Reklama

Polska

Abp Gądecki: wizyta ad limina umocni Kościół w Polsce

[ TEMATY ]

ad limina

BOŻENA SZTAJNER

Odkrywanie nowych wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce, modlitwa u grobów apostolskich i umocnienie wiary przez spotkanie z papieżem Franciszkiem – to główne oczekiwania abp. Stanisława Gądeckiego przed rozpoczynającą się wizytą ad limina apostolorum, „do progów apostolskich”.

Razem z abp. Gądeckim udadzą się do Rzymu poznańscy biskupi pomocniczy, bp Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek i bp Damian Bryl. Abp Gądecki, obok abp. Michalika i kard. Dziwisza, przewodniczyć będzie jednej z trzech grup biskupów odwiedzających poszczególne rzymskie dykasterie. Wizyty te wiążą się ze sprawozdaniami z działalności diecezji.

Reklama

Pytany, czy spodziewa się jakiegoś nowego przesłania dla Kościoła w Polsce ze strony papieża Franciszka, metropolita poznański zwrócił uwagę na trwałość nauczania Ewangelii. – Całe życie Kościoła to są rzeczy nowe i stare, chodzi o akomodację przesłania Ewangelii do nowych warunków i nowych wyzwań – mówił abp Gądecki.

Wizyta polskich biskupów związana będzie z dwoma spotkaniami z papieżem Franciszkiem, najpierw w mniejszych grupach, a potem 7 lutego dla całego Episkopatu. – Każda wizyta u papieża jest umocnieniem wiary, bo jest spotkaniem z Piotrem naszych czasów – zauważył w rozmowie z KAI metropolita poznański. Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski jednym z problemów, o którym rozmawiać będą polscy biskupi z papieżem, jest faworyzowany przez nurt skrajnego liberalizmu i antyklerykalizmu proces odchodzenia od Kościoła ludzi słabej wiary. – Dlatego właśnie Kościół musi głosić Ewangelię, która jest jednoznaczna – podkreśla abp Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił również uwagę na modlitewny aspekt pielgrzymki Episkopatu do Rzymu. – Wizyta związana jest z modlitwą, księża biskupi odprawią Msze św. w czterech rzymskich bazylikach, będą modlić się też u grobu bł. Jana Pawła II. Ta modlitwa związana jest z prośbą o Boże błogosławieństwo dla diecezji i dla wszystkich ludzi dobrej woli – mówi abp Gądecki.

Poznańscy biskupi udadzą się do Rzymu w piątek, 31 stycznia. Przygotowanie do wizyty polegało na zredagowaniu obszernego sprawozdania na temat Kościoła poznańskiego. Liczy ono 160 stron. W dokumencie scharakteryzowano instytucje diecezjalne, duszpasterstwo i życie liturgiczne, formację wiernych, rodzin i młodzieży, zagadnienia dotyczące katechezy i wychowania katolickiego, działalność charytatywną, zgromadzenia zakonne, działalność misyjną i ekumeniczną, sprawy społeczne i problemy służby zdrowia, problemy imigrantów i duszpasterstwo dla cudzoziemców, dobra artystyczne i historyczne Kościoła, a także zagadnienia dotyczące mass mediów.

2014-01-30 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w Watykanie o sytuacji na Ukrainie

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

ad limina

pl.wikipedia.org

W ramach wizyty ad limina w Watykanie ukraińscy biskupi greckokatoliccy odwiedzili 17 lutego Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie rozmawiali m.in. z abp. Paulem R. Gallagherem - podsekretarzem ds. stosunków z państwami. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk przedstawił rzeczywistą sytuację w swym kraju i wyzwania duszpasterskie, stojące przed tym Kościołem w obecnych warunkach toczącej się tam wojny. "Niezbędne jest mówienie i obrony prawdy w każdych okolicznościach" - oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

"Tego właśnie oczekują dzisiaj obywatele Ukrainy od Stolicy Apostolskiej jako od najwyższego autorytetu moralnego" - dodał. Biskupi zapoznali również szefa dyplomacji watykańskiej z Apelem Synodu Biskupów UKGK do duchowieństwa o duszpasterstwo w warunkach wojny.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: nowa ewangelizacja powinna posługiwać się językiem miłosierdzia

2021-06-20 14:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

nowa ewangelizacja

episkopat.pl

„Wszyscy wiemy, że współczesny kryzys ludzkości nie jest powierzchowny, ale głęboki. Dlatego nowa ewangelizacja winna posługiwać się językiem miłosierdzia, na który składają się przede wszystkim gesty i postawy, a potem także słowa” – mówił abp Stanisław Gądecki do mężczyzn i młodzieńców, którzy przybyli w XVIII Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. na placu koronacyjnym nieopodal tuleckiej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję