Reklama

Kościół

Jastrzębie-Zdrój: odbył się pogrzeb ratownika, który zginął w kopalni

W kościele Podwyższenia Krzyża św. w Jastrzębiu-Zdroju odbył się pogrzeb jednej z ofiar ostatnich tragicznych zdarzeń w kopalniach. Bliscy i przyjaciele pożegnali 36-letniego ratownika górniczego z KWK "Pniówek", męża i ojca.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Karol był ratownikiem górniczym. Zginął w czasie akcji tysiąc metrów pod ziemią w kopalni Pniówek w Pawłowicach Śląskich, gdy szedł na pomoc górnikom po wybuchu metanu.

– Zawsze chciał pomagać innym ludziom i dlatego został ratownikiem. Było to jego marzeniem. Wiedział, że idzie na pomoc w wielkim niebezpieczeństwie – powtórzył słowa żony Karola biskup pomocniczy z Katowic Marek Szkudło, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża świętego.

Bp Marek Szkudło był przez wiele lat proboszczem w Jastrzębiu i doskonale zna górnicze środowisko. Zachęcał zebranych, żeby wypowiedzieli swój ból przed Jezusem, podobnie jak to zrobili – w odczytanej chwilę wcześniej Ewangelii – uczniowie idący do Emaus. – Nawet jeśli brakuje nam nadziei, trzeba Mu o tym powiedzieć. Tak właśnie czuli się uczniowie z Emaus, jakby cały świat im się zawalił. Jezus uważnie ich wysłuchał, później zaczął im odpowiadać, a w końcu dał im swoje Ciało, żeby być nie tylko obok nich, ale w nich – mówił biskup.

Wskazywał, że mamy prawo wypowiedzieć przed Jezusem nasz ból. – Pan Jezus zawsze jest cierpliwy i zawsze nas wysłuchuje. On sam przyszedł ratować człowieka przed utratą nadziei i przed śmiercią wieczną. A wszystko z miłości do człowieka – powiedział.

Wśród słuchających homilii była żona i dwaj kilkuletni synowie zmarłego. – Nie poddajmy się zwątpieniu. Bo nawet jeśli my, ludzie, nie zdążyliśmy go odnaleźć żywego, to nie ulega przecież wątpliwości, że on, nasz brat, świętej pamięci Karol odnalazł żyjącego Boga. Znalazł życie w Bogu. Kto wie, jak wyglądało to ich spotkanie? – pytał hierarcha.

Podkreślił, że tajemnica ludzkiego umierania jest najbardziej intymną tajemnicą ludzkiego życia. – W tej jednak tajemnicy jedno tajemnicą nie jest. Tam, w podziemiach kopalni, w czeluści czarnej ziemi i ciężkiej roboty, doszło do spotkania. Karol spotkał Boga. Bóg spotkał Karola. Nie znaleźliśmy go żywym, ale on znalazł życie w Bogu – powiedział bp Szkudło.

Reklama

Na pogrzebie było obecnych wielu górników i ratowników górniczych kopalni Pniówek. Biskup Marek dziękował z nimi Bogu za dar życia i powołania Karola. Zwrócił uwagę, że w swoim pragnieniu pomagania ludziom, z powodu którego wybrał – pomimo niebezpieczeństwa – zawód ratownika, był podobny do Chrystusa. – Do Chrystusa, który z miłości do człowieka, podjął mękę krzyża, oddał życie, abyśmy je mieli na wieki. Niech więc to spotkanie śp. Karola ze Zmartwychwstałym, będzie dla niego źródłem radości na wieki –powiedział.

Kolejne pogrzeby zmarłych górników będą odbywać się w najbliższych dniach. Potwierdzonych jest 8 zgonów po wybuchach metanu w kopalni Pniówek i kolejnych 10 po wstrząsie w kopalni Zofiówka. 7 górników w kopalni Pniówek nadal nie odnaleziono.

2022-04-27 21:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb ks. prał. Józefa Franelaka

[ TEMATY ]

pogrzeb

Marian Sztajner

„Wpatrujemy się w tajemnicę Matki, która przyjmuje martwe ciało swojego Syna, Odkupiciela. W tę tajemnicę wpisujemy życie, posługę, cierpienie i śmierć ks. Józefa Franelaka” - mówił 7 listopada abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego 5 listopada ks. prał. Józefa Franelaka, gorliwego propagatora kultu św. Jakuba apostoła.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję