Reklama

Kościół

Św. Joanna Beretta Molla wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie

- Św. Joanna Beretta Molla wybrała cierpienie i śmierć, bo pragnęła życia dla swojego dziecka. Ona wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie – powiedział bp Mirosław Milewski w Mławie w diecezji płockiej. W parafii pw. Świętej Rodziny udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Bp Mirosław Milewski odwołał się do Ewangelii św. Jana (J 3,31-36), w której Jezus przekazuje, kim jest Bóg. Niestety, jest On świadom, że zbyt mało ludzi rozumie Go i przyjmuje Jego świadectwo.

- My katolicy nie tylko w okresie wielkanocnym mamy obowiązek głosić światu Ewangelię o zmartwychwstałym Chrystusie. My też mamy do spełnienia bardzo ważną misję. Nie wszyscy będą nas słuchać. Są i będą tacy, którzy będą mówić, że brak dowodów, że mówimy rzeczy niedorzeczne, że pleciemy „duby smalone”. Jednak nie należy się tym zrażać. Naszym zadaniem jest głosić Dobrą Nowinę o Bogu, który przyszedł na świat, aby odkupić stworzenie - podkreślił biskup.

Powiedział też, że przykładem osoby, która w swoim życiu nie zmarnowała ani daru wiary, ani talentów, jest święta Joanna Beretta Molla (1922-1962). Pochodziła z bardzo religijnej rodziny, jej dwóch braci zostało księżmi, a jedna z sióstr – zakonnicą. Od 16 roku życia codziennie odmawiała modlitwę „Zdrowaś Mario” z prośbą o dobrą śmierć. Gdy dorosła, została lekarką, wyszła za mąż z Piotra Molla, urodziła troje dzieci. Gdy czwarte dziecko pod sercem Joanny miało dwa miesiące, okazało się, że jest chora na złośliwy nowotwór.

- Miała do wyboru: albo poddać się operacji i uratować swoje życie – ale wtedy maleńkie dziecko w jej łonie straciłoby własne życie – albo dalej nosić ciążę. Joanna miała wtedy 39 lat. Zdecydowała, że leczeniem siebie zajmie się po urodzeniu dziecka. Gdy urodziła córkę jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Bardzo cierpiała. Przed śmiercią ucałowała krzyż. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku. 16 maja 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą. W uroczystej Mszy św. uczestniczył mąż i Joanna Emanuela – najmłodsza córka. Ona też została lekarką – bp Milewski przypomniał życiorys świętej.

Podkreślił, że św. Joanna Beretta Molla jest patronką życia, z nieba dodaje odwagi tym matkom, które przeżywają trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka. Kobiety modlą się do niej o dar potomstwa i dar zdrowia dla swoich dzieci.

Reklama

- Św. Joanna Beretta Molla była zdolna do heroizmu. Wybrała cierpienie i śmierć, bo pragnęła życia dla swojego dziecka. Ona wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie. Odpowiedzialność ta ma różne przejawy, dotyczy życia osobistego, ale też religijnego – zaznaczył biskup pomocniczy.

Poprosił młodych, aby, nie wstydzili się swojej wiary i przyznawali do niej, bez względu na okoliczności, w których się znajdują. Bywa to trudne, na przykład gdy rówieśnicy „otwarcie drwią z Boga, religii, Kościoła”.

- Bądźcie ludźmi żywej wiary w Zmartwychwstałego Pana. Wyznawajcie ją w miejscach, w których żyjecie, w swojej świątyni parafialnej, przy ołtarzu, przed tabernakulum, w szkole, w domu. Wyznawajcie wiarę wobec waszych bliskich i ludzi, których spotykacie. Bądźcie świadkami Zmartwychwstałego Jezusa – zwrócił się do młodych bp Milewski.

W czasie wieczornej Eucharystii bp Milewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie.

2022-04-29 10:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta od codzienności

Niedziela Ogólnopolska 2/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Archiwum Krystyny Zając

Joanna Beretta Molla - święta żona i matka z dziećmi

Joanna Beretta Molla - święta żona i matka z dziećmi

„Joanna Beretta Molla to wyjątkowa święta, bo «podarowana» nam przez św. Jana Pawła II” – tak napisała w „Niedzieli” dr Krystyna Zając, założycielka fundacji „SOS Rodzinie”, która przykład św. Joanny szczególnie umiłowała i z wielką wiarą głosi świadectwo świętości jej życia

Nie bez powodu św. Joannę Berettę Mollę nazywa się świętą życia codziennego – wiodła bowiem zwyczajne życie. Skupiała się na codziennych obowiązkach żony, matki i lekarki. Niezwykłe były jednak jej wiara i całkowite oddanie Bogu, o które właśnie w codzienności jest tak trudno. „Ofiara” – tak rozumiała macierzyństwo św. Joanna. Tak czuła na długo, zanim została matką. Ostatecznie świadomie i dojrzale ofiarowała siebie, wydając na świat najmłodsze swoje dziecko, córkę Giannę Emanuelę. Dlaczego dokonała takiego wyboru między swoim życiem a życiem dziecka? „Uważała, że każde dziecko jest największym skarbem, jaki człowiek może otrzymać tu, na ziemi” (z wypowiedzi Krystyny Zając podczas spotkania „Dzień ze św. Joanną Berettą Mollą” w Częstochowie).

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję