Reklama

Sport

Drugi dzień olimpiady i mamy złoty medal

[ TEMATY ]

sport

Olimpiada

Igrzyska

Gettyimgines/eurosport

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami kolejny dzień olimpijskich zmagań. Polacy walczyli w kilku konkurencjach, jednak najjaśniejszym punktem naszej narodowej reprezentacji był bez wątpienia Kamil Stoch, który dosłownie nokautował rywali w konkursie skoków narciarskich na normalnej skoczni. W klasyfikacji medalowej na prowadzeniu umocnili się Norwegowie, którzy mają na swoim koncie już 7 krążków: 2 złote, srebrny i 4 brązowe. Drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji zajmują odpowiednio Holendrzy i reprezentanci USA.

Rywalizację o medale rozpoczęli dziś narciarze alpejscy. W zjeździe mężczyzn najlepszy okazał się 23-letni Austriak Matthias Mayer. Ze stratą zaledwie sześciu setnych sekundy do lidera na drugim miejscu uplasował się Christof Innerhofer z Włoch, trzeci był Norweg Kjetil Jansrud (ze stratą 10 setnych). Zaliczani do grona faworytów zjazdu Amerykanin Bode Miller i Norweg Aksel Lund Svindal zajęli odpowiednio 8. i 4. pozycję. Obrońca tytułu mistrzowskiego z Vancouver, Szwajcar Didier Défago był dopiero 14.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W konkurencji slopestyle, podobnie jak wczoraj w konkursie mężczyzn, triumfowała reprezentantka Stanów Zjednoczonych – Jamie Anderson. Amerykanka po pierwszym przejeździe zajmowała drugą pozycję, tracąc do prowadzącej Sarki Pancochovej z Czech 5,5 punktu. Czeszka w swoim drugim przejeździe doznała groźnie wyglądającego upadku – uderzyła głową o ziemię, w wyniku czego jej kask przełamał się na pół – jednak zdołała wstać o własnych siłach.

Srebrny medal w debiutującym na igrzyskach olimpijskich slopestyle’u (jako jedna z 12 nowych w stosunku do olimpiady w Vancouver konkurencji) zdobyła Finka Enni Rukajarvi (4. po pierwszym przejeździe), brąz natomiast przypadł Jenny Jones z Wielkiej Brytanii (po pierwszym przejeździe 5.).

Biegacze narciarscy rywalizowali dziś w biegu łączonym na 30 km (15 km stylem klasycznym + 15 km stylem dowolnym, czyli na dystansie dwukrotnie dłuższym niż wczoraj biegaczki). Zwyciężył w nim Szwajcar Dario Cologna, dla którego jest to drugi w karierze złoty medal olimpijski (na igrzyskach w Vancouver Szwajcar triumfował w biegu na 15 km stylem dowolnym), przed Szwedem Marcusem Hellnerem i Norwegiem Martinem Johnsrudem Sundbym – aktualnym liderem Pucharu Świata. Na dwóch kolejnych miejscach, tuż za podium, bieg zakończyli przedstawiciele gospodarzy: Maxim Vylegzhanin i Ilia Chernousov.

Reklama

Swoją postawą rozczarował z pewnością widziany w gronie faworytów Petter Jr. Northug z Norwegii, który ostatecznie uplasował się dopiero na 17. miejscu.

Polacy, Maciej Kreczmer, Paweł Klisz i Jan Antolec zajęli odległe pozycje.

Na dystansie 3000 m rywalizowały dziś panczenistki, wśród nich reprezentantki Polski. Katarzyna Bachleda-Curuś, choć teoretycznie zakończyła zawody na najwyższym spośród Polek (czyli siódmym) miejscu, nie może zaliczyć ich do udanych – została zdyskwalifikowana za przekroczenie linii oddzielającej jej tor od toru rywalki. Złoty medal, z czasem 4:00.34 min., wywalczyła jedna z faworytek Holenderka Irene Wust, druga była Czeszka Martina Sablikova (strata 1,61 s), brązowy medal przypadł natomiast reprezentance gospodarzy – Oldze Graf (+3.13). Pozostałe Polki – Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska zajęły odpowiednio 16. i 18. miejsce.

W rywalizacji biathlonowej kobiet (sprint na 7,5 km z dwoma strzelaniami – w pozycji leżącej i stojącej) doszło do historycznej sytuacji, w której mistrzyni olimpijska sprzed czterech lat – reprezentująca Słowację Anastasiya Kuzmina – zdołała obronić tytuł. Jej przewaga nad drugą Olgą Vilukhiną z Rosji wynosiła 19,9 s, nad trzecią, reprezentującą barwy Ukrainy Vitą Semerenko – 21,7 s. Najlepsza z biało-czerwonych, Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła 7. miejsce (1 pudło na strzelnicy), Monika Hojnisz, która strzelała bezbłędnie, była 21. Pozostałe Polki, Krystyna Pałka (1 niecelny strzał) i Magdalena Gwizdoń (2 pudła) zajęły odległe pozycje (odpowiednio 33. i 40.). Faworytki sprintu, Darya Domracheva i Tora Berger, wypadły poniżej oczekiwań, zamknęły bowiem pierwszą dziesiątkę w klasyfikacji.

Przed biathlonistkami jeszcze trzy biegi indywidualne: w najbliższy wtorek odbędzie się bieg pościgowy na 10 km, w piątek 14 lutego – bieg na 15 km, w poniedziałek 17 lutego natomiast panie zmierzą się w biegu ze startu masowego na 12,5 km.

Medale rozdano po trzech dniach rywalizacji drużynowej w łyżwiarstwie figurowym (pierwsze konkursy odbyły się na dzień przed ceremonią otwarcia igrzysk – 6 lutego). Z 75 punktami na koncie pierwsze miejsce na podium zajęła drużyna narodowa Rosji, drudzy byli Kanadyjczycy (65 punktów), trzeci natomiast – reprezentanci USA (60 punktów).

Reklama

W rywalizacji saneczkarzy odbyły się 3. i 4. przejazd jedynek mężczyzn. Nasz reprezentant, Maciej Kurowski, na półmetku rywalizacji zajmował 24. miejsce. Po trzecim przejeździe udało mu się awansować o jedną pozycję, którą utrzymał do końca, ostatecznie plasując się na 23. miejscu w klasyfikacji generalnej. Najlepszy w konkurencji jedynek okazał się Niemiec Felix Loch, srebrny medal przypadł reprezentantowi gospodarzy Albertowi Demchence, brąz – Arminowi Zoeggelerowi z Włoch.

Wisienką na torcie w drugim dniu zmagań olimpijskich okazał się konkurs skoków narciarskich, w którym ze znakomitej strony pokazali się Polacy. Po pierwszej serii skoków liderem był Kamil Stoch, a Maciej Kot i Jan Ziobro zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce. O ogromnym pechu może mówić Dawid Kubacki, który uplasował się na 31. pozycji.

W drugiej serii pozycji nie zdołał utrzymać Ziobro, który spadł z 9. na 13. miejsce, Maciej Kot zachował 7. lokatę. Złudzeń rywalom nie zostawił natomiast Kamil Stoch – Polak zdeklasował wszystkich, osiągając 12,7-punktową przewagę nad drugim w klasyfikacji Słoweńcem Peterem Prevcem. Brązowy medal przypadł Andersowi Bardalowi z Norwegii. Złoty medal Stocha jest trzecim w historii polskich startów na zimowych igrzyskach olimpijskich krążkiem z najcenniejszego kruszcu (po medalach Wojciecha Fortuny i Justyny Kowalczyk), piętnastym w ogóle. Kolejny konkurs skoków odbędzie się na dużej skoczni w najbliższą sobotę.

W drugim dniu zmagań olimpijskich odbyły się kolejne mecze grupowe w hokeju kobiet (grupa B). Rosjanki pokonały reprezentantki Niemiec 4:1, mecz Szwecja – Japonia zakończył się wynikiem 1:0.

2014-02-09 21:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny etap OTK 2018 rozstrzygnięty

Niedziela podlaska 11/2018, str. I

[ TEMATY ]

teologia

Olimpiada

Ks. Marcin Gołębiewski

Uczestnicy diecezjalnego etapu XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

Uczestnicy diecezjalnego etapu XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

Dziewiętnastu uczniów z dziewięciu szkół z terenu naszej diecezji 7 marca br. przystąpiło do diecezjalnego etapu XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

Spotkanie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie.Hasło tegorocznego konkursu to „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Uczestnicy przez 45 min pisemnie odpowiadali na pytania testowe. Prace sprawdzała komisja pod kierunkiem ks. prał. Tadeusza Syczewskiego – rektora WSD w Drohiczynie. Pamiątkowe dyplomy i nagrody zarówno uczestnikom, jaki i laureatom konkursu wręczył bp Tadeusz Pikus. Ekscelencja pogratulował zwycięzcom. Wyraził wdzięczność i uznanie zarówno przybyłej młodzieży, jak i nauczycielom przygotowującym do konkursu. Podkreślił wagę i znaczenie tematu olimpiady, jakim jest pokój.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję