Reklama

Archidiecezja częstochowska

Zmarł ks. prał. Marian Pabiasz

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 17

Śp. ks. prał. Marian Pabiasz
Szymon Halter

Śp. ks. prał. Marian Pabiasz<br>Szymon Halter

Ks. Marian Pabiasz to już drugi ksiądz - pracownik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, którego żegnamy w 2006 r. 28 lutego odszedł do wieczności ks. prał. Mirosław Suchosz - długoletni wizytator nauczania religii, 19 lipca - ks. prał. Marian Pabiasz, emerytowany dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii, pracujący na tym urzędzie ponad dwadzieścia lat.
Urodził się 16 lipca 1940 r. w Pabianicach, w parafii Złoty Potok. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1964 r. w częstochowskiej katedrze z rąk bp. Stefana Bareły. Był wikariuszem kolejno: w Wieruszowie, Kodrąbiu, w parafii Świętej Trójcy w Będzinie, Najświęszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, św. Jacka w Sosnowcu, św. Lamberta w Radomsku, św. Józefa w Częstochowie i Świętej Rodziny w Częstochowie. Przez dwa lata był prefektem młodzieży wieluńskiej i kapelanem Sióstr Antoninek w Wieluniu.
Od 24 sierpnia 1981 r. był odpowiedzialny za realizację programów duszpsterskich w diecezji częstochowskiej jako - najpierw kierownik, a następnie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej. Przez wiele lat wizytował stan materialny parafii przed wizytacją biskupią. Pełnił obowiązki asystenta kościelnego częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Był też duszpasterzem ludzi chorych na cukrzycę.
Wrażliwy na krzywdę społeczną, był współorganizatorem Ośrodka Duszpasterskiego dla Internowanych i ich Rodzin w okresie stanu wojennego. Chętnie towarzyszył biskupom odwiedzającym internowanych w miejscach odosobnienia.
Prowadził wreszcie duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych.
Ostatnie lata jego życia naznaczone były stygmatem cierpienia. Był zawsze ruchliwy. Lubił podróżować. Organizował i prowadził wiele pielgrzymek do Włoch, Francji, Ziemi Świętej. W pewnym momencie postępująca choroba zmusiła go do pozostawania w pokoju. Później każda zmiana pozycji ciała wymagała wielkiego wysiłku. Odchodził z tego życia zdany całkowicie na pomoc personelu Oddziału Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję