Reklama

Z Polski

Dzięki majowej pielgrzymce Papieża do Polski umocnił się związek Benedykta XVI z Polakami - wynika z najnowszych badań socjologicznych. Aż 63 proc. Polaków uważa Benedykta XVI za „swojego” papieża. Jest on w większym stopniu postrzegany jako autorytet w sferze moralności niż w sferze polityki. Wzrosła również jego rola jako nauczyciela. Socjologowie są zgodni: czas pracuje na korzyść Benedykta XVI.
Badania przeprowadził Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 6

Po konferencji prasowej w Warszawie, w drodze do ratusza
Remigiusz Malinowski

Po konferencji prasowej w Warszawie, w drodze do ratusza<br>Remigiusz Malinowski

Polacy są przywiązani do religii

Alicja Dołowska

Autorytet Papieża rośnie
Ocena autorytetu Benedykta XVI rośnie, jednak Jan Paweł II jako moralny przywódca jest wyżej oceniany. Jak twierdzą autorzy badań: Przemysław Krawczyński i Stanisław Dzieduszycki, przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w krótkim doświadczeniu pontyfikatu Benedykta XVI i niedostatecznej wiedzy na temat nowego Papieża. W opinii socjologa - dr. Tomasza Żukowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, jest oczywiste, że dzieje się tak również z tego powodu, iż Jan Paweł II był dla Polaków nie tylko papieżem, lecz również największym przywódcą ostatnich dziesięcioleci. - Jan Paweł II ma stale pierwsze miejsce jako osoba o najwyższym autorytecie - mówi socjolog.
Wzrasta również autorytet polityczny Benedykta XVI, choć bardziej postrzegamy go jako autorytet w sferze moralności. W przypadku Jana Pawła II takiej różnicy nie ma.
Kolejnym wymiarem składającym się na autorytet papieski jest bycie nauczycielem i przewodnikiem w wierze. I tutaj Jan Paweł II jest odbierany zdecydowanie wyżej. Jako Polacy bardziej identyfikujemy się pod tym względem z pontyfikatem Jana Pawła II niż Benedykta XVI - z pontyfikatem Benedykta XVI identyfikują się raczej osoby uważające się za „głęboko wierzące”.
Wzrasta też pozytywne nastawienie do narodowości Benedykta XVI. Widać, że związek z nowym Papieżem umocnił się po jego wizycie w Polsce.

Reklama

Jaka jest nasza wiara
Badania potwierdziły też przywiązanie Polaków do religii katolickiej. W pierwszej turze pytań 96,5 proc. badanych zadeklarowało przynależność do wiary rzymskokatolickiej, w drugiej potwierdziło ją 97,5 proc. Oceniając swoją wiarę w kategoriach jakościowych, większość uważa się za wierzących i głęboko wierzących, zaś za raczej niewierzących i całkowicie niewierzących uważa się znikomy odsetek badanych.

Watykan jest nam coraz bliższy

Dr hab. Krzysztof Koseła, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego

- Badania uświadomiły nam, jak Jan Paweł II przybliżył Watykan do Polski. Kościół stał się rzeczywiście wspólnotą zgromadzoną wokół pierwszego biskupa Kościoła - wokół biskupa Rzymu.
Po śmierci Jana Pawła II Watykan nieco się „oddalił”, ale z danych widać, że Benedykt XVI, przyjeżdżając do Polski, znowu go nam przybliżył. Aczkolwiek ta zmiana nie jest duża. Reasumując, powiedzieć można, że przyświecają Kościołowi niejako dwie gwiazdy. Jedna to papież polski, a druga - obecnie urzędujący. Świecą światłem nierównym, choć bez wątpienia po wizycie w Polsce gwiazda Benedykta XVI świeci światłem jaśniejszym.

(a. doł)

Marcinkiewicz rządzi Warszawą

20 lipca Kazimierz Marcinkiewicz objął rządy w stołecznym ratuszu jako komisarz Warszawy. Jak zapowiedział na konferencji prasowej na warszawskiej Starówce, jego działania sprowadzą się do kilku zasadniczych punktów. Będzie to: kontynuacja inwestycji, nowoczesne technologie, obsługa i bezpieczeństwo mieszkańców, walka z korupcją, troska o naukę i szkolnictwo wyższe oraz kulturę i sport, a także wykorzystanie funduszy UE. Kazimierz Marcinkiewicz w swoim przemówieniu podkreślał również zasługi dotychczasowego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego: - Prezydent Kaczyński uporządkował miasto, w znacznym stopniu ukrócił korupcję, poprawił obsługę mieszkańców.
Kazimierz Marcinkiewicz będzie rządził Warszawą cztery miesiące, do listopadowych wyborów prezydenckich. On sam będzie kandydował z listy PiS, obok Hanny Gronkiewicz-Waltz z PO i Marka Borowskiego z SLD.

Remigiusz Malinowski

Tydzień w Polsce

Prokuratorzy weszli do biura Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. Akcja związana była z dochodzeniem w sprawie nieprawidłowości w działaniu Fundacji.

Wicepremier i minister edukacji Roman Giertych wobec fatalnych wyników matur zdecydował, że ci maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ale uzyskali minimum 30 procent punktów, otrzymają świadectwo dojrzałości. Decyzja wywołała protesty licznych środowisk nauczycielskich i akademickich.

Andrzej Lepper w wywiadzie dla Newsweeka domaga się odwołania szefa TVP Bronisława Wildsteina. Zarzuca mu niesłowność. Politycy PiS bronią prezesa TVP.

Afera w służbie zdrowia na Wybrzeżu. W gdyńskim szpitalu załatwiano odsiadującym karę przestępcom zaświadczenia o chorobie nowotworowej. Przeprowadzano operacje oraz podmieniano wycinki przesyłane do badań. Dzięki temu przestępcy unikali więzienia.

Specjalna komisja sejmowa zakończyła prace nad nową ustawą lustracyjną. Po jej wejściu zniknie sąd lustracyjny, a kandydaci do funkcji zaufania publicznego będą musieli uzyskać zaświadczenie z Instytutu Pamięci Narodowej.

W sierpniu rozpocznie się proces lustracyjny Zyty Gilowskiej. Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Po oczyszczeniu z zarzutów jest możliwy jej powrót do rządu.

Połowę 50-milionowego budżetu PZPN związek wydaje na pensje dla rzeszy swoich pracowników. Takie są pierwsze wyniki kontroli skarbowej w zarządzającym polską piłką nożną PZPN.

580 śledztw w sprawie dziennikarzy prowadziły prokuratury w całym kraju w latach 1990-2006. Skazano 21 dziennikarzy. Obecnie trwa 18 śledztw i 20 procesów.

Kazimierz Marcinkiewicz 20 lipca objął fotel p.o. prezydenta Warszawy. Najnowsze sondaże dają mu dużą przewagę nad innymi kandydatami w wyścigu prezydenckim. Zaniepokojona jest Platforma Obywatelska. Szanse jej kandydatki Hanny Gronkiewicz Waltz gwałtownie zmalały.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego otrzymał 19 lipca wotum zaufania od Sejmu. W exposé premier zwrócił się przede wszystkim do wyborców. Obiecał sukces, który odczuć mają przeciętni obywatele. Było o mieszkaniach i autostradach oraz reformie finansów publicznych. Także o Kościele. - Godzić w tę instytucję, to godzić w fundamenty polskiego życia narodowego - mówił Jarosław Kaczyński.

Polacy pracujący na Wyspach Brytyjskich nie będą już musieli płacić podwójnych podatków. Polski rząd podpisał z Brytyjczykami konwencję regulującą tę sprawę.

Rodzice będą mogli odbierać ze szpitala płody poronione przed 22. tygodniem - zapowiedział wiceminister Bolesław Piecha.

W Łodzi okradziono Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Złodzieje zabrali komputery i na pewno wiedzieli, kogo okradają.

Nie czujemy się bezpiecznie. Ponad połowa Polaków boi się włamań do mieszkań. Drżymy przed napadami, rozbojami i kierowcami „na dwóch gazach”. Takie wyniki przynoszą badania TNS OBOP przeprowadzone na zlecenie policji.

Przez chwilę Polska obawiała się epidemii cholery. Wykryte u ofiary utonięcia z Jeziorka Czerniakowskiego zarazki cholery okazały się na szczęście nie tymi, które mogą wywołać zarazę.

Nawet do 100 tys. ton odpadów może trafiać każdego miesiąca do Polski zza granicy. Część z nich przywożona jest nielegalnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję