Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

4 marca. Dzień św. Kazimierza, królewicza. Jego relikwie znajdują się w królewskiej kaplicy wileńskiej katedry. Wilno, ziemia wileńska. I ludzka tęsknota... Cofam czas... Nasz Wieczór wspólnego śpiewania w Jaworze na Dolnym Śląsku. Gdy Wieczór mija, otrzymuję list od żyjącej w Jaworze wilnianki - Izabeli Gojżewskiej. Jej słowa: „(...) Przekazuję piosenki śpiewane w Wilnie do 1946 r. i na Pomorzu. Pomogły nam przetrwać ciężkie życie i przeżyć je godnie i uczciwie (...). Moja Babcia na cmentarzu Na Rossie spoczywa i co mogła, to mi przekazała. W sierpniu 2002 r. odwiedziłam Wilno. Byłam na Rossie. Pan kierowca chciał ze mną iść do zarządu, aby dowiedzieć się, gdzie pochowana jest Babcia, bym mogła stanąć na tym skrawku ziemi. I cóż bym wystała? - «Zejdź z tej ziemi, tu już kilku ludzi pochowano, nie zakłócaj im spokoju». I miała rację moja Babcia Izabela Czerniawska. Zawsze przecież dbała o bliźnich. Bez niczyjej krzywdy, ciężko pracując, żywiła swoją rodzinę, swoje ukochane dzieci... I do tego dała im więcej. Dała im skrawek nieba wileńskiego, posag na całe życie. Nie zapewniła swym bliskim majątku, który można było sprywatyzować, skolektywizować i co tam jeszcze. Żyła biednie, lecz uczciwie, dawała bliskim czarny chleb, ciężko zapracowany - i niebo. Babciu, ten skrawek nieba wileńskiego trwa przy nas do dzisiaj, przekazały mi go: moja mama Zofia i moja siostra Janina, starsza ode mnie o 10 lat. Janka celowała w znajomości tradycji, poezji, muzyki - w tym, co wileńską kulturę stanowi. Wilno opuściłam w wieku 5 lat - wileńskie niebo pozostało ze mną do dzisiaj (...). W ubogim domku Babci Izabeli pociechą po trudnym dniu były rodzinne wieczory, recytowanie wierszy poetów polskich, śpiewanie pieśni... Codziennie też Janka opowiadała bajki wyczytane z księgi bajek wileńskich. Nie, nikt jej tego nie kupił. Janka podczas wojny chodziła po zburzonych ulicach i w rozbitych podczas bombardowań domach szukała, być może, jedzenia. Znalazła książki. To głodne dziecko przydźwigało ten skarb do domu, przeczytało - i opowiadało mi z fotograficzną wprost dokładnością. A potem sama układała bajki, zachęciła i mnie do tego - i każdego wieczoru każda z nas opowiadała drugiej bajkę... Zamiłowanie do czytania książek moja Mama wyniosła także z domu Babci Izabeli. Czytało się je na głos, omawiało. Nasze rodziny znały wszystkie przypowieści biblijne - a dzieci znały «na wylot» Biblię dla dzieci. Bo jakież to byłoby niebo wileńskie bez Boga? Od zawsze w każdym domu wisiał obrazek Matki Bożej Ostrobramskiej. Był tak powieszony, że schylał się lekko ku modlącej się rodzinie. Tak wisiał w Wilnie. Wybiegłam z siostrami na łąkę pełną przylaszczek i zbierałam je, zbierałam... «Dla kogo zbierasz?» - ktoś zapytał. «Dla Bozinki» - odpowiedziałam, mając na myśli Matkę Bożą Ostrobramską... Janka opowiadała mi też o wileńskich obyczajach. Oto «Kaziuk» - kiermasz ku czci św. Kazimierza, królewicza. Była i o tym piosenka:

Reklama

Hej, kiermaszów gotów czas:
gwizdki tu - trąbki tam!
Całe Wilno spieszy wraz
do Kaziuka bram,
obwarzanków duży stos:
chrup, chrup, chrup, chrup - cały wian!
Całe Wilno śpieszy wraz
do Kaziuka bram.

Niebo wileńskie. To, które pozwoliło mi przetrwać tak trudne życie. Nadal idę przez to życie z piosenką - tą wileńską, i tą ułożoną przez siebie, swoją własną. Z różańcem, który tak jak czarny Różaniec z Wilna mojej Mamy - łączy mnie z Nią i z niebem...”.

Pani Izabela przekazała mi ułożoną przez siebie i swoją starszą siostrę Halinę piosenkę Wileńszczyzna, pełną miłości do ziemi rodzinnej. Szczęść Boże, Pani Izabelo. Serdecznie dziękuję.

Wileńszczyzna

Słowa: Halina Gojżewska
Muzyka: Izabela Gojżewska

O wy, góry, lasy, gaje
I szkliste jeziora,
Za którymi słonko wstaje,
Kiedy ranna pora.
Wy, wileńskie nędzne chaty,
W tym ubóstwie swoim -
Czemu wy tak, strzechy stare,
Drogie w sercu moim?
Smutniej tutaj ptaszek śpiewa,
Smutniej jodły szumią,
Słońce smutniej blask rozsiewa
Nad tęskną zadumą.
A jednak coś tutaj koi,
Coś serce zachwyca...
Cicho kładzie dłonie swoje
Wileńska tęsknica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję