Reklama

Męczeństwo łączy nas z wszystkimi chrześcijanami

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 11

Jan Paweł II odprawia Mszę św. na lotnisku w Koszycach w 1995 r.
Adam Bujak/„Pielgrzymki światowe”/Biały Kruk

Jan Paweł II odprawia Mszę św. na lotnisku w Koszycach w 1995 r.<br>Adam Bujak/„Pielgrzymki światowe”/Biały Kruk

Z radością wpisujemy trzech Męczenników Koszyckich do Martyrologium Kościoła. Ta wspaniała księga łączy nas, w ścisłej komunii ze świętymi całych dziejów, z czasami apostolskimi. Do starożytnych męczenników chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, do męczenników późniejszych wieków, a zwłaszcza XVII, nasze stulecie dołącza nowy zastęp wybitnych świadków Chrystusa, którzy własną śmiercią głoszą wierność przymierzu miłości, jakie Bóg zawarł z ludzkością. Odwołuję się do tego Martyrologium w liście apostolskim Tertio millennio adveniente, gdzie napisałem, że po okrutnych doświadczeniach naszego stulecia należy uzupełnić je imionami męczenników, którzy otworzyli nam drogę do nowego tysiąclecia chrześcijaństwa (por. n. 37). Męczeństwo łączy nas ze wszystkimi chrześcijanami, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, z którymi nadal czekamy na przywrócenie pełnej jedności kościelnej (por. n. 34).
Pragnę więc wyrazić radość z tego, że mogłem dodać te nowe imiona do Martyrologium Kościoła, który jest na Słowacji, i ufam, że będzie to zachętą dla wszystkich siostrzanych Kościołów - zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Trzej nowi Święci pochodzili z trzech różnych narodów, ale wyznawali tę samą wiarę i z jej pomocą potrafili razem stawić czoło śmierci. Niech ich przykład budzi dziś w ich rodakach wolę wzajemnego porozumienia i niech umocni więzi przyjaźni i współpracy, zwłaszcza między Słowakami a mniejszością węgierską na Słowacji. Pluralistyczne i demokratyczne państwo może żyć i pomyślnie się rozwijać tylko pod warunkiem wzajemnego respektowania praw i obowiązków większości i mniejszości.
Salvum fac populum Tuum Domine et benedic haereditati tuae - „Zbaw swój lud, o Panie, i błogosław dziedzictwu swojemu”.
Słowacja wielbi Cię za świętych Marka Kriża, Stefana Pongrácza i Melchiora Grodzieckiego. Chwali Cię za biskupa Jána Vojtaššáka i za biskupa preszowskiego Pavla Gojdièa. Sławi Cię także za wszystkich innych synów i córki różnych wyznań chrześcijańskich tej ziemi, którzy bohatersko świadczyli o Chrystusie aż do najwyższej ofiary z życia.

Fragmenty homilii wygłoszonej w Koszycach 2 lipca 1995 r. podczas Mszy św. kanonizacyjnej Marka Kriża, Stefana Pongrácza i Melchiora Grodzieckiego

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję