Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski była wzruszającym hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, a także wyrazem miłości do narodu, który dał Kościołowi i światu wielkiego Papieża.
Ojciec Święty pielgrzymował śladami życia i posługi pasterskiej swojego Poprzednika, nie była to jednak - jak powiedział - tylko „podróż sentymentalna”, ale „wędrówka wiary” wpisana w misję następcy Piotra. W swoich wypowiedziach Benedykt XVI nawiązywał do nauczania sługi Bożego Jana Pawła II i poruszał ważne i aktualne tematy, takie jak: wiara, jedność chrześcijan, formacja kapłańska, przebaczenie i pojednanie, godność osoby ludzkiej, pokój.
Podróż Benedykta XVI do Polski zwróciła na nasz kraj uwagę całego chrześcijaństwa i świata. Papież pragnął niewątpliwie, by Kościół powszechny zobaczył, jak żyje Kościół w ojczyźnie Jana Pawła II, by dostrzegł żywą wiarę Ludu Bożego w Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, oraz gorące przywiązanie do Jego Matki. Wielokrotnie podkreślał, że Europie i światu potrzebne jest ewangeliczne świadectwo rodaków Sługi Bożego.
Równocześnie, zgodnie z hasłem podróży apostolskiej: Trwajcie mocni w wierze, na każdym etapie swego pielgrzymowania Ojciec Święty umacniał w naszym narodzie wiarę i wskazywał na potrzebę budowania życia osobistego, rodzinnego i społecznego na nauce Chrystusa. Chodzi o wiarę świadomą, dojrzałą, „działającą przez miłość” (por. Ga 5, 6), która przemienia człowieka i otwiera go na innych ludzi.
„Proszę Was - mówił Benedykt XVI w homilii na Błoniach w Krakowie - byście czyniąc dobro bliźniemu i troszcząc się o dobro wspólne, świadczyli, że Bóg jest miłością; proszę Was w końcu, byście skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata, również przez pamięć o Waszym Rodaku, który jako następca św. Piotra czynił to z niezwykłą mocą i skutecznością”.
Dni spędzone w Polsce zapadły głęboko w serce Ojca Świętego. Już kilkakrotnie w publicznych wystąpieniach nawiązywał do swojej podróży, dziękując Polakom za żywe świadectwo wiary, przywiązanie do Kościoła i miłość do biskupa Rzymu. Dwie trzecie nowego numeru polskiego wydania L’Osservatore Romano (6-7/2006) poświęcone są pielgrzymce Benedykta XVI do Polski. Zostały w nim opublikowane wszystkie przemówienia i homilie Ojca Świętego, które w dniach wizyty tak bardzo trafiały do umysłów i serc słuchaczy, a także słowa powitań skierowane do Papieża, kronika pielgrzymki oraz bogatsza niż zwykle kolorowa dokumentacja fotograficzna.
Nadto są zamieszczone w numerze przemówienia Ojca Świętego wygłoszone w Rzymie do młodzieży, jak również przemówienia poświęcone formacji diakonów stałych, obronie życia ludzkiego od chwili poczęcia, działalności misyjnej Kościoła, odpowiedzialności pracowników społecznego przekazu.
Numer zamyka homilia papieska: Praca a duchowość człowieka.

D.

Zamówienia na prenumeratę pisma w 2006 r. należy kierować do parafii, kurii biskupich lub pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję