Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy prowincjał dominikanów

O. Krzysztof Popławski został 4 lutego w Krakowie wybrany nowym prowincjałem polskich dominikanów. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prowincjała - o. Macieja Ziębę.
Wyboru nowego przełożonego prowincjalnego dokonali na drodze demokratycznego głosowania delegaci przybyli z wszystkich klasztorów należących do polskiej prowincji. Zgromadzili się oni na kapitule, której zadaniem, obok wyboru nowego prowincjała, jest omówienie bieżących spraw prowincji oraz wyznaczenie celów na przyszłość.
Kadencja nowego prowincjała potrwa 4 lata. Po tym okresie może zostać wybrany na drugą kadencję. Urząd prowincjała można sprawować tylko dwa razy pod rząd.
O. Krzysztof Popławski ma 42 lata. Urodził się w Ostródzie, studiował geografię w Toruniu. W 1988 r. wstąpił do dominikanów. Ukończył studia licencjackie z zakresu teologii duchowości na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był duszpasterzem szkół średnich w Krakowie, dominikańskim promotorem powołań i przeorem klasztoru w Gdańsku. 3 lata spędził na misjach w Tajwanie i Chinach. Przez ostatnie kilka miesięcy mieszkał w klasztorze poznańskim, gdzie podjął studia doktoranckie z teologii.
Polska prowincja dominikanów liczy ponad 400 członków - kapłanów i braci kooperatorów. Mieszkają oni w 18 klasztorach w Polsce oraz w placówkach w USA, Niemczech i na Białorusi. Dominikanie w Polsce wyspecjalizowali się głównie w prowadzeniu duszpasterstw akademickich i młodzieżowych oraz ośrodków informacji na temat sekt. Są znanymi i cenionymi kaznodziejami, spowiednikami, kierownikami duchowymi.

Piotr Chmieliński

Rusza projekt rządowy - „Dzieciństwo pod ochroną”

„Dzieciństwo pod ochroną” - to hasło projektu rządowego, który ma przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. Szczegóły przedstawili 7 lutego na konferencji prasowej w Warszawie podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister zdrowia Zbigniew Religa oraz minister pracy i polityki socjalnej Krzysztof Michałkiewicz. Rocznie w Polsce w wyniku maltretowania przez najbliższych umiera od kilkanaściorga do kilkudziesięciorga dzieci.
Program obejmuje działania czterech resortów: edukacji, zdrowia, sprawiedliwości oraz pracy i polityki społecznej.
Jak ma zachować się lekarz, który odkrywa, że dziecko trafiło do szpitala wskutek pobicia przez rodziców? Co mogą zrobić sąsiedzi, szkoła, społeczność lokalna? - O tym właśnie ma informować program „Dzieciństwo pod ochroną” - wyjaśniła min. Kluzik-Rostkowska, odpowiedzialna w swoim resorcie za sprawy rodziny.
Minister chce uwrażliwić na problem, poprawić koordynację działań na rzecz maltretowanych dzieci - środowiska medycznego, policji, szkoły, wspólnot sąsiedzkich, poinstruować społeczeństwo, jak reagować w przypadku wykrycia tego typu przestępstw, zmienić przepisy prawne, umożliwiające takie działanie.

Zmarł ks. prof. Władysław Prężyna

7 lutego br. w Lublinie zmarł ks. Władysław Prężyna - profesor psychologii, pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Miał 73 lata. Specjalizował się w psychologii społecznej i psychologii religii.
Ks. prof. dr hab. Władysław Prężyna był kapelanem honorowym Ojca Świętego, kanonikiem honorowym Kapituły Archikatedralnej w Lublinie, profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Urodził się 20 czerwca 1933 r. w Wierzchowiskach k. Janowa Lubelskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r., a następnie studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1956-1960 ukończył studia w specjalizacji filozoficzno-psychologicznej na Wydziale Filozofii KUL-u, w roku 1968 otrzymał stopień doktora z filozofii w zakresie psychologii, w 1978 r. habilitował się w zakresie psychologii społecznej i psychologii religii. W 1990 r. odebrał tytuł naukowy profesora, a w 1998 r. - profesora zwyczajnego.
Od roku 1963 aż do śmierci był pracownikiem naukowo-dydaktycznym KUL-u, ostatnio pełnił funkcję kierownika Katedry Psychologii Społecznej i Psychologii Religii na Wydziale Nauk Społecznych. Był także dyrektorem Studium Poradnictwa i Psychoterapii dla Duchowieństwa KUL-u, wykładowcą psychologii pastoralnej i psychologii ogólnej w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie.
Pełnił funkcję członka Rady Kapłańskiej Archidiecezji Lubelskiej, był przewodniczącym Komisji do spraw Nauczania i Wychowania Alumnów Seminarium (od 1980) oraz członkiem Komisji do spraw Personalnych (od 2001).

Tydzień w Polsce

1 kwietnia 2006 r. na Wawelu planowane jest uroczyste zakończenie prac trybunału rogatoryjnego, który w Polsce przesłuchuje świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

Odbyło się spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem. Towarzyszyli im sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera i sekretarz stanu Zbigniew Derdziuk. Podczas spotkania omówiony został stan przygotowań do pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI, podjęta została także próba określenia tematyki spotkań Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu RP oraz Kościelnej Komisji Konkordatowej. Pierwsze w tym roku spotkanie miało miejsce w ramach stałych kontaktów Rządu RP z Episkopatem Polski i odbyło się w Kancelarii Premiera Rządu RP.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz i Komitet Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi wystosowali do społeczności muzułmanów specjalne przeprosiny w związku z przedrukowaniem z zachodnich gazet przez Rzeczpospolitą karykatur Mahometa. Redaktor naczelny Rz Grzegorz Gauden powiedział butnie, że nie przekroczył granicy wolności słowa i nie będzie przepraszał pod groźbą skierowania jego sprawy do prokuratury. Tymczasem polscy muzułmanie ewentualne wniesienie sprawy do prokuratury uzależniają od zamieszczenia przeprosin na pierwszej stronie gazety. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów uznała m.in., że działanie Rz jest „krokiem w stronę bezmyślnej agresji i źle interpretowanej wolności”.

W gruzowisku hali Międzynarodowych Targów Katowickich znaleziono 64. ofiarę śmiertelną.

Marek Zając z Tygodnika Powszechnego otrzymał dziennikarską Nagrodę im. bp. Jana Chrapka „Ślad” 2006. Uroczystość odbyła się w rezydencji Prymasa Polski w Warszawie.

Prezydent Lech Kaczyński odbył oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Lech Kaczyński wręczył akt powołania na przewodniczącą KRRiT Elżbiecie Kruk. Podkreślił m.in., że Rada ma za zadanie „obiektywnie informować obywateli”.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę stwierdzającą wygaśnięcie mandatu prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Władza w mieście do najbliższych wyborów prezydenta Warszawy sprawowana będzie komisarycznie.

Rząd przyjął założenia do ustawy o ratownictwie medycznym.

Zarys programu mieszkaniowego rządu przedstawił w Kielcach premier Kazimierz Marcinkiewicz. Zapowiedział, że tylko dzięki jednej ustawie w ciągu 6 lat powstanie 350 tys. mieszkań; ma się to odbywać przez dofinansowanie połowy odsetek z kredytów hipotecznych.

Weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, przyjęta przez Sejm 29 grudnia 2005 r. Rodzice, którym 9 listopada 2005 r. i później urodziło się dziecko, mają prawo do jednorazowego świadczenia wynoszącego 1000 zł.

W radomskich zasobach archiwalnych IPN-u odnaleziono tekst dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego, który zawiera m.in. bardzo restrykcyjny wobec Kościoła katolickiego art. 35, który został usunięty z dekretu opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 14 grudnia 1981 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia w kraju w styczniu br. wzrosła do 18,1% (z 17,6% w grudniu 2005 r.). Bez pracy pozostaje prawie 2,9 mln osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Ks. Michał Rapacz

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, pasterz według Serca Chrystusa, wierny i szlachetny świadek Ewangelii aż do daru z własnego życia, był odtąd nazywany Błogosławionym, oraz aby co roku jego wspomnienie mogło być obchodzone dwunastego maja, w dniu jego narodzin dla nieba”.

CZYTAJ DALEJ

Na synodzie jak w Kanie Galilejskiej [relacja + wideo]

2024-06-15 09:52

ks. Łukasz Romańczuk

Synodalny Zespół z parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu

Synodalny Zespół z parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu

Rozpoczęły się czerwcowe Rejonowe Spotkania Synodalne. Jako pierwsi rozpoczęli wierni z dekanatów: trzebnickiego, milickiego i prusickiego. Swoje spotkanie odbywali w Koniowie, a spotkanie prowadził o. Oskar Maciaczyk OFM.

Każde spotkanie synodalne to okazja do wspólnotowej modlitwy, wysłuchania ciekawej konferencji związanej z danym tematem oraz okazja do rozmów między parafialnych czy dekanalnych podczas agapy. Tym razem tematem przewodnim były słowa: “Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn”. Słowa te są słowami przewodnimi II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej i nawiązują do Ewangelii z Kany Galilejskiej i słów Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

kard. Semeraro

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Publikujemy treść homilii kard. Marcello Semeraro:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję