Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 31/2006, str. 4

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Les Combes
Grzegorz Gałązka

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Les Combes<br>Grzegorz Gałązka

Watykan zaniepokojony sytuacją na Bliskim Wschodzie

Wielkie zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej i Ojca Świętego Benedykta XVI sytuacją na Bliskim Wschodzie wyraził sekretarz stanu kard. Angelo Sodano. W oświadczeniu złożonym przed mikrofonami Radia Watykańskiego potępił on zarówno zamachy terrorystyczne, jak i podejmowane zbrojne działania odwetowe oraz wezwał do poszanowania prawa międzynarodowego, zwłaszcza wobec ludności cywilnej. Oto pełny tekst wypowiedzi Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej:
„Doniesienia napływające do nas z Bliskiego Wschodu są niezwykle niepokojące. Ojciec Święty Benedykt XVI i wszyscy jego współpracownicy śledzą ze szczególną uwagą ostatnie dramatyczne wydarzenia, które grożą przerodzeniem się w konflikt o międzynarodowych reperkusjach. Podobnie jak w przeszłości, również Stolica Apostolska potępia zarówno zamachy terrorystyczne jednych, jak i zbrojny odwet drugich. W istocie bowiem prawo danego państwa do obrony nie zwalnia z obowiązku poszanowania norm prawa międzynarodowego, przede wszystkim w tym, co dotyczy obrony ludności cywilnej.
W szczególny sposób Stolica Apostolska potępia obecnie atak na Liban, kraj wolny i suwerenny, i zapewnia o swej bliskości jego mieszkańców, którzy już tak wiele wycierpieli, broniąc swej niepodległości. Jeszcze raz staje się oczywiste, że jedyną drogą, godną naszej cywilizacji, jest szczery dialog zainteresowanych stron”.

Modlitwa „Anioł Pański”

Apel o pokój w Ziemi Świętej

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 16 lipca Papież Benedykt XVI zaapelował o pokój w Ziemi Świętej: „W ostatnich dniach wiadomości nadchodzące z Ziemi Świętej są dla wszystkich powodem nowych poważnych niepokojów, w szczególności ze względu na objęcie działaniami wojennymi także Libanu, oraz na liczne ofiary wśród ludności cywilnej. U źródeł tak bezlitosnych konfliktów leżą, niestety, obiektywne sytuacje pogwałcenia prawa i sprawiedliwości. Nie można jednak usprawiedliwić ani aktów terrorystycznych, ani odwetu, zwłaszcza gdy mają tragiczne następstwa dla ludności cywilnej. Taką drogą - jak pokazuje gorzkie doświadczenie - nie osiąga się pozytywnych rezultatów” - podkreślił Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że kilka kilometrów od Libanu, nad izraelskim miastem Hajfa, które także zostało ostatnio ugodzone, położone jest miejsce poświęcone Matce Bożej z Góry Karmel i zachęcił do modlitwy o pokój: „Prośmy Maryję, Królową Pokoju, aby wyprosiła u Boga podstawowy dar zgody, sprowadzając rządzących polityków na drogę rozsądku i stwarzając nowe możliwości dialogu i porozumienia. W tym celu wzywam Kościoły lokalne do specjalnej modlitwy w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie” - powiedział Benedykt XVI.

Wspomnienie Matki Bożej z góry Karmel

Reklama

W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 16 lipca w Les Combes Ojciec Święty nawiązał do obchodzonej tego dnia uroczystości Błogosławionej Dziewicy Maryi z Góry Karmel. Powiedział m.in.: „Szczęśliwym zbiegiem okoliczności dzisiejsza niedziela przypada 16 lipca, w dniu, gdy liturgia wspomina Błogosławioną Dziewicę Maryję z Góry Karmel. To wysokie pasmo wznosi się na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, właśnie na wysokości Galilei, na jego zboczach znajdują się liczne naturalne groty, w których mieszkali pustelnicy. Wybitnym wśród tych mężów Bożych był wielki prorok Eliasz, który w IX wieku przed Chrystusem bronił niezmordowanie czystości wiary w jedynego i prawdziwego Boga przed skalaniem kultami obcych bóstw. Właśnie z duchowości Eliasza narodził się „karmelitański” zakon kontemplacyjny, rodzina zakonna, która wśród swych członków ma wielkich świętych, takich jak Teresa z Avila, Jan od Krzyża, Teresa od Dzieciątka Jezus i Teresa Benedykta od Krzyża (w świecie Edyta Stein). Karmelici szerzyli wśród ludu chrześcijańskiego nabożeństwo do Błogosławionej Dziewicy z Góry Karmel, wskazując Ją jako wzór modlitwy, kontemplacji, oddania się Bogu. Maryja bowiem, jako pierwsza i w sposób niezrównany, uwierzyła i doświadczyła, że Jezus, Słowo Wcielone, jest szczytem spotkania człowieka z Bogiem.

Z komunikatu Rady „Iustitia et Pax”

W sprawie wolnego handlu

„Wolny handel winien się opierać na zasadach sprawiedliwości społecznej” - przypomniała Stolica Apostolska w komunikacie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, ogłoszonym 14 lipca przez watykańskie Biuro Prasowe. Dokument podpisali kard. Renato Martino i bp Giampaolo Crepaldi - odpowiednio przewodniczący i sekretarz tego urzędu. Jest to komentarz do wyników spotkania ministerialnego Światowej Organizacji Handlu (WTO), które odbyło się w stolicy Kataru - mieście Doha w dniach 29-30 czerwca.
Papieska Rada wyraziła ubolewanie, że posiedzenie to zakończyło się bez rozwiązania podstawowych zagadnień, stanowiąc kontrast z „intensywnością zaangażowania negocjatorów i pracowników WTO, aby zamknąć te obrady ogólnym porozumieniem”. Przedstawiciele watykańscy uznali złożoność obecnego kompromisu „z powodu obiektywnych trudności pośredniczenia między tak licznymi państwami o różnych interesach i oczekiwaniach”, a zarazem podkreślili nadzieje, jakie on w sobie zawiera.

Papieskie wakacje

Benedykt XVI gra na fortepianie, pracuje nad nową książką i encykliką

W Les Combes we włoskich Alpach Benedykt XVI gra na fortepianie - co pokazały w niedzielę 16 lipca wszystkie telewizje świata, korzystając z materiału udostępnionego przez watykański ośrodek telewizyjny CTV - ale również pracuje nad nową książką. Ujawnia to 18 lipca na łamach rzymskiego dziennika La Repubblica jego watykanista Marco Politi. Twierdzi on, że książka poświęcona będzie osobie Jezusa.
W zaciszu swej górskiej rezydencji Papież powrócił do pracy, którą rozpoczął jeszcze przed konklawe - dodaje Politi, który uważa, że będzie to w pewnym sensie dalszy ciąg encykliki Deus caritas est i deklaracji Dominus Iesus. Ten drugi dokument, poświęcony jedności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła, ogłosiła w 2000 r. Kongregacja Nauki Wiary, której prefektem był wówczas obecny Ojciec Święty i to on jako kard. Joseph Ratzinger podpisał deklarację.
Benedykt XVI pracuje też nad swoją drugą encykliką. Informuje o tym watykanista dziennika Il Messaggero Orazio Petrosillo. Prawdopodobnie Papież pisze encyklikę społeczną, mówiącą o pracy ludzkiej jako przedłużeniu dzieła stworzenia. „Ukaże chrześcijańską wizję pracy, jej znaczenie w życiu społecznym, jako konieczności i obowiązku człowieka” - pisze Orazio Petrosillo. Przypomina on, że w tym samym miejscu przed rokiem powstała encyklika Deus caritas est i nie wyklucza, że Papież mógłby jednocześnie pracować nad dokumentem końcowym synodu biskupów na temat Eucharystii, który odbył się jesienią. Na pewno zaś pisze przemówienia, które wygłosi w Bawarii, gdzie złoży wizytę w dniach 9-14 września.

Odwiedziny Karmelu

Podczas wakacji w Alpach Benedykt XVI pamięta w modlitwie o dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Do modlitwy o pokój szczególnie w tym regionie zachęcił siostry karmelitanki w Quart, które odwiedził 14 lipca w ramach pierwszej dłuższej wycieczki podczas tegorocznych wakacji w Dolinie Aosty.
„Wiemy, jak cierpi dziś ludzkość z powodu przemocy; bardzo cierpi w Ziemi Świętej, w Libanie i w innych miejscach świata” - powiedział Ojciec Święty do karmelitanek. Mówił im też o odczuwanym w Europie głodzie Boga.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję