Reklama

„Głos dla Życia”

„Gdzie ci mężczyźni?”

W kulturze zachodniej coraz częściej mówi się o problemie demaskulinizacji mężczyzn. Zjawisko przybiera na sile. Psychologowie sygnalizują, że rośnie liczba „wiecznych, młodych chłopców”, którzy nie dokonują fundamentalnych wyborów życiowych. Coraz więcej mężczyzn nie potrafi być ani mężem i ojcem, ani kapłanem czy zakonnikiem…

Najnowszy numer Głosu dla Życia (4/06) diagnozuje zjawisko demaskulinizacji mężczyzn i wskazuje środki, by odwrócić tę niezdrową tendencję. Prof. Maciej Giertych w interesującym tekście przypomina podstawowe różnice między płciami. Wskazuje jednocześnie na zwiększający się na świecie szkodliwy wpływ takich zjawisk, jak: feminizm, homoseksualizm, promowanie aborcji, antykoncepcji, zapłodnienie in vitro, które odzierają mężczyzn z ich męskości. Niestety, wielu ludzi nie widzi tutaj żadnego związku. Weźmy np. antykoncepcję, która w opinii autora jest podstawowym narzędziem demaskulinizacji mężczyn: „Spłodzić dzieci, utrzymać je i wychować to wyraz męskości. Prowadzić dla przyjemności aktywne życie płciowe, ale unikać posiadania dzieci, unikać odpowiedzialności za konsekwencje swojej płciowości - to brak męskości, to infantylizm. Sprowadza się do samogwałtu, nawet jeśli odbywa się on z pomocą innych”.
Z kolei znakomity psycholog, duszpasterz i autor - ks. Marek Dziewiecki w wywiadzie udzielonym redakcji Głosu nie ma wątpliwości, że kluczem do budowania męskości jest… duchowość: „Swoją tożsamość może odkryć tylko człowiek ducha, a nie ktoś skupiony na cielesności, emocjonalności czy doraźnej przyjemności”. Szczególną rolę w formowaniu mężczyzn mają do spełnienia dojrzałe i szczęśliwe kobiety, które „będą postępowały jak Boże księżniczki, świadome swego piękna i uroku, a jednocześnie swej godności i swego powołania do świętości. Boże księżniczki nie dadzą się manipulować ani przez ojców, ani przez mężów, ani przez synów czy innych mężczyzn. Postępując jak księżniczki, będą wychowywały chłopców i mężczyzn na książęta, czyli na takich mężczyzn, którzy każdą kobietę traktują z szacunkiem i miłością”. Wywiad z ks. Dziewieckim nosi znamienny tytuł: Być mężczyzną to myśleć, kochać i pracować.
Z kolei Jacek Pulikowski - jeden z najbardziej znanych w Polsce publicystów prorodzinnych - przypomina sprawdzoną zasadę: mężczyzna ma być głową domu. Jak kapitan statku winien być zdolny do oddania życia za najbliższych…
James Stenson - na łamach Głosu dla Życia - w artykule pt. Dobrzy ojcowie ukazuje, co znaczy pełnić tę zaszczytną rolę społeczną. A zatem dobrzy ojcowie m.in. doceniają i przyjmują wsparcie swoich żon, często rozmawiają ze swymi dziećmi, ograniczają do minimum oglądanie telewizji, odznaczają się głęboką i żywą wiarą, przedkładają szczęście swojej rodziny ponad pracę zawodową. Ewa Rozkrut natomiast w tekście zatytułowanym: Jak nauczyć dzieci odpowiedzialności? przychodzi z pomocą rodzicom Autorka zachęca matki i ojców: „Od najmłodszych lat obdarowujmy dzieci obowiązkami. Właśnie tak: obdarowujmy. To jest znakomita szkoła przygotowania do szczęśliwego życia. W przyszłości łatwiej odnajdą się w sytuacjach, gdy nie będzie w pobliżu rodziców, docenią wysiłek innych, zauważą czyjeś zmęczenie i może przejmą część ich trudu”.
W najnowszym Głosie warto się również zapoznać z fragmentami niezwykle ważnego dokumentu wydanego przez Papieską Akademię Życia, w którym zaprezentowane zostało stanowisko Kościoła w sprawie szczepionek pochodzących z abortowanych dzieci. Jest to tym bardziej istotne, że w sumieniach wielu rodziców, którzy muszą poddać szczepieniom swoje pociechy, budzą się nierzadko wątpliwości moralne na wieść, że szczepionki wyprodukowano na bazie komórek pochodzących z dzieci uśmierconych w wyniku przerwania ciąży.
Poza tym w numerze znajdziemy wiele innych artykułów i wiadomości ze świata pro-life. Warto zapoznać się z relacją z Walnego Zjazdu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która przyjęła kilka uchwał wyznaczających kierunki budowania w naszym kraju cywilizacji życia. Wybrane zostały też nowe władze Federacji (prezesem został dr Paweł Wosicki).

Głos dla Życia dostępny w prenumeracie (roczna - 30 zł, półroczna - 15 zł). Zamówienia można składać drogą pocztową lub elektroniczną: Fundacja „Głos dla Życia”, ul. Forteczna 3, 61-362 Poznań, tel. (0-61) 653-03-91, fax (0-61) 653-03-94, glos@prolife.com.pl; www.prolife.com.pl; wpłat można dokonywać na blankietach pocztowych lub bezpośrednio na konto: nr 22 1090 1359 0000 0000 3501 8621.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję