Reklama

Jasna Góra

Posłowie i senatorowie w pielgrzymce na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

parlament

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Jubileuszowa, bo 25. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich przybyła na Jasną Górę tradycyjnie 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego. Ok. 40 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych, głównie Prawa i Sprawiedliwości, modliło się w intencji Ojczyzny.

„Jak co roku przyjeżdżamy przed oblicze Królowej Polski, żeby modlić się w intencji naszej Ojczyzny, żeby modlić się o to, aby Polska była krajem, w którym władza szanuje naszą tożsamość narodową, w którym władza szanuje fundamenty, wokół których zbudowana jest nasza tożsamość, aby słowa Tego, który był najwybitniejszym z Polaków, a który w 2014 r. będzie świętym, mówiące o tym, że demokracja pozbawiona wartości przeradza się w jawny albo ukryty totalitaryzm, były memento dla rządzących – mówi Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. – A w Polsce depozytariuszem tych wartości jest Kościół katolicki, a więc wszyscy ci, którzy godzą w Kościół katolicki, godzą w naszą tożsamość narodową”. Zapytany o miejsce, do którego co roku pielgrzymują polscy parlemaentarzyści, Mariusz Błaszczyk odpowiada: „To miejsce wyjątkowe, w Polsce to miejsce, w którym zawierzamy Matce Bożej Królowej Polski naszą przyszłość, naszą wolność i naszą tożsamość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To jest jeden z najważniejszych dni w pracy parlamentarnej , kiedy możemy przyjechać na Jasną Górę w dniu Pielgrzymki Parlamentarzystów podziękować Matce Bożej za wszystkie łaski, jakich doświadczyliśmy, i pokornie prosić o opiekę – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł PiS – To jest dzień wyjątkowy, wzruszający, i dla nas wszystkich bardzo ważny. 2 lutego to jest dzień przypisany polskim parlamentarzystom. To my tutaj dzisiaj pielgrzymujemy, aby sprawy naszej umiłowanej Ojczyzny zawierzyć Matce Bożej”.

„Myślę, że wszyscy przyjeżdżamy w intencji Ojczyzny, a każdy z nas ma swoje indywidualne, takie najbliższe, rodzinne intencje. To jest tradycja parlamentarna, ale to jest przecież tradycja narodowa. To jest piękne święto dla nas” – podkreśla Anna Fotyga, posłanka PiS. Tłumacząc niższą frekwencję na pielgrzymce, niż w latach ubiegłych, posłanka mówi: „W bardzo wielu okręgach są również ważne Msze za Ojczyznę, my się po prostu dzielimy, a ja chciałam być tutaj”. A posłanka Jadwiga Wiśniewska dodaje: „Ta niewielka liczba, no nie chciałabym nikogo oceniać, na pewno parlamentarzyści w swoich parafiach to święto Matki Bożej Gromnicznej przeżywają, ale chciałabym, żeby nas tu było 460, pewnie wtedy sprawy Ojczyzny szłyby w lepszym kierunku. Ale cieszę się bardzo, że reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości, w której mam zaszczyt być parlamentarzystą, jest jak co roku najliczniejsza”.

Reklama

Jak podkreśla ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów polskich i kapelan kaplicy sejmowej, doroczne pielgrzymki posłów i senatorów na Jasną Górę są niejako „obowiązkowe”. „Musimy sobie u Matki Bożej znowu zdać rachunek sumienia z tego, kim jesteśmy jako parlamentarzyści w służbie Ojczyzny, ale też i jako chrześcijanie, jako katolicy, którzy przychodzą do swej Matki, aby po roku działalności parlamentarnej zawierzyć Matce Bożej wszystkie sprawy Ojczyzny, Kościoła”.

Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od złożenia wieńca i kwiatów przed Epitafium Smoleńskim – płaskorzeżbą poświęconą pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie, w Kaplicy Różańcowej, wzięli udział w spotkaniu z arcybiskupem seniorem arch. częstochowskiej Stanisławem Nowakiem. Ks. arcybiskup wygłosił dla nich konferencję o antropologii chrześcijańskiej.

Następnie uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia świec z racji przypadającego święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego także świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Reklama

Zebranych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. „Parlamentarzyści to są ludzie, którzy zostali wybrani z woli Bożej przez naród, postawieni ‘na świeczniku’ w tym domu, którym jest nasza Ojczyzna. Jezus mówi, że światła nie stawia się pod stołem, ale na świeczniku. To jest dar, i jednocześnie zobowiązanie, i chcemy tutaj przed Bogiem sobie zawsze o tym przypominać” – powiedział o. podprzeor.

W homilii abp senior Stanisław Nowak mówił o posłuszeństwie wobec prawa Bożego. „Mamy być praworządni i prawowierni, mamy się posługiwać w życiu prawem Bożym” – podkreślił. „Wszyscy powinni się kierować tym prawem Boskim, przykazaniami, Dekalogiem – mówił – Wszyscy, szczególnie parlamentarzyści muszą być przykładem tej dokładności w zachowywaniu prawa, przestrzeganiu prawa, również praw państwowych, które przecież jak są mądre, dobrze ustawione, są na przedłużeniu przykazań Boskich”.

„Parlamentarzyści są powołani do tego, żeby ustanawiać prawa – kontynuował kaznodzieja – Wielkie powołanie ustanawiać mądre prawa, dobre prawa, dla ludzi, bo prawo nam pomaga żyć”. „Wy, którzyście są odpowiedzialni, żeby było jakoś na tym świecie ludziom lepiej, róbcie wszystko, co potraficie, żeby biednego człowieka uszanować, odnosi się to do wymiaru oczywiście przede wszystkim Ojczyzny. Przede wszystkim jesteście najpiękniejszymi sługami Ojczyzny, najważniejszymi, musicie być zasłuchani w ubogich ludzi, w biedę ludzką Ojczyzny swojej” – podkreślił abp senior Stanisław Nowak.

Kaznodzieja zaapelował także o obronę życia. „Życie jest święte, od Boga pochodzi. Niszczyć nie wolno za żadną cenę. Polski umniejszać ludnościowo nie wolno, ona wymiera” – mówił.

„Choć tyle, bardzo czcigodni parlamentarzyści, przyjmijcie, wraz z dziękczynieniem. Słyszycie nieraz samą krytykę, ale trzeba byście wiedzieli, że chociaż ludzie tego nie mówią, to są wdzięczni za gorliwą obronę ich słusznych praw, za służbę są wam wdzięczni. Jesteśmy wam wdzięczni i dziękujemy” – zaznaczył abp senior Stanisław Nowak.

Reklama

Ks. Paweł Powierza, jako kapelan kaplicy sejmowej i duszpasterz parlamentarzystów, na co dzień służy im opieką duszpasterską. „Odprawiamy Msze św., to jest główny punkt dnia, codziennie o 7.30 w kaplicy sejmowej. Są pielgrzymki, przygotowujemy się w tej chwili do kanonizacji, jedziemy do Rzymu, ale jest również posługa konfesjonału, są różnego rodzaju adoracje, czuwania, nabożeństwa w kaplicy, spotkania opłatkowe, więc jest to takie ‘normalne’ duszpasterstwo. Bo przed wszystkim chcemy prowadzić do Boga, i to jest nasze zadanie”.

Z Częstochowy parlamentarzyści udają się do Piotrkowa Trybunalskiego. Od dwóch lat jest zwyczaj, że tam, na zakończenie pielgrzymki, modlą się przed obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, która dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2 marca 2007 r. została ogłoszona patronką parlamentarzystów polskich.

Pielgrzymkę zorganizowało Duszpasterstwo Parlamentarzystów.

2014-02-03 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koło młyńskie

[ TEMATY ]

parlament

Europa

Monika Książek

W Unii Europejskiej rok 2015 rozpoczął się od zmiany prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Włochy zastąpiła Łotwa. Jest ona drugim zawodnikiem sztafety - biegnącego trio: wcześniej Włochy, teraz Łotwa, a po sześciu miesiącach pałeczkę przejmie Luksemburg.

Prezydencja łotewska, podobnie jak jej poprzednicy, szumnie ogłosiła własne priorytety: konkurencyjność Unii jako podstawa wzrostu i poprawy jakości życia obywateli, możliwość wykorzystania mediów cyfrowych dla przyszłości Unii Europejskiej, wzmocnienie roli Unii na arenie globalnej oraz reforma Partnerstwa Wschodniego. Tym ostatnim priorytetem Łotwa jest szczególnie zainteresowana, gdyż ten niewielki dwumilionowy kraj zamieszkuje największa mniejszość rosyjska w krajach członkowskich Unii. Łotwa, podobnie jak Estonia, a od 1-ego stycznia tego roku także Litwa, przyjęła walutę euro. Rządy tych krajów nie ukrywają, że ich decyzja ma charakter bardziej polityczny niż ekonomiczny, ponieważ przyjęcie euro zwiększa bezpieczeństwo ich kraju. Państwa bałtyckie zbliża do Zachodu, a oddala od Wschodu, czyli od Rosji. Prezydencja łotewska jako swoje logo przyjęła stylizowane młyńskie koło, symbolizujące m.in. dobrobyt i sukces. A z tym w Unii Europejskiej jest ostatnio krucho.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek awansowała do finału

2024-05-02 17:32

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/Daniel Gonzalez

Iga Świątek

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Polka nadspodziewanie łatwo poradziła sobie ze znakomicie spisującą się w stolicy Hiszpanii doświadczoną Amerykanką (nr 18), która wyeliminowała m.in. swoją rodaczkę Coco Gauff (nr 3) i Tunezyjkę Ons Jabeur (nr 8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję