Reklama

Świat

Prymas Kowalczyk do Papieża: Prosimy Cię o ojcowskie uwagi, o inspiracje do dalszej owocnej posługi

[ TEMATY ]

ad limina

ks. Paweł Rytel-Andrianik/BPKEP/Niedziela.pl


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”

Pozdrowienie Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski, skierowane do Ojca Świętego Franciszka podczas audiencji dla I grupy polskich biskupów nawiedzających progi apostolskie (Rzym, sobota, 1 lutego 2014 r.)

Ojcze Święty!

Pozdrawiamy Cię często używanym w Polsce pozdrowieniem: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. W słowach tych wyrażamy także dziękczynienie Bogu za powołanie Cię na Biskupa Rzymu, Następcy św. Piotra – naszego Przewodnika w pielgrzymce wiary, nadziei i miłości po ziemskich drogach do wiecznych przeznaczeń.

Reklama

Dziękujemy za przyjęcie na dzisiejszej audiencji nas, którzy stanowimy pierwszą z pięciu grup polskich biskupów, przebywających w Rzymie z okazji wizyty ad limina apostolorum.

Nasz kraj, który zajmuje 312 600 km2, zamieszkuje ok. 38 500 000 osób, z czego 33 400 000 stanowią katolicy – a więc około 90 % mieszkańców Polski deklaruje się jako katolicy, z czego (wg Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego) wierzący i praktykujący katolicy stanowią 60 % ludności.

Administracyjnie Kościół katolicki w Polsce stanowią: 15 metropolii (w tym jedna metropolia grecko-katolicka ) i 44 diecezje, w których pracuje 143 biskupów – w tym 44 diecezjalnych, 53 pomocniczych i 46 seniorów (emerytów).

Reklama

Biskupi tu obecni, stanowiący pierwszą grupę, pełnią swoją posługę pasterzy w 4 metropoliach: gnieźnieńskiej – która jest pierwszą i najstarszą metropolią w strukturach administracyjnych Kościoła w naszej Ojczyźnie i dlatego jest nazywana prymacjalną, prymasowską – co ma w Polsce wielkie znaczenie historyczne i duszpasterskie, a czemu dał świadectwo Prymas Stefan kard. Wyszyński w trudnym okresie po II wojnie światowej; dalej w metropolii poznańskiej, łódzkiej i grecko-katolickiej metropolii przemysko-warszawskiej. W tych strukturach pracuje 17 biskupów: 9 diecezjalnych i 8 pomocniczych, którzy są wspomagani przez 9 biskupów seniorów.

Nasze diecezje usytuowane są w środkowo-zachodniej części Polski. Pełnimy posługę pasterską wśród ponad 6 300 000 wiernych. Wspiera nas ponad 3 300 kapłanów diecezjalnych, 860 kapłanów zakonnych i ponad 3 400 sióstr zakonnych. W wyższych seminariach duchownych naszych diecezji przygotowuje się do kapłaństwa prawie 400 alumnów.

Jako wspólnota ludu Bożego staramy się być wiernymi Ewangelii, nauczaniu Soboru Watykańskiego II, dziedzictwu bł. Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI i Twojemu, Ojcze Święty, nauczaniu. Poprzez ogólnopolski program duszpasterski zatwierdzony na ten rok przez Konferencję Episkopatu Polski pod hasłem „Wierzę w Jezusa Chrystusa”, przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży i jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Pomocą w tych przygotowaniach są również Twoje, Ojcze Święty, katechezy wygłaszane w czasie audiencji środowych . Dziękujemy Waszej Świątobliwości za to, że w 2016 roku, który jest także rokiem jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, z Twojej woli Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie.

W sprawozdaniach ad limina, jakie za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej przekazaliśmy Waszej Świątobliwości i dykasteriom Kurii Rzymskiej, przedstawiliśmy obraz naszej pracy duszpasterskiej, trudności, z jakimi spotykamy się na co dzień, oraz nadziei, jakie wiążemy z naszą misją ewangelizacyjną, która znalazła swój szczególny wyraz w Roku Wiary zakończonym 24 listopada ubiegłego roku. Ufamy, że wielorakie inicjatywy duszpasterskie podejmowane w tymże Roku Wiary w wymiarze Kościoła powszechnego, w naszej ojczyźnie, w poszczególnych diecezji i parafii przyczynią się do pogłębienia i ożywienia naszej wiary i przyniosą błogosławione owoce.

Jako pasterze naszych Kościołów partykularnych wielką wagę przywiązujemy do katechizacji, która jest prowadzona w szkołach państwowych i katolickich przy licznym udziale dzieci i młodzieży. Katechezy uczą kapłani i siostry zakonne oraz katecheci świeccy w liczbie 3 500. Prowadzona jest również katecheza parafialna przygotowująca do godnego i świadomego przyjęcia sakramentów św., zwłaszcza Eucharystii, pokuty, bierzmowania i małżeństwa.

Jednak niepokojem napełnia nas przede wszystkim łatwe uleganie duchowi czasu, charakterystycznego dla współczesnego świata, który często narzuca wzorce życia sprzeczne z zamysłem Bożym i lansuje model życia bez Boga. Szukanie życia łatwego, przyjemnego i bez zasad moralnych dotyku wielu naszych diecezjan – zwłaszcza ludzi młodych. A chociaż wprost nie odrzucają Boga, to jednak brakuje przełożenia wiary na codzienność, a w ich życiu daje się zauważyć niebezpieczny dualizm i rozłam między wyznawaną wiarą a praktyką życia. Materializm praktyczny wydaje się niekiedy groźniejszy od systemów totalitarnych, z którymi zmierzyliśmy się w przeszłości. Skutkuje to zbyt łatwym porzucaniem praktyk religijnych, zwłaszcza niedzielnej Mszy św. W mentalność wiernych wkrada się także zobojętnienie religijne, relatywizm moralny, korupcja, przestępczość, selektywne traktowanie prawd wiary, zanika poczucie grzechu i prawego sumienia. Szczególnie bolesne i niepokojące są przemiany dotykające życia małżeńskiego i rodzinnego. Wciąż rośnie liczba małżeństw żyjących w sytuacji nieprawidłowej (por. Familiaris consortio 79-85). Spada liczba dzieci.

Nie bez wpływu na styl życia wielu naszych diecezjan i ich ducha wiary są warunki społeczno-ekonomiczne. Szczególnie niepokoi wysoki procent bezrobocia, które jest przyczyną ubóstwa i u wielu ludzi rodzi poczucie beznadziejności i braku sensu życia. Poprzez działalność Caritas diecezjalnych staramy się zaradzić najbardziej palącym potrzebom naszych wiernych, ale mamy świadomość, że potrzebne są rządowe rozwiązania systemowe, a nie tylko działania zastępcze. Obawa o utratę pracy z jednaj strony, ale także chęć szybkiego wzbogacenia się i dorównania bogatym z drugiej strony sprawiają, że wiele czasu poświęca się aktywności doczesnej, kosztem życia rodzinnego, duchowego i religijnego. Groźnym jest również zjawisko emigracji zarobkowej, co powoduje rozluźnienie a nawet utratę więzi małżeńskich i rodzinnych.

Nie jest łatwo nam, wyrosłym w strukturach społecznych socjalizmu realnego, dopracować się nowego stylu pracy duszpasterskiej w systemie demokratycznym gospodarki rynkowej i panującego materializmu praktycznego. Stanowi to dla nas ustawiczne wyzwanie duszpasterskie i mobilizuje nas do szukania nowych dróg głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie zwłaszcza młodym pokoleniom naszych rodaków.

Ojcze Święty, blaski i cienie naszej pracy zostały szczegółowo przedstawione w sprawozdaniach pisemnych. Prosimy Cię o ojcowskie uwagi, o inspiracje do dalszej owocnej posługi i o papieskie błogosławieństwo.

2014-02-01 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie papieża Franciszka

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

ad limina

L'osservatore Romano

Kanonizacja bł. Jana Pawła II, jedność biskupów w nauczaniu, przykład Polaków w przystępowaniu do sakramentów św., wdzięczność polskim księżom, oraz troska o ubogich i rodziny - to główne tematy przesłania Franciszka do polskich biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Premier do mieszkańców Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych

2021-06-20 10:43

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

Od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność. My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Nowej Białej, gdzie pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze. "Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych" – zapewnił.

Pożar wybuchł w sobotę o godz. 18.20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo rodziny rusza z kampanią promującą zaangażowane ojcostwo

2021-06-20 12:50

[ TEMATY ]

rodzina

ojcostwo

Adobe Stock

O roli ojca w przestrzeni publicznej nie mówi się tak dużo i często jak o macierzyństwie, ale nie mam żadnych wątpliwości, że tata jest dla każdego dziecka osobą równie ważną, co mama - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg, inaugurując kampanię promującą zaangażowane ojcostwo.

Akcja promocyjna opierająca się na trzech spotach wyświetlanych w mediach społecznościowych będzie przekonywać młodych ludzi, że bycie ojcem i aktywna obecność w życiu dziecka to prawdziwa przygoda życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję