Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zmarł ksiądz, który zarażał uśmiechem i radością

W 52. roku życia, 30. roku ślubów zakonnych i 20. roku kapłaństwa odszedł do Pana salezjanin ks. Tadeusz Augustyn.

[ TEMATY ]

pogrzeb

memento

salezjnin

MJscreen

Msza św. w intencji ks. Tomasza w Oświęcimiu.

Msza św. w intencji ks. Tomasza w Oświęcimiu.

Msza św. żałobna była sprawowana  w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Zmarłego żegnali licznie zebrani salezjanie, rodzina, parafianie, znajomi.

Na początku przełożony wspólnoty salezjanów ks. Dariusz Bartocha podkreślił że przeżywają kwartalny dzień skupienia: – Pogrzeb współbrata jest jedną z tych rzeczywistości, która najbardziej dociera do serc, kiedy to, do czego się przygotowujemy, staje się czytelnym znakiem – zauważył.

W kazaniu proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Łukasz Krysmalski wspominał ks. Tadeusza jako duszę towarzystwa, wrażliwego kapłana, który cieszył się życiem i zarażał uśmiechem oraz radością ludzi, z którymi się spotykał. Chętnie sprawował Eucharystię, nie odmawiając przewodniczenia. Miał też swoje pasje, interesował się sportem, w tym meczami piłki nożnej.

Reklama

Związku życia na ziemi z życiem wiecznym ks. Tadeusz uczył młodzież, zwłaszcza ministrantów, których był opiekunem. Dziś spotyka się na uczcie w Królestwie Bożym z Panem Jezusem, rodzicami, z ks. Bosko. Przeciera szlak, aby nam przypomnieć o głodzie, smaku i karmieniu się Bogiem – powiedział.

Na koniec przełożony wspólnoty na Zasolu dyrektor, ks. Jan Dubas zaznaczył, że ks. Tadeusz podejmował się trudnej pracy z młodzieżą, nie lękał się wyzwań i odpowiedzialności, był konkretny w wymaganiach.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Józefa w Przemyślu – rodzinnej parafii zmarłego. Po Mszy św. odprowadzono go na cmentarz zasański.

Ks. Tadeusz Augustyn pierwsze śluby zakonne przyjął 22 sierpnia 1992 r. w Kopcu, śluby wieczyste – 21 sierpnia 1998 r. w Krakowie, a święcenia kapłańskie – 25 maja 2002 r. w Krakowie. W latach 1994-1997 odbył studia filozoficzne na krakowskiej Łosiówce. Posługiwał w krakowskich placówkach salezjańskich. W latach 2014-2020 był dyrektorem wspólnoty i proboszczem w Pogrzebieniu, w latach 2002-2008 – duszpasterzem, katechetą, a następnie kierownikiem internatu w Oświęcimiu, a od 2020 – duszpasterzem i katechetą w parafii Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu – Zasolu.

2022-04-27 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie ofiar katastrofy budowlanej

Zgromadziliśmy się w kościele po to, by płakać z płaczącymi, ale my wierzymy, że Chrystus nie został w grobie, lecz zmartwychwstał, niech ta wiara będzie z nami, gdy modląc się w intencji zmarłych, przekażemy im dzisiaj to, co liczy się najbardziej u Boga, mówił w kościele 19 kwietnia, w dzień pogrzebu ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach, ks. kan. Jan Mrowca, proboszcz miejscowej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję