Reklama

Sposób na lato...

„Każde dziecko marzy o wakacjach… Pomóżmy tym, których nie stać na marzenia!”. Pod takim hasłem 24 czerwca ruszyła tegoroczna Wakacyjna Akcja Caritas. Jej celem jest organizacja kolonii dla ponad 100 tys. dzieci z rodzin najbiedniejszych. Dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy wspierają tę działalność - ofiarodawcom, sponsorom oraz tym, którzy ją propagują - dziennikarzom i mediom, był Ogólnopolski Festyn dla Dzieci, któremu przyświecały słowa: „Wakacyjne marzenia”. Transmitowany przez Program 2 TVP, Festyn zorganizowany został po raz trzeci.

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 29

„Wakacyjne marzenia” spełniają się
Agnieszka Raczyńska-Lorek

„Wakacyjne marzenia” spełniają się<br>Agnieszka Raczyńska-Lorek

Dla każdego coś miłego!

W niedzielę 15 lipca kilka tysięcy dzieci z całej Polski - uczestników Wakacyjnej Akcji Caritas - spotkało się na plaży w Gdyni, by przy wspólnej zabawie oderwać się od trosk, jakich doświadczają w życiu. Zanim jednak rozpoczął się transmitowany przez TVP 2 Koncert Gwiazdy, jaką była Majka Jeżowska, dzieci miały już za sobą wiele atrakcji.
Wszystko rozpoczęło się o godz. 10.00 przy muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim, gdzie od samego rana gromadziły się dzieci, wraz z wychowawcami, przygotowując się do barwnej parady. Paradę otwierała Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej, a na jej czele kroczyli abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański, p. Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i ks. Adam Dereń - dyrektor Caritas Polska. Barwny orszak przy dźwiękach najbardziej wyszukanych instrumentów przemaszerował ulicą Świętojańską, przez skwer Kościuszki, do sceny ustawionej na jego końcu. Tam uczestnicy parady powitani zostali przez gospodarzy spotkania: Dyrektora Caritas Polska, Prezydenta miasta i Arcybiskupa Metropolitę. Potem przyszedł czas na pierwsze zabawy, do których dołączyli też Gospodarze. Abp Gocłowski nie krył swojej radości, gdy wraz z dziećmi ze statku podziwiał piękno gdyńskiego portu. Cieszyły się też dzieci, które mogły podziwiać statki przycumowane do wybrzeży portu. A było co oglądać, gdyż port w Gdyni jest duży, piękny i nowoczesny. Ponieważ w Festynie uczestniczyło kilka tysięcy dzieci, musiały się one wymieniać w korzystaniu z festynowych atrakcji. Podczas gdy jedne pływały statkiem, inne mogły słuchać zespołów muzycznych lub osobiście próbować swoich sił na „małej scenie”, gdzie pod fachowym okiem ks. Gerarda - dyrektora Caritas Pelplińskiej odbywał się Przegląd Piosenki Kolonijnej. Jeszcze inne mogły w tym czasie uczestniczyć w przeróżnych grach i zabawach. Odbywały się również konkursy, m.in. na ściance wspinaczkowej, trampolinie czy z zakresu wiedzy dotyczącej tematyki morskiej. A więc „do wyboru, do koloru”.
Uczestnicy Festynu mogli również zwiedzać dumę naszej marynarki - niszczyciel ORP „Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza” oraz podziwiać gdyńskie Oceanarium. Specjalny program dla caritasowskich kolonistów przygotowało również Planetarium. Nie brakowało atrakcji przeznaczonych może bardziej dla chłopców - były to np. pokazy ratownictwa wodnego, działań antyterrorystycznych, samochodów straży pożarnej czy też samochodów sportowych. Jednym słowem - każdy mógł zobaczyć to, co go interesuje.
Później na zmęczonych, ale szczęśliwych uczestników Festynu czekał posiłek, a jako deser wniesiono gigantyczny tort Caritas. O godz. 15.00 na scenie stanęła Majka Jeżowska z towarzyszącymi jej zespołami. Rozpoczęło się wielke granie i śpiewanie. Koncert poprowadzili wspólnie Majka Jeżowska, Anna Popek i Krzysztof Hołowczyc.

Dzięki ludziom dobrej woli

Wakacyjna Akcja Caritas odbywała się po raz 16., dzięki niej przez wszystkie te lata na wakacje mogło wyjechać ponad milion dzieci. Caritas każdego dnia dożywia ok. 300 tys. osób, ponad 60 tys. wolontariuszy zaangażowanych jest w pomoc osobom samotnym, chorym i w różny sposób potrzebującym opieki, dla których pracownicy tej organizacji świadczą często całodobową pomoc w ponad 1000 swoich placówkach. Rokrocznie Caritas udziela wsparcia - głównie w Polsce, ale również poza granicami kraju - ocenianego na ok. 200 mln zł. W kwocie tej zawarte są usługi świadczone przez placówki, projekty pomocy doraźnej w sytuacjach klęsk żywiołowych i wojen, realizowane przez Caritas Polska, oraz pomoc doraźna i długoterminowa, realizowana przez Caritas diecezjalne i parafialne. - Nasza działalność jest możliwa dzięki ludziom dobrej woli, ofiarodawcom indywidualnym, firmom i instytucjom państwowym, a także dzięki mediom, za co serdecznie w imieniu Caritas dziękuję - powiedział po koncercie ks. Adam Dereń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję