Reklama

„Chleba i wolności” - plenerowa wystawa w Krakowie

„Przystanki wolności”

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 13

„Biały marsz” zorganizowany w Krakowie 17 maja 1981 r., fot. Stanisław Markowski
Jedna z plansz krakowskiej wystawy, fot. Adam Wojnar

„Biały marsz” zorganizowany w Krakowie 17 maja 1981 r., fot. Stanisław Markowski<br>Jedna z plansz krakowskiej wystawy, fot. Adam Wojnar

Pod Krzyżem Katyńskim na placu przed kościołem św. Idziego w Krakowie zorganizowana została plenerowa wystawa i konferencja naukowa pt. Chleba i wolności! Niezłomny Kraków w czasach PRL-u, poświęcona przełomowym momentom w dziejach PRL-u i Krakowa w dochodzeniu do wolności. Organizatorem wystawy są krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska, przy współudziale Rady Miasta Krakowa i Marszałka Sejmiku Województwa Małopolskiego, a honorowym patronatem objął ją kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystego otwarcia wystawy w imieniu Metropolity Krakowskiego dokonał ks. inf. Jerzy Bryła. Odczytał on m.in. list kard. Dziwsza, podkreślający ogromne znaczenie Krakowa i jego mieszkańców w walce z totalitaryzmem oraz fakt, że Ojciec Święty Jan Paweł II jak mało kto zdawał sobie z tego sprawę.
Zabierając głos, prof. Ryszard Terlecki - dyrektor krakowskiego odziału IPN podkreślił, że plac św. Idziego, miejsce wystawy, jest szczególny, bo tu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dwa razy do roku: 3 maja i 11 listopada z katedry na Wawelu w kierunku Rynku Głównego przechodziły narodowe manifestacje i tu były atakowane przez oddziały milicji i ZOMO.
Wystawa składa się z 15 plansz z dużymi zdjęciami o wymiarach 2 x 1,5 m ukazującymi wydarzenia, które miały przełomowe znaczenie dla historii Polski i Krakowa w latach 1946-81 r. Pod zdjęciami umieszczono podpisy w języku polskim i angielskim. Wystawa podzielona jest na pięć części - każda z nich obrazuje kolejne przełomowe lata zmagania się z nieludzkim systemem. Mamy fotografię z 1946 r., która ukazuje krakowską młodzież w pochodzie trzeciomajowym, oraz fotografię z pierwszego kongresu PSL, które w tamtym okresie cieszyło się największym poparciem w Polsce, mamy rok 1956 i czerwcowe wydarzenia w Poznaniu, obchody Milenium Chrztu Polski w 1966 r. i peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przed 25 laty, po zamachu na Jana Pawła II, 17 maja 1981 r. w Krakowie odbył się Biały Marsz, w którym uczestniczyło kilkaset tysięcy młodzieży ubranej na biało - na znak solidarności w cierpieniu z Ojcem Świętym i protestu wobec zła. Na planszy widzimy ten tłum młodych ludzi na krakowskim Rynku. Jedna z plansz ukazuje walkę kard. Karola Wojtyły - metropolity krakowskiego o budowę kościoła w Nowej Hucie. Na zdjęciu widzimy m.in. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Arki Pana w Bieńczycach.
Otwarciu wystawy towarzyszyła sesja naukowa w siedzibie Rady Miasta Krakowa, podczas której historycy z IPN-u oraz z Papieskiej Akademii Teologicznej przedstawili „przystanki wolności” - przełomowe momenty zmagań narodu w walce z reżimem totalitarnym PRL.
Wystawę będzie można oglądać do 15 października 2006 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję