Sylasa jako nowego towarzysza podróży (por. Dz 15, 40). Razem z Pawłem dotarł on do Macedonii (do miast: Filippi, Tesaloniki i Berei), gdzie się zatrzymał, podczas gdy Paweł podążył ku Atenom, a później ku Koryntowi. Sylwan dołączył do niego w Koryncie, gdzie współpracował z nim w przepowiadaniu Ewangelii; rzeczywiście w Drugim Liście, adresowanym przez Pawła do tego Kościoła, mówi się o „Chrystusie Jezusie, Tym, którego głosiłem wam ja i Sylwan, i Tymoteusz” (2 Kor 1, 19). W ten sposób tłumaczy się, dlaczego występuje on jako wysyłający, razem z Pawłem i Tymoteuszem, dwa Listy do Tesaloniczan. Również to wydaje mi się bardzo ważne. Paweł nie działa jako „solista”, jako niezależny od nikogo, ale razem z tymi współpracownikami, w tym „my” Kościoła. To „ja” Pawła nie jest jakimś „ja” wyizolowanym, ale „ja” zawartym w „my” Kościoła, w „my” wiary apostolskiej. Sylwan jest wspominany również w Pierwszym Liście św. Piotra, gdzie czytamy: „Napisałem wam przy pomocy Sylwana, wiernego brata” (1 P 5, 12). W ten sposób widzimy komunię Apostołów. Sylwan służy Pawłowi, służy także Piotrowi, ponieważ Kościół jest jeden i głoszenie misyjne jest również jedno jedyne.
Trzeci towarzysz Pawła, którego chcemy wspomnieć, nazywa się Apollos, prawdopodobnie jest to skrót od imienia Apolloniusz czy Apollodorus. Chociaż chodzi o imię pochodzenia pogańskiego, był on gorliwym Żydem z Aleksandrii w Egipcie. Łukasz w Dziejach Apostolskich określa go jako „człowieka uczonego i znającego świetnie Pisma (…) pełnego wielkiego zapału” (Dz 18, 24-25). Wejście Apollosa na scenę pierwotnej ewangelizacji dokonuje się w mieście Efez: tam udał się on, aby przepowiadać, i tam miał szczęście spotkać małżonków chrześcijańskich Pryscyllę i Akwilę (por. Dz 18, 26), którzy wprowadzili go w pełniejsze poznanie „drogi Bożej” (por. Dz 18, 26). Z Efezu przeszedł on do Achai, docierając do miasta Korynt: przybył tam poparty listem od chrześcijan w Efezie, którzy polecili Koryntianom, aby go dobrze przyjęli (por. Dz 18, 26). W Koryncie, jak pisze Łukasz, „pomagał bardzo za łaską Bożą tym, co uwierzyli. Dzielnie uchylał twierdzenia Żydów, wykazując publicznie na podstawie Pism, że Jezus jest Mesjaszem” (Dz 18, 27-28). Jego sukces w tym mieście miał jednak problematyczny koniec, gdyż byli tam członkowie Kościoła, którzy w jego imię, zafascynowani jego sposobem mówienia, sprzeciwiali się innym (por. 1 Kor 1, 12; 3, 4-6; 4, 6). Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian wyraża uznanie dla dzieła Apollosa, lecz napomina Koryntian, że rozdzierają Ciało Chrystusa, dzieląc się na przeciwstawne frakcje. Wyciąga on z tego wydarzenia bardzo ważną naukę: kimże jestem ja czy Apollos - mówi - nie jesteśmy nikim innym, jak tylko „diakonoi”, tzn. zwykłymi sługami, dzięki którym doszliście do wiary (por. 1 Kor 3, 5). Każdy ma inne zadanie na polu Pana: „Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost (…) My bowiem jesteśmy pomocnikami Boga, wy zaś - uprawną rolą Bożą i Bożą budowlą” (1 Kor 3, 6-9). Apollos, powracając do Efezu, oparł się zaproszeniu Pawła do szybkiego powrotu do Koryntu, odkładając podróż do najbliższej sposobności, której my nie znamy (por. 1 Kor 16, 12). Nie mamy o nim innych informacji, chociaż niektórzy uczeni myślą o nim jako o możliwym autorze Listu do Hebrajczyków, którego autorem, według Tertuliana, miałby być Barnaba.
Wszyscy ci trzej ludzie jaśnieją na firmamencie świadków Ewangelii ze względu na to, co ich łączyło, a nie tego, co charakteryzowało każdego z nich z osobna. Oprócz pochodzenia żydowskiego, wspólne było im całkowite oddanie Jezusowi Chrystusowi oraz Ewangelii, wraz z faktem, że wszyscy trzej byli współpracownikami apostoła Pawła. W tej oryginalnej misji ewangelizacyjnej znaleźli oni sens swojego życia, zaś jako tacy stają przed nami jako świetlane wzory bezinteresowności i wielkoduszności. Pomyślmy na nowo, na koniec tej medytacji, o tym zdaniu św. Pawła: zarówno Apollos, jak i ja, wszyscy jesteśmy sługami Jezusa, każdy na swój sposób, ponieważ On jest Bogiem, który pozwala wzrastać. To słowo jest ważne i dziś dla nas wszystkich, zarówno dla papieża, jak i dla kardynałów, dla biskupów, dla kapłanów i świeckich. Wszyscy jesteśmy pokornymi sługami Jezusa. Służmy Ewangelii na ile możemy, zgodnie z naszymi możliwościami, i prośmy Boga, aby On dokonywał dziś wzrostu swojej Ewangelii oraz rozwoju swego Kościoła.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati powraca do Rzymu

2025-07-08 10:39

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Vatican Media

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

W świecie, gdzie duchowość młodych coraz częściej poszukuje żywych świadków wiary, wydarzenie, które odbędzie się latem w Rzymie, będzie jednym z najważniejszych momentów trwającego Roku Jubileuszowego. Niezniszczone ciało bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży, studentów i ludzi gór – zostanie wystawione w sercu Wiecznego Miasta. Jego obecność ma inspirować nowe pokolenia do życia w prawdzie, służbie i odwadze.

Od 26 lipca do 4 sierpnia 2025 roku trumna z ciałem Frassatiego będzie znajdować się w Bazylice Santa Maria sopra Minerva w Rzymie. To ważny element Jubileuszu Młodych, na który zjadą się młodzi pielgrzymi z całego świata. Szczególna okazja do oddania czci nastąpi w dniach 28 lipca – 3 sierpnia, kiedy w Wiecznym Mieście odbywać się będą główne jubileuszowe spotkania. Kulminacją będzie Msza św. pod przewodnictwem Papieża Leona XIV na kampusie Uniwersytetu Tor Vergata.
CZYTAJ DALEJ

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

[ TEMATY ]

KAI

rezygnacja

wiceprezes

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Po złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa KAI przez Marcina Przeciszewskiego w dniu 3 lipca br., 4 lipca na to stanowisko został powołany dotychczasowy członek Zarządu, o. Stanisław Tasiemski OP.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję