Reklama

Polska

Abp Szal do Straży Granicznej: dziś zagrożone są nie tylko granice państwa

Zagrożone są granice. Nie tylko te granice naszego państwa, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - mówił w homilii abp Adam Szal podczas święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyło się w Kalwarii Pacławskiej. Dziś mija 31 lat od powstania tej formacji.

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

straż graniczna

Marian Sztajner/Niedziela

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

We wstępie do Eucharystii metropolita przemyski zaznaczył, że w szczególnym miejscu, jakim jest Kalwaria Pacławska pragnie otaczać modlitwą wszystkich, którzy strzegą polskiej granicy. - Prosimy dzisiaj o opiekę Bożą, o błogosławieństwo Boże nad wszystkimi, którzy strzegą granic domu ojczystego. Modlimy się w intencji wszystkich funkcjonariuszy, funkcjonariuszek i pracowników Straży Granicznej, ale także tych, którzy razem ze Strażą Graniczną świętują ich święto - powiedział hierarcha.

Natomiast w okolicznościowej homilii abp Adam Szal nawiązał do odczytanej perykopy ewangelicznej o czuwaniu. - Czuwać to znaczy przede wszystkim czuwać nad sobą, pracować nad swoim charakterem, pracować nad swoim temperamentem, pracować nad tymi ludźmi, którzy zostali powierzeni naszej pieczy - tłumaczył kaznodzieja. - Czuwać to znaczy być czujnym nad skarbem, który został nam powierzony - dodał.

Owe czuwanie, jak powiedział metropolita przemyski, to szczególna cecha funkcjonariuszy Straży Granicznej. - Dziękujemy Panu Bogu dzisiaj za rok 1919 i za następne okresy, kiedy to wykrystalizowała się Straż Graniczna - zaznaczył arcybiskup. - Chociaż zmieniały się później nazwy formacji to jednak troska o bezpieczeństwo tego naszego wspólnego domu, którym jest Ojczyzna była wspólna tym, którzy bronili naszych granic - dodał.

Abp Szal powiedział, że współczesne czasy są wyjątkowe, trudne i niezwykłe. - Bo zagrożone są granice. Nie tylko te granice państwa naszego, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - ostrzegał. - Jakże bolejemy nad tym, że granice nakreślone choćby przez dekalog są łamane i przekraczane - dodał.

Na zakończenie homilii abp Adam Szal wyraził uznanie i wdzięczność dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Straży Granicznej. - Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców tego naszego wspólnego domu za obronę tej granicy z Białorusią ale także i z Ukrainą, która jest związana wojną. Bardzo dziękuję za tę ofiarną służbę - powiedział hierarcha dziękuję także za współpracę przy działaniach humanitarnych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Reklama

Podczas świętowania 31. rocznicy powstania Straży Granicznej w Polsce zostały przyznane honorowe odznaczenia. Uchwałą NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej "Medal Trzydziestolecia" otrzymali: abp Adam Szal, metropolita przemyski i ks. prał. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Z kolei "Medal Porozumienia" otrzymał o. Krzysztof Hura, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, a ks. mjr SG Jacek Dzwonek, kapelan BiOSG otrzymał "Odznaką mjr. Władysława Raginisa".

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał w dniu 16 maja 1991 r. w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady WOP. Dnia 29 listopada 1992 r., odbyła się uroczystość nadania Bieszczadzkiemu Oddziałowi SG sztandaru w Kościele Garnizonowym OO. Karmelitów w Przemyślu.

Z kolei w ósmą rocznicę powstania Oddziału, 16 maja 1999 r., Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej nadano imię patrona gen. brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego oraz nowy funkcjonujący do dnia dzisiejszego sztandar, zaprojektowany przez przemyskiego artystę plastyka Jana Jawornickiego.

Obecnie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce.

2022-05-19 16:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: abp Szal konsekrował kościół na osiedlu Kmiecie

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

Abp Adam Szal konsekrował w niedzielę kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski na osiedlu Kmiecie w Przemyślu. Za pierwszą kaplicę w tym miejscu służyła prawie 40 lat temu drewniana stodoła. Z kolei konstrukcję kościoła postawiono w tajemnicy przed komunistami w jedną noc.

W kazaniu abp Adam Szal stwierdził, że odczytana Ewangelia, w której Pan Jezus porównuje królestwo Boże do ziarnka gorczycy bardzo dobrze pasuje do historii tego kościoła i parafii. – Niemal 40 lat temu w 1979 roku w czasie Wielkiego Tygodnia zostało zasiane małe ziarenko. Właściwie minimalne ziarenko, patrząc z perspektywy tej świątyni, w której się znajdujemy. Małe ziarenko, czyli stodoła, w której wystawiono Najświętszy Sakrament zaczęło gromadzić ludzi, aby się modlić. To jest to ziarenko, które przez 40 lat rosło i rośnie dalej – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję