Wspólnota seminarium duchownego jest szczególnym kustoszem pamięci o błogosławionym kapłanie. Tutaj znajduje się pokój ks. Balickiego – swoista izba pamięci, zawierająca pamiątki i przedmioty, którymi posługiwał się kapłan. Tutaj też przechowywane są najcenniejsze źródła mówiące o jego życiu, działalności i spuściźnie pisarskiej. Dlatego też to właśnie w tym środowisku zrodził się pomysł sesji naukowej poświęconej byłemu rektorowi przemyskiego seminarium. Pomysłodawcą wydarzenia był metropolita przemyski abp Adam Szal, który szczególnie zależy na pamięci i żywym kulcie bł. ks. Jana Balickiego.
Konferencje naukową rozpoczął ks. Konrad Dyrda, który wprowadził w tematykę konferencji, a zarazem przywołał wydarzenia kluczowe dla życia seminaryjnego i postaci bł. ks. Jana Balickiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsza część konferencji poświęcona była dwóm zagadnieniem. Ks. dr Michał Mierzwa z diecezji sandomierskiej przedstawił temat: bł. ks. Jan Balicki – sługa miłosiernego Ojca, natomiast ks. dr Jakub Nagi z diecezji rzeszowskiej przedstawił temat: Aktualność duchowości kapłańskiej według bł. ks. Jana Balickiego.
Reklama
Ks. Mierzwa przytaczając życiorys błogosławionego wskazywał na takie wydarzenia z jego życia, które ukazywały heroiczną miłość bliźniego. Aktualność duchowości kapłańskiej według ks. Balickiego to temat drugiego wykładu konferencji. W nim, ks. Nagi rozpoczynając przedłożenie wyjaśnił pojęcie powołania i duchowości kapłańskiej, aby następnie wyjaśnić ja realizowały się one w życiu i posłudze ks. Balickiego. Powyższe wystąpienia miały charakter akademicki, ukazujący chronologiczne wydarzenia z życia błogosławionego, ale także głębię jego modlitwy, duchowości i heroizm w podejmowaniu posługi na rzecz bliźniego.
Druga część sesji naukowej miała charakter wspomnień z beatyfikacji i powstawania biograficznej książki o ks. Janie.
Abp Józef Michalik w swoim wystąpieniu mówił o nieznanych dotąd faktach poprzedzających beatyfikację. W drugiej części ks. Zbigniew Suchy – redaktor Niedzieli Przemyskiej, autor książki Mocarz Pokory, ukazującej życie ks. Jana Balickiego opowiadał o tym, jak ta książka powstała. Święci żyją w życiu, którzy ich naśladują – te słowa abp Michalika wskazują, że postać bł. ks. Balickiego w dalszym ciągu jest zadaniem i wzywaniem dla wszystkich, którzy choć przez chwilę zetkną się z postacią pokornego kapłana.