Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta

Apel o status Jerozolimy

Jerozolima powinna mieć odrębny status, zagwarantowany przez wspólnotę międzynarodową - napisali we wspólnym apelu zwierzchnicy 13 Kościołów chrześcijańskich Ziemi Świętej. Według nich, status ten powinien podtrzymywać prawa obu żyjących tam narodów i trzech religii monoteistycznych, uznających Jerozolimę za święte miasto.
Przyczyną wydania wspólnego apelu przywódców 13 miejscowych wspólnot chrześcijańskich były podejmowane ostatnio jednostronne decyzje polityków, dotyczące podziału Jerozolimy, i budowa przez Izrael muru oddzielającego go od obszarów palestyńskich. Spowoduje on usunięcie z miasta także wielu chrześcijan.
Przywódcy religijni proponują, by status Jerozolimy zawierał gwarancję prawa do wolności wyznania. Konieczna jest także równość wszystkich mieszkańców wobec prawa, zgodnie z rezolucjami międzynarodowymi, oraz otwarty charakter miasta, czyli wolny dostęp do Jerozolimy wszystkich jej mieszkańców i pielgrzymów, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.
Sygnatariusze listu wezwali do stworzenia „tak szybko, jak to tylko możliwe”, komitetu, który zająłby się przyszłością miasta. W jego skład powinni wejść, ich zdaniem, także przedstawiciele Kościołów lokalnych Jerozolimy.

Indie

Spotkanie Taizé

Reklama

Pielgrzymka Zaufania - pięciodniowe spotkanie zorganizowane przez wspólnotę z Taizé - zakończyło się w Kalkucie 9 października. Zgromadziło kilkanaście tysięcy młodych z Indii i innych krajów Azji oraz z 35 krajów Europy.
Choć większość uczestników stanowili Hindusi z różnych stanów Indii, do Kalkuty przyjechały grupy z Pakistanu, Bangladeszu, Singapuru i Filipin. Byli także młodzi Europejczycy, m.in. z Litwy, Hiszpanii, Luksemburga, Włoch i Polski.
Brat Alois, następca założyciela wspólnoty - brata Rogera, mówił o radości ze spotkania i wspólnej modlitwy w mieście, gdzie chrześcijanie wprawdzie stanowią mniejszość, jednak zawsze byli jasnym i czytelnym znakiem życia Ewangelią. Brat Przeor podkreślał także głęboki związek, jaki łączył brata Rogera i Matkę Teresę z Kalkuty. Siostry Misjonarki Miłości wraz z następczynią Matki Teresy, s. Nirmalą, każdego dnia przychodziły na wieczorne modlitwy młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja

Zamordowano dziennikarkę

Reklama

Zamordowana 7 października w Moskwie Anna Politkowska była niezależną rosyjską dziennikarką. Pracowała jako reporterka „Nowej Gazety” („Nowaja Gazieta”). Zyskała międzynarodową sławę i uznanie za reportaże i rzetelne artykuły o Czeczenii i Północnym Kaukazie. Broniła w nich praw człowieka rażąco łamanych w tym zapalnym, objętym wojną regionie. Będąc rzetelną dziennikarką, stała się specjalistką od spraw czeczeńskich i współczesnej Rosji. Wielokrotnie występowała na forach międzynarodowych - ONZ i NATO. Gdy doszło do tragedii w Biesłanie, chciała pomóc w negocjacjach z terrorystami, ale władze rosyjskie, dla których niewygodne było to, co pisała Politkowska, nie wpuściły jej do miasta. Wielokrotnie grożono jej śmiercią; za swoją pracę reporterską była nagradzana i wyróżniana. W 2000 r. otrzymała Nagrodę Złotego Pióra, przyznawaną przez Rosyjskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, oraz Nagrodę Dziennikarskiej Odwagi od Międzynarodowej Fundacji Kobiet w Mediach w 2002 r. Za książkę „Czeczenia - hańba rosyjska”, opublikowaną we Francji, Politkowska otrzymała międzynarodową nagrodę miesięcznika kulturalnego „Lettre International”.
W 2003 r. otrzymała także Nagrodę OBWE za publikacje o wojnie w Czeczenii. Opisywała okrucieństwo armii rosyjskiej wobec ludności czeczeńskiej. Jest kolejną dziennikarką, która starała się opisać niewygodną dla czynników politycznych prawdę o zamordowanym na Ukrainie opozycyjnym dziennikarzu Georgiju Gongadze. Anna Politkowska jest znana w Polsce z książki „Druga wojna czeczeńska”.

Ks. M.F.

Próba jądrowa

Kolejną spiralę strachu nakręca Kim Dzong Il - północnokoreański dyktator. 9 października, wbrew ostrzeżeniom, przeprowadził w Korei Północnej próbę jądrową. Korei grożą sankcje, a naród głoduje. Biskupi sąsiedniej Korei Południowej, zaniepokojeni sytuacją i przejęci losem głodujących, zmienili program Konferencji Episkopatu, by wobec ewentualnych restrykcji zastanowić się, jak dotrzeć z pomocą humanitarną na północ. Do Korei Północnej wyjechał Dyrektor Caritas Korei Południowej - ks. Paul Jeremiah Hwang. Fakt, że pozwolono mu przekroczyć granicę, jest powszechnie uznawany za znak desperacji komunistycznych władz Phenianu.

Ludzie

Prof. Piotr Małoszewski

Został wybrany 7 października wiceprzewodniczącym Zarządu Rady Katolików Świeckich Archidiecezji Monachium-Freising. Wydarzenie o tyle szczególne, że po raz pierwszy obcokrajowiec zajmuje tak eksponowane stanowisko w instytucji, która odgrywa istotną rolę w Kościele w Niemczech. Rady katolików świeckich mają często decydujący głos w sprawach finansowych.
Wybór Polaka świadczy o rosnącej roli katolików obcojęzycznych w katolickiej wspólnocie w Niemczech i jest wyrazem uznania dla kompetencji i zaangażowania prof. Małoszewskiego. Dał się on poznać, aktywnie uczestnicząc w pracach Rady Parafialnej PMK w Monachium i przewodnicząc Centralnej Radzie Polskich Katolików Świeckich w Niemczech.
Prof. Piotr Małoszewski pochodzi z Krakowa. Ma 56 lat, a od 22 lat mieszka w Monachium. Studiował fizykę i technikę jądrową na AGH. Wykłada na kilku uniwersytetach w Niemczech i Szwajcarii.

Nowa błogosławiona

Bezgranicznie poświęciła się pracy wychowawczej wśród dziewcząt. To dzieło, w połączeniu z głębokim duchem modlitwy, doprowadziło ją ponad 117 lat po śmierci do chwały ołtarzy. Maria Teresa od Jezusa (Scrilli), założycielka Instytutu Sióstr Matki Bożej z Karmelu, została 8 października ogłoszona błogosławioną przez prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraiva Martinsa we Fiesole k. Florencji. Praktycznie całe życie bł. Maria Teresa od Jezusa oddała młodym dziewczętom. Najpierw tylko uczyła, później została założycielką szkół i zgromadzenia zakonnego. Kiedy na żądanie nieprzychylnych władz musiała zdjąć habit, nie zaprzestała swojej służby ubogim dziewczętom. Zmarła w 1889 r.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karol Nawrocki spotka się z Donaldem Trumpem? Rzecznik prezydenta zabrał głos

2026-03-18 10:23

[ TEMATY ]

Donald Trump

rzecznik prezydenta

Prezydent RP Karol Nawrocki

spotka się

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent RP Karol Nawrocki

Prezydent RP Karol Nawrocki

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że wkrótce może dojść do spotkania prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wykluczył, by chodziło o wizytę Trumpa w Polsce.

Leśkiewicz w środę w rozmowie z WP.PL wyraził nadzieje, że „niedługo dojdzie do kolejnego spotkania” prezydenta Nawrockiego z Donaldem Trumpem. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Zapowiedział, że Kancelaria Prezydenta „wkrótce o tym poinformuje”.
CZYTAJ DALEJ

„Bóg nie daje nikomu prawa zabijać”. Dramatyczny apel z Libanu

2026-03-17 16:49

[ TEMATY ]

Liban

wojna

Vatican media

Bombardowania w Libanie zabijają ludzi i niszczą tkankę społeczną kraju – ostrzega franciszkanin, brat Tony Choukri z Bejrutu. Dzieci, gdy tylko usłyszą dźwięk przypominający strzał, biegną do swoich mam. Gwardian klasztoru św. Józefa apeluje o pokój i przypomina, że mimo strachu, zakonnicy pozostają przy mieszkańcach oraz przyjmują uchodźców.

Dramatyczne świadectwo z Bejrutu płynie w kolejnym tygodniu nowej odsłony konfliktu na Bliskim Wschodzie, której elementem są izraelskie działania zbrojne przeciwko celom w Libanie. Brat Tony Choukri z Kustodii Ziemi Świętej mówi, że nie tylko zabijają ludzi i uderzają w mury, ale też tworzą „środowisko nienawiści i zemsty, miejsce, które nie ma już nic wspólnego ze spokojem Libanu”.
CZYTAJ DALEJ

Polskie szkoły bez telefonów komórkowych? MEN szykuje ustawę

2026-03-18 19:22

Adobe Stock

MEN szykuje ustawowy zakaz komórek w podstawówkach; projekt wkrótce trafi do wykazu prac rządu.

Zapowiedziany w środę przez minister edukacji Barbarę Nowacką zakaz używania komórek w podstawówkach ma być wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego. W ciągu kilkunastu dni jej projekt ma być wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu – przekazała PAP rzeczniczka MEN Ewelina Gorczyca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję