Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 7

Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przychodzą na Jasną Górę pielgrzymi m.in. z Poznańskiego
BPJG

Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przychodzą na Jasną Górę pielgrzymi m.in. z Poznańskiego<br>BPJG

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

W niedzielę 16 lipca Sumie odpustowej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył ks. Konrad Jędrzejczak - kapelan 72. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. We Mszy św. uczestniczyli głównie pielgrzymi piesi, którzy w ostatnich dniach przybyli na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, przede wszystkim z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego. Słowo Boże do zebranych skierował o. Witold Głowacz. „16 lipca 1251 r. Najświętsza Maryja Panna objawiła się św. Szymonowi Stockowi, generałowi zakonu karmelitańskiego, i przyrzekła szczególne łaski i błogosławieństwo dla tych, którzy będą nosić szkaplerz - przypomniał o. Głowacz. - Nabożeństwo do Matki Bożej z Karmelu i zwyczaj noszenia świętego szkaplerza przenoszą Jej macierzyńską opiekę poza granice śmierci. Ten przywilej dodaje nam otuchy. Maryja prowadzi nas w ową wieczną przyszłość”. Po południu w Bazylice Jasnogórskiej przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek przewodniczył Nieszporom.
Uroczystości odpustowe poprzedziło przybywanie pieszych pielgrzymek. Dotarły:
- 23. Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej - 600 osób z przewodnikiem ks. Tadeuszem Dobruckim, diecezjalnym duszpasterzem rolników, i ks. Ryszardem Wolnerem, koordynatorem. Pielgrzymów wprowadził na Jasną Górę biskup diecezji Adam Dyczkowski;
- 207. Piesza Pielgrzymka z Lanckorony - 235 pielgrzymów wraz z o. Juwenalisem Andrzejczakiem, bernardynem, i przewodnikiem Stanisławem Kiepurą;
- 37. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego - 720 pielgrzymów poprowadził ks. Krzysztof Nowak, przewodnik. Do pątników przybył bp Ireneusz Pękalski z Łodzi;
- 26. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka - 1600 pątników z bp. Adamem Szalem, który przemierzył trasę pieszo, i ks. Kazimierzem Bełchem, kierownikiem. W 10 grupach przez 12 dni wędrowało 45 kapłanów, 53 kleryków i 9 sióstr zakonnych. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: Królowo Polski, przyrzekamy, a podczas drogi rozważano treść Jasnogórskich Ślubów Narodu;
- 72. Poznańska Piesza Pielgrzymka - wędrowały 2 633 osoby w 18 grupach, a nad koordynacją czuwał kapelan - ks. Konrad Jędrzejczak. Pielgrzymów powitał bp Grzegorz Balcerek. Pielgrzymowało 34 kapłanów, 4 diakonów, 50 kleryków i 19 sióstr zakonnych. W czasie 11 dni wędrówki pątnicy rozważali hasło: Przywracajmy nadzieję ubogim;
- przybyły także piesze pielgrzymki z: Gostynia (50 osób), Gorzkowic (120), Kamieńska (80), Rozprzy (100), Rzejowic-Chełma (80), Trzebuni (87), Boruszowic (55) oraz grupy rowerowe z: Zakrzewa (60 osób), Białej Podlaskiej, Radoryża Kościelnego, Trąbek (30) i Dzierżaw (10).

Modlitwa dziękczynna kompozytora

Reklama

17 lipca wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar po raz kolejny w dniu swoich urodzin przybył na Jasną Górę, aby dziękować za 74 lata życia. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Jacek Toborowicz, a życzenia Dostojnemu Gościowi złożył podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. „Dla mnie jest to niezwykła łaska, łaska Matki Przenajświętszej. Przyjmuję to z największą pokorą, że co roku w dniu swoich urodzin mogę tutaj pielgrzymować - powiedział Kilar. - Staram się służyć ludziom swoją muzyką we wszystkim tym, w czym mogę im pomóc, i to jest lekcja Jasnej Góry”. Kompozytor podkreślił, że nie wie, czy stworzyłby swoje najważniejsze utwory religijne - Angelus, Missa pro pace - gdyby nie Jasna Góra. Wojciech Kilar mówił także o swoim najnowszym dziele Magnificat, którego prawykonanie miało miejsce 3 maja 2006 r. w Warszawie. „Marzyłem o Magnificat, o tym hymnie dziękczynnym, którym Matka Boża dziękuje. Ja też chciałem tym swoim Magnificat podziękować za wszystkie łaski, które zawdzięczam głównie Jasnej Górze” - podkreślił kompozytor.

Jubileusz Dyżurnych Ruchu PKP

Za 15-lecie powstania Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP dziękowało 16 lipca ok. 700 przedstawicieli Związku. Przybyli założyciele i członkowie Związku, przewodniczący sektorów oraz członkowie Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Komisji Statutowej. Obecni byli m.in.: Aleksander Motyka - przewodniczący Związku oraz Tadeusz Furman - wiceprzewodniczący i organizator pielgrzymki. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, a koncelebrował ks. Andrzej Kuliberda - duszpasterz kolejarzy archidiecezji częstochowskiej. „Kościół nas uczy, że największą siłą, która daje moc i energię w naszym życiu, jest miłość - przypomniał bp Długosz. - Podporządkowanie wszystkich ludzkich spraw najwyższemu prawu miłości Boga i bliźniego przyczynia się do wzrostu naszej wiary, odpowiedzialności i odkrywania w codziennej pracy istoty i sensu życia”. Podczas pielgrzymki poświęcony został sztandar Zarządu Sektora Infrastruktury ZZDR PKP. Uroczystość uświetniła gra Kolejowej Orkiestry Dętej z Tarnowskich Gór.

Zapowiedzi

31 lipca - Piesza Pielgrzymka Góralska

31 lipca - Piesza Pielgrzymka z Bydgoszczy

5 sierpnia - 47. Piesza Pielgrzymka „Promienista” z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej

6 sierpnia - 24. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej i 61. Piesza Pielgrzymka Rybnicka

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję