Reklama

Wiadomości

Ziobro o noweli ustawy o SN: będziemy bronić rozwiązań przyjętych przez Sejm

Solidarna Polska będzie broniła zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym przyjętych przez Sejm - oświadczył w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego nie ma potrzeby wprowadzać poprawek senackich, bo - w jego ocenie - doprowadziłyby one do anarchii, chaosu i pogłębienia kryzysu polskiego sądownictwa

[ TEMATY ]

sąd

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Senat w środę wieczorem przyjął jednogłośnie zgłoszoną przez prezydenta nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym (SN) m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną (ID) tego sądu. Do ustawy wprowadził blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji, zakładających m.in. uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w likwidowanej jako bezprawnej ID, a także to, że sędziowie ID SN mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu.

Zbigniew Ziobro pytany na czwartkowej konferencji prasowej - czy jest przekonany, że poprawki opozycji zostaną odrzucone w Sejmie oraz o to, że posłowie PiS zagłosowali w Senacie za całością ustawy - odparł, że "biorąc pod uwagę oświadczenie pana marszałka (Marka) Pęka, (...) nie ma wątpliwości, że intencją nie było popierania rozwiązań forsowanych przez PO".

Po głosowaniu dziennikarze pytali Pęka (PiS), dlaczego jego klub głosował za całością ustawy, choć źle oceniał większość przyjętych poprawek. "PiS ostatecznie poparło ustawę z poprawkami, choć byliśmy przeciw większości poprawek, bo taka jest zasada gry w Senacie" - odpowiedział wicemarszałek. "Oczywiście ostatnie słowo będzie należało do Sejmu, gdzie ustawa wróci" - dodał. Jego zdaniem "najbardziej szkodliwe i bulwersujące poprawki", m.in. dotyczące "usuwania z zawodu" sędziów z ID, zostaną odrzucone w Sejmie.

Ziobro, nawiązując do słów Pęka, powiedział w czwartek: "Jeśli tak jest, a nie sądzę, by cokolwiek w tej sprawie zmieniło się, jeśli chodzi o też zapatrywania kierownictwa PiS - miałem okazję rozmawiać z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim nie raz i nie dwa na ten temat - to jestem spokojny o wynik głosowania w Sejmie i uważam, że te rozwiązania, które zostały przyjęte na posiedzeniu plenarnym w Sejmie, zostaną obronione i to one wejdą w życie".

Reklama

Zdaniem szefa MS "nie ma potrzeby wprowadzać dodatkowych elementów, o których mówi PO, które wprowadził Senat, bo one tylko i wyłącznie doprowadziłyby do anarchii, chaosu i pogłębienia kryzysu polskiego sądownictwa". W jego ocenie "jest bardzo wiele demagogii ze strony opozycji". "Wmawiano nam, że zatwierdzenie KPO jest uzależnione od uchwalenia ustawy o SN, tymczasem dziś chyba będzie w Warszawie pani (szefowej KE Ursuli) von der Leyen i możecie państwo osobiście się przekonać, zadając jej pytania, że to nieprawda" - stwierdził.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas czwartkowej wizyty w Warszawie ma ogłosić akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Według Ziobry zgoda KE na KPO nie była uzależniona od uchwalenia nowelizacji ustawy o SN, tylko od "wynegocjowania z rządem dokumentu, który zawiera kamienie milowe". "Po obustronnym zaakceptowaniu tego dokumentu KE była gotowa - już od długiego czasu - wyrazić zgodę na KPO" - twierdzi Ziobro.

Jak mówił, "miał okazję czytać +kamienie milowe+ dotyczące sądownictwa". Dodał, że zapewnia, iż "nie ma tam wcale tych wymogów, o których dziś - jak się wyraził - demagogicznie opowiada opozycja".

"Ustawa o SN natomiast winna odzwierciedlać te ustalenia związane z kamieniami milowymi w obszarze sądownictwa, które w tym dokumencie są zawarte i ta ustawa, która została przyjęta w Sejmie w pełni odzwierciedla te ustalenia" - zaznaczył.

Ziobro zadeklarował też, że Solidarna Polska będzie "bronić tych rozwiązań przyjętych przez Sejm (...) ponownie, gdy przedłożenie senackie do Sejmu wpłynie". Zaznaczył jednocześnie, że jego formacja nie traktuje tego rozwiązania jako "jako czegoś, co na lepsze zmienia polskie sądownictwo, bo nie jest to rozwiązanie, które poprawia funkcjonowanie polskiego sądownictwa". "Tylko traktujemy jako pewne zło konieczne i kompromis wynikający z realiów sytuacji" - powiedział.

Reklama

"Uznaliśmy, że w tym momencie musimy doprowadzić do zredukowania tego konfliktu, bo są inne, dużo większe niebezpieczeństwa w kontekście wojny na Ukrainie, na których musimy się koncentrować" - tłumaczył, dodając, że ma na myśli m.in. trudną sytuację gospodarczą czy wzrost cen energii.

Nowelizacja zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada przede wszystkim likwidację ID SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w ID mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Nowelę uchwalono w zeszłym tygodniu po niemal dwóch miesiącach prac w Sejmie. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ ann/

2022-06-02 12:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trybunał apelacyjny potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi

[ TEMATY ]

sąd

www.christianisinpakistan.com

Trybunał apelacyjny w Lahaurze potwierdził wydany w roku 2010 wyrok śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi na Asię Bibi. Ta 43 letnia kobieta, matka pięciorga dzieci w rzeczywistości opowiadała tylko swoim koleżankom - muzułmankom o swej wierze w Chrystusa. Od ponad pięciu lat przebywa w więzieniu.

Adwokat Asii Bibi, Naeem Shakir, poinformował, że odwołanie przedstawione przez obronę zostało odrzucone. W formie pisemnej wyjaśniono dlaczego świadkowie są niewiarygodni, a oskarżenia fałszywe. Jednocześnie zapowiedział złożenie odwołania do Sądu Najwyższego, który jest najwyższą instancją pakistańskiego wymiaru sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję