Reklama

Aktualności

Bycie Kościołem oznacza wychodzenie do ludzi i głoszenie misji

[ TEMATY ]

ad limina

Grzegorz Gałązka


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”

Bycie Kościołem oznacza nie rządzenie, ale wychodzenie do ludzi, misyjność oraz niesienie ludziom światła wiary i radości Ewangelii. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w przemówieniu do biskupów austriackich, przybyłych do Watykanu w ramach wizyty ad limina, których przyjął na audiencji 30 stycznia. Witając swych gości, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że każdy z nich reprezentuje Chrystusa – jedynego Pośrednika Zbawienia – oraz sprawia, że wspólnota przyjmuje i doświadcza Jego działalności kapłańskiej, „pomagając w ten sposób uobecniać nieustannie miłość Bożą w świecie”. Mówca przypomniał również, że poprzednia wizyta członków Austriackiej Konferencji Biskupiej „do progów apostolskich” odbyła się ponad 8 lat temu. Przyjmował ich wtedy Benedykt XVI, który dopiero od kilku miesięcy piastował najwyższy urząd w Kościele i który w rok później odwiedził Austrię z okazji 850. rocznicy sanktuarium maryjnego w Mariazell.

„Nastąpił później trudny okres dla Kościoła, przejawiający się m.in. w spadku procentowego udziału katolików w ogólnej liczbie ludności kraju, spowodowanym różnymi przyczynami i który trwa od dziesięcioleci” – mówił dalej papież. Zaznaczył, że tendencja ta nie tylko nie powinna zniechęcać, ale przeciwnie, winna raczej pobudzać „nasze wysiłki na rzecz nowej ewangelizacji, która zawsze jest konieczna”. Zauważył przy tym, że daje się też zauważyć wzrost gotowości do solidarności, a Caritas i inne dzieła pomocowe otrzymują wielkoduszne wsparcie materialne. Wszyscy doceniają również wielki wkład instytucji kościelnych na polu oświaty i służby zdrowia, stanowiący niepodważalną część społeczeństwa austriackiego.

Reklama

„Możemy dziękować Bogu za to wszystko, co Kościół w Austrii robi dla zbawienia wiernych i dla dobra wielu osób i ja sam chciałbym wyrazić swoją wdzięczność każdemu z was a za waszym pośrednictwem, kapłanom, diakonom, osobom zakonnym i zaangażowanym świeckim, którzy z gotowością i wielkodusznością pracują w Winnicy Pańskiej” – stwierdził Franciszek. Jednocześnie podkreślił, że nie można tylko zarządzać tym, „co otrzymaliśmy i czym dysponujemy”, gdyż pole Boże ma być obrabiane i uprawiane nieustannie, „aby przynosiło owoce także w przyszłości”.

„Bycie Kościołem oznacza nie zarządzanie, ale wychodzenie do ludzi, misyjność oraz niesienie ludziom światła wiary i radości Ewangelii. Nie zapominajmy, że bodźcem do naszego zaangażowania jako chrześcijan w świecie, nie jest idea filantropii, pustego humanizmu, ale dar Boży, to znaczy synostwo Boże, które otrzymaliśmy na chrzcie” – przypomniał papież. Dodał, że jest to nie tylko dar, ale też zadanie. Dzieci Boże nie ukrywają się, ale raczej niosą radość swego synostwa Bożego w świat, to zaś oznacza zobowiązanie do prowadzenia świętego życia. Jest to także obowiązek względem Kościoła, który jest święty – podkreślił Ojciec Święty.

W tym kontekście zwrócił uwagę na znaczenie sakramentu pojednania, dodając, że „spowiedź jest miejscem, w którym doświadczamy miłosiernej miłości Boga i spotykamy Chrystusa, który daje nam siłę do nawrócenia i nowego życia”. A jako pasterze Kościoła biskupi „mają pomagać wiernym, z łagodnością i zrozumieniem, odkrywać na nowo ów cudowny sakrament i doświadczać na sobie tego daru miłości Dobrego Pasterza” – zaapelował gospodarz spotkania. Poprosił hierarchów austriackich, aby niezmordowanie zapraszali ludzi na spotkanie z Chrystusem w sakramencie pokuty i pojednania.

Reklama

Zdaniem Franciszka ważnym polem działania episkopatu ma być rodzina, znajdująca się w samym sercu Kościoła ewangelizującego. Fundamentem, na którym może się rozwijać zgodne życie rodzinne, jest przede wszystkim wierność małżeńska, ale niestety w dzisiejszych czasach rodzina i małżeństwo w krajach zachodnich przeżywają głęboki kryzys wewnętrzny. Globalizacja i indywidualizm postmodernistyczny sprzyjają stylowi życia, który ogromnie utrudnia rozwój i stabilność więzi między osobami i nie ułatwia wspierania kultury rodziny – ubolewał Ojciec Święty. Zaznaczył, że otwiera się tu przed Kościołem nowe pole działalności misyjnej, np. w grupach rodzin, tworząc w ten sposób przestrzeń dla więzi między osobami i z Bogiem.

Rodzina jest więc uprzywilejowanym miejscem dla ewangelizacji i ożywiającego przekazywania wiary – kontynuował swą wypowiedź papież. Zachęcił swych gości do czynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby „w naszych rodzinach modlono się oraz aby doświadczano i przekazywano wiarę jako integralną część życia codziennego”. Zapewnił, że troska Kościoła o rodzinę rozpoczyna się od dobrego przygotowania przyszłych małżonków i odpowiedniego towarzyszenia im, jak również wiernego i jasnego przedstawiania nauczania Kościoła nt. małżeństwa i rodziny.

Papież pokrótce wspomniał o parafii, którą nazwał „wielkim polem, które Pan nam powierzył, aby uczynić je płodnym przez naszą pracę duszpasterską”. Wezwał, aby proboszczowie jako przewodnicy wiernych nie uchylali się od swych obowiązków, mogąc liczyć przy tym zawsze na pomoc i cenny wkład biskupa i jego współpracowników i zaangażowanych świeckich.

Mówienie o Bogu, niesienie ludziom orędzia o Jego miłości i zbawienia w Jezusie jest zadaniem każdej osoby ochrzczonej – przypomniał biskup Rzymu. I obejmuje to obowiązek mówienia o Bogu nie tylko za pomocą słów, ale też czynami.

Na zakończenie Franciszek powierzył hierarchów znad Dunaju wstawiennictwu Matki Bożej, czczonej tam jako Magna Mater Austriae (Wielka Matka Austrii), aby pomagała im otwierać się, jak Ona, całkowicie na Pana i aby w ten sposób byli zdolni pokazać innym drogę do Boga żywego, dającego życie.

2014-01-31 17:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba bliskości

Niedziela toruńska 8/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

ad limina

L'Osservatore Romano

W dniach 1-8 lutego polscy biskupi przebywali w Watykanie z okazji wizyty „ad limina apostolorum”, czyli „do progów apostolskich”. Ta wizyta odbywana przez biskupów zgodnie z prawem kanonicznym jest „przejawem i zarazem środkiem komunii pomiędzy biskupami a Katedrą Piotrową” („Pastores gregis”, 57). W trakcie jej trwania miały miejsce spotkania z papieżem Franciszkiem, rozmowy w dykasteriach, modlitwy przy relikwiach Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz bł. Jana Pawła II. 8 lutego Ojciec Święty Franciszek spotkał się z biskupami metropolii z Polski północnej; wśród nich byli biskup toruński Andrzej Suski i biskup pomocniczy Józef Szamocki. – Ojciec Święty mówił nam dużo o potrzebie bliskości – wyjaśnił po powrocie z Rzymu Biskup Andrzej
Beata Pieczykura

KS. PAWEŁ BOROWSKI: – Ksiądz Biskup wrócił ze spotkania „ad limina” z Ojcem Świętym Franciszkiem. W jakiej atmosferze przebiegało to spotkanie?

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

2021-06-19 20:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

parlament europejski

Episkopat News

Papież Franciszek przyjmie 25 czerwca na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Według jego rzecznika jest jeszcze za wcześnie, by wymieniać ewentualne tematy, które będą przedmiotem rozmowy obu mężów stanu. Zaznaczył jednak, że Sassoli często powołuje się na papieską encyklikę „Fratelli tutti”. Dokument ten, ogłoszony w październiku ub. roku, promuje solidarność na wszystkich poziomach społeczeństwa.

Sassoli spotka się z Franciszkiem po raz pierwszy w swojej funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W listopadzie 2014 r. włoski socjaldemokrata powitał papieża podczas jego wizyty w Strasburgu jako wiceprzewodniczący Parlamentu. Papież wygłosił wówczas gorący apel, by Europa na nowo odkryła chrześcijańskie korzenie swojej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo rodziny rusza z kampanią promującą zaangażowane ojcostwo

2021-06-20 12:50

[ TEMATY ]

rodzina

ojcostwo

Adobe Stock

O roli ojca w przestrzeni publicznej nie mówi się tak dużo i często jak o macierzyństwie, ale nie mam żadnych wątpliwości, że tata jest dla każdego dziecka osobą równie ważną, co mama - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg, inaugurując kampanię promującą zaangażowane ojcostwo.

Akcja promocyjna opierająca się na trzech spotach wyświetlanych w mediach społecznościowych będzie przekonywać młodych ludzi, że bycie ojcem i aktywna obecność w życiu dziecka to prawdziwa przygoda życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję