Reklama

Świat

Abp Depo: Zaufajmy Bogu na wzór Maryi

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: - Ksiądz Arcybiskup przyjeżdża po raz pierwszy na Ad limina. Prosimy o podzielenie się swoimi doświadczeniami z tych pierwszych dni pobytu u Ojca Świętego i w kongregacjach.

Abp Wacław Depo: - Bardzo jestem wdzięczny za te spotkania u grobów apostolskich i z papieżem Franciszkiem, dlatego że dane mi jest rzeczywiście po raz pierwszy uczestniczyć w takiej wizycie. Trzeba ją widzieć w kategoriach zadania tego roku, który Kościół w Polsce przeżywa pod hasłem ”Wierzę w Syna Bożego”. Ta nasza wiara w Jezusa jako Zbawiciela łączy się z wiarą w Kościół, a dzisiaj hasło „Jezus TAK, Kościół NIE, jest na porządku dziennym. I to nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Polsce. Czyli że Kościół nie jest odbierany w kategoriach wiary, tylko instytucji czysto ludzkiej. Dlatego jestem wdzięczny Panu Bogu za tę wizytę. Możemy tutaj dopełnić te formy artykułu wiary, że wiara w Jezusa jest również wiarą w Kościół. Nie ma Kościoła poza Jezusem. Bardzo się cieszę, że na samym początku naszej wizyty mieliśmy Mszę św. w Bazylice Santa Maria Maggiore , czyli w kościele poświęconym Matce Bożej, która jest pewną drogą - podkreślam PEWNĄ - drogą do Jezusa, dlatego że jej sposób przeżywania wiary, czyli uwierzenia w łaskę od Boga, a jednocześnie trwania przy Jezusie we wszystkich jego tajemnicach - jest również naszą drogą. Mówią to jako biskup częstochowski, którego zadaniem dzisiaj jest trwać razem z Maryją i wsłuchiwać się w to, co Jej Syn powie. Dlatego ta wiara, wiara w Syna Bożego na wzór Maryi jest nam tutaj potwierdzona bardzo często na różnych drogach i różnych spotkaniach.

- A kiedy Ksiądz Arcybiskup odwiedza różne kongregacje i przedstawia się, że jest z Jasnej Góry, z Częstochowy, czy jest to bliskie tym, którzy pracują w Watykanie?

- Pierwszą łaską, którą otrzymałem wchodząc na spotkanie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów był obraz Matki Bożej Częstochowskiej na głównej ścianie po prawej stronie. Dlatego uśmiechnąłem się, że Ona już mnie tam uprzedziła. Ja przychodzę po raz pierwszy, a Ona jest już tu obecna w tym naszym ukochanym obrazie. Dzisiaj byliśmy w Radzie ds. Służby Zdrowia i również ten akcent maryjny i jasnogórski się pojawił przez abp. Zimowskiego. Dlatego gdziekolwiek przebywamy np. dzisiaj w Bazylice św. Jana na Lateranie też jest w bocznej kaplicy Matka Boża Częstochowska. Kult maryjny jest duszą polskiego katolicyzmu, i on musi być nie tylko potwierdzony jako dziedzictwo, ale pomnożony przez nasz sposób zaufania Panu Bogu. Nie znajduję piękniejszego określenia, jak życzenia Ojca Świętego Benedykta XVI jeszcze przed jego ustąpieniem z urzędu, kiedy mówił nam, Polakom, na progu roku 2013, żebyśmy na nowo zaufali Bogu we wszystkim właśnie na wzór Maryi i to jest to dla nas ciągle zadanie.

Reklama

- Ksiądz Arcybiskup został wybrany przez Episkopat Polski jako odpowiedzialny za środki społecznej komunikacji. Odbyło się już spotkanie w komisji papieskiej Komisji ds. środków społecznego przekazu.

Tak, spotkanie z abp. Claudio Maria Celli który, przewodzi tej radzie, było bardzo budujące. Po wysłuchaniu naszej relacji, która dotyczyła spraw określanych „darem” dla Kościoła, a takim np. jest sprawa diecezjalnych rozgłośni katolickich, podlegających bezpośrednio biskupom, które w 19 miejscach w Polsce przekazują prawdę związaną z ewangelizacją i służą misyjności Kościoła. Ale trzeba podkreślić ich znaczenie dla formacji stałej naszych wiernych.

Abp Celli pokazał nam różne statystyki związane z sieciami społecznościowymi. Facebook czy Twitter czy internet w ogóle to całe pole do pozyskania. W sieci wolność wyboru danej stacji lub danego miejsca rzeczywiście zależy od każdego człowieka. I dlatego tutaj trzeba wzmocnić - ja to podkreślam i będę zawsze podkreślał - naszą modlitwę do Ducha Świętego. Nie chciejmy polegać tylko na własnym rozeznaniu, ale prośmy o światło Ducha Świętego, w tym co czytamy, w tym co oglądamy, żeby to umieć przefiltrować. Trzeba się pytać, czy to jest prawdziwe, czy to jest dobre i czy to jest konieczne. To są takie trzy sita, które trzeba zawsze brać pod uwagę, kiedy się człowiek napełnia daną treścią czy obrazem, a później to przekazuje innym. Jeśli potraktujemy to tylko w kategoriach spożywania tego materiału, to możemy nie rozeznać, gdzie jest prawda, gdzie jest kłamstwo, gdzie jest dobrą, gdzie jest zło.

Reklama

Podkreślaliśmy w tym spotkaniu formację związaną ze studiami na uniwersytetach, takich jak KUL, UKSW czy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Na każdym miejscu, gdzie się spotykamy, podkreśla się wartość, jak i również zadanie Radia Maryja oraz Telewizji Trwam. Nieustanne powraca pytanie, jaka byłaby Polska, jaki byłby dzisiaj jej kształt od strony wewnętrznej, gdyby nie było tego katolickiego środka społecznego przekazu. Tutaj nie chodzi o dzielenie się na lepszych i gorszych tylko chodzi o to, że każdy może korzystać z tego przekazu. Tutaj jest pewna niesprawiedliwość w stosunku do Ojca założyciela, że on jest dzisiaj nadal tak mocno atakowany - w kabaretach, takich czy innych odniesieniach. Jak się pokazuje ojciec dyrektor - już jest obraz negatywny, a nie widzi się tego w całości, tych dzieł ewangelizacyjnych - radio, telewizja, „Nasz Dziennik” czy Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej. Jest to dobro, które już kształtuje pokolenia, już dzisiaj biorące wolności i prawdę w swoje ręce. Dlatego chciejmy dziękować Bogu, że możemy się dalej rozwijać i bardziej profesjonalnie przygotowywać do służby a nie do manipulacji.

WYPOWIEDŹ AUDIO


2014-02-06 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowe wyzwania.

2020-07-04 19:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Jarosław Grabowski

pielgrzymowanie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim redaktorem naczelnym „Niedzieli” porusza temat pielgrzymowania w obliczu pandemii. Pełny zapis rozmowy TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Kielce: wkrótce święcenia biskupie abp. nominata Jagodzińskiego

2020-07-06 21:23

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

diecezja.kielce.pl

Święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego odbędą się w sobotę 18 lipca w bazylice kieleckiej, przez posługę abp. Jana Romeo Pawłowskiego – delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej oraz współkonsekratorów: abp. Salvatore Pennacchio – nuncjusza apostolskiego w Polsce. W niedzielę 19 lipca odbędzie się jego Msza św. prymicyjna w rodzinnym Małogoszczu.

Pochodzący z diecezji kieleckiej kapłan został mianowany przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Przyjął zawołanie „Na krańce świata” („In fines orbis”).

Jak powiedział KAI arcybiskup nominat – spodziewa się gości z Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Litwy i USA, choć sytuacja epidemiczna jest nadal trudna i determinuje podróże międzynarodowe.

Przyszły arcybiskup jest inkardynowany do diecezji kieleckiej. Zna języki obce: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Pasją duchownego jest pisanie książek i podróże oraz poznawanie świata. Obecnie przygotowuje publikację – zbiór opowiadań dotyczący peryferii miast europejskich.

Dla dobrego funkcjonowania organizmu i owocnej pracy, wydaje mi się, potrzebny jest także odpoczynek, i świeże spojrzenie, które można uzyskać w pewnych okolicznościach, dopiero z pewnego dystansu – mówi arcybiskup tłumacząc swoje pisarskie hobby. Do jego ulubionych zajęć należy także jazda konna i na rowerze.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r.

Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi, pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie.

Ks. Jagodziński jest autorem kilku książek, m.in.: „Na przedmurzu chrześcijaństwa... : błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja”, (Jedność 2009); „By łamać chleb i składać dziękczynienie: kapłaństwo w pismach niektórych Ojców Apostolskich”,(Jedność 2010); „Wiara kapłana”(Petrus 2014).

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Caritas

2020-07-07 13:46

Paweł Wysoki

W Domu Zawierzenia w Firleju dobiega końca pierwszy turnus Wakacyjnej Akcji Caritas.

Przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych, z końcem czerwca rozpoczęły się wakacje z Bogiem dla potrzebujących dzieci z archidiecezji lubelskiej. W tym roku zaplanowane są dwa turnusy nad jeziorem Firlej, w dn. 29 czerwca - 8 lipca oraz od 18 do 27 sierpnia.

- Sytuacja finansowa lubelskiej Caritas jest bardzo trudna, ale nie mogliśmy zrezygnować z zapewnienia wakacji dzieciom, dla których kolonie z Caritas są jedyną formą wypoczynku - mówi Mateusz Jocek, rzecznik CAL. Oferta skierowana jest do dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, wielodzietnych oraz z placówek opiekuńczo - wychowawczych i rodzin zastępczych. - Chcemy, aby czas spędzony na wakacjach z Caritas był przepełniony miłością, nadzieją, rozmową, wspólnotą i Bogiem. Zabawy integracyjne, warsztaty artystyczne, festiwale piosenki i turnieje wiedzy to tylko część atrakcji i zajęć przygotowanych dla najmłodszych. Cel to dodać im „skrzydeł” - mówi M. Jocek. W pierwszym turnusie, który już jutro dobiegnie końca, pod opieką ks. Pawła Tomaszewskiego, wicedyrektora lubelskiej Caritas i wychowawców - wolontariuszy, wypoczywała m.in. młodzież ze Szkolnego Koła Caritas w Sawinie oraz podopieczni domów dziecka w Krasnymstawie i Opolu Lubelskim.

Pobyt dzieci w „Domu Zawierzenia” nad Firlejem współfinansowany jest w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego dotyczącego organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 r. przez Wojewodę Lubelskiego, w imieniu którego działa Lubelski Kurator Oświaty.

Organizacja wypoczynku w dobie epidemii nakłada na Caritas konieczność pokrycia dodatkowych kosztów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego. W związku z tym CAL zwraca się z prośbą o przekazywanie środków ochrony osobistej lub pieniędzy na ich zakup (nr konta 46124015031111000017528351 z dopiskiem Fundusz Caritas Dzieciom).

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję